Loading...

کاشت و پرورش رزماری

کاشت و پرورش رزماری

کاشت و پرورش رزماری

کاشت و پرورش رزماری : رزماری با اسم علمی rosmarinus officinalis گیاهی است که دارای ساقه چوبی و برگ های سوزنی شکل است که معمولا می تواند به ارتفاع ۱۰ سانتیمتر برسد و در نهایت در آب و هوای گرم تر به ۱۵ ساتیمتر می رسد (البته در صورتی که هرس نشود). در نواحی جنوبی تر، رزماری پرچین ها و حصارهای همیشه سبز را ایجاد می کند. در منطقه شمالی و مناطق سردتر، سعی کنید رزماری را در گلدانی بکارید که بتوانید در هوای سرد آن را به داخل بیاورید. شما حتی می توانید رزماری را به شکل های تزئینی در بیاورید (درخت آرایی).

گیاهان رزماری در مقابل شوری خاک و آب نسبتا مقاوم هستند و این مقاومت امتیاز خوبی برای کاشت و پرورش رزماری در سواحل می باشد. با شرایط آب و هوایی و خاک مناسب، رزماری می تواند در مناطق گرم به صورت پرچین های همیشه سرسبز رشد کند. رزماری در امتداد مسیرها یا مرزها کاشته می شود تا کسانی که از این مسیرها عبور می کنند از عطر آرامشبخش رزماری استفاده کنند.

خاک، کاشت و مراقبت از رزماری

کاشت و پرورش رزماری در بهار عالی میشود، نهال ها را در فاصله های ۶۰  تا ۹۰ سانتیمتری جدا از هم بکارید، شما می توانید در مناطق جنوبی گیاه را در پاییز بکارید. گیاهان در ابتدا سرعت رشد کندی دارند اما در سال دوم، رشد سرعت می گیرد. در حالی که رزماری سایه جزئی را تحمل می کند اما نور خورشید و خاکی که به خوبی زهکشی شده و دارای PH مابین ۶ و ۷ است را ترجیح می دهد.

برای کاشت و پرورش رزماری استفاده کود مایع عالی می باشد. همچنین از کود معدنی هربان استفاده کنید. کود را در بهار مجدد استفاده کنید رطوبت یکنواخت خاک را حفظ کنید، به طوری که بعد از خشک شدن خاک آبیاری را اعمال کنید. مالچ کردن به گیاهان کمک می کند تا رطوبت ریشه های خود را در تابستان حفظ کند و در زمستان به عنوان یک عایق کار کند. اما باید مراقب باشید که مالچ از کراون یا تاج گیاه دور بماند. در بهار شاخه های مرده را هرس کنید.

کاشت و پرورش رزماری

آفات و بیماری های رزماری

پروانه سفید، عنکبوت، شپشک آردآلود می توانند به رزماری حمله کنند و در مناطق مرطوب این گیاه دچار پوسیدگی ریشه و کپک پودری می شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و کپک مطمئن شوید که گیاه زهکشی و تهویه هوای خوبی دارد. در مناطق سرد و در مناطق شمالی، سرمای شدید می تواند بالای قسمت گیاه رزماری را از بین ببرد. در مناطقی که خطر سرمازدگی خاک در زمستان وحود دارد گیاه در یک نقطه محافظت شده مانند در نزدیکی دیوار جنوبی و دور از باد زمستانی کاشته می شود. برای محافظت از ریشه ها از مالچ استفاده می شود. در منطقه گرم و جنوبی تر محافظت های زمستان ضروری نمی باشند. کاشت و پرورش رزماری در مناطق سردسیر از حساسیت و دقت بالاتری برخوردار می باشد.

برداشت و نگهداری رزماری

هر زمان که به برگ های رزماری تازه نیاز پیدا کردید ساقه ها را ببرید. برای خشک کردن رزماری از سینی استفاده کنید و یا آنها را به صورت دسته ای برای خشک شدن آویزان کنید. بعد از اینکه ساقه ها خشک شدند برگ ها را از آنها جدا کنید (درست مانند نعنا). شما می توانید رزماری های خرد شده را در فریزر نکهداری کنید یا اینکه آنها را در سرکه قرار دهید و یا در روغن یا کره استفاده کنید. در شرایط آب و هوایی و خاکی درست و مناسب رزماری می تواند در مناطق گرم به صورت پرچین رشد کند و یا در امتداد مسیر یا مرز قرار بگیرد تا کسانی که از آنجا عبور می کنند از عطر آرامش بخش آن استفاده کنند. هنگام هرس کردن رزماری، به جای شاخه های چوبی پایینی، شاخه ها را به صورت متعادل هرس کنید. هرس در کاشت و پرورش رزماری از مهمترین فاکتورها می باشد. رزماری بدون هرس شکل و قیافه نامناسبی به خود میگیرد.

کاشت و پرورش رزماری

روش قلمه زدن رزماری در خاک

برای تکثیر رزماری از قلمه ابتدا گیاه مادری سالمی انتخاب کنید. باید دقت کنید که گیاه مادری عاری از بیماری و آفات باشد. چرا که استفاده از قلمه های بیمار یا ضعیف در نهایت به شما کمکی نخواهد کرد. و کاشت و پرورش رزماری را به شکست می رساند. باید بدانید که از گیاه مادری ساقه های سالم و قوی و خشبی شده را انتخاب کنید. سپس آنها را به دقت بررسی کنید تا از نظر ظاهر و سلامت در شرایط خوبی باشند. در مرحله بعد از گلدان یا خزانه استفاده کنید. داخل گدان را با ماسه بادی پر کنید. سپس با مخلوط آب و قارچ کش گلدان را کاملا آبیاری کنید. این باعث میشود که آلوودگی های قارچی خاک و گلدان از بین رفته و محیط بستر استریل شود. حتما قلمه ها را نیز با قارچ کش شسته شوند. سپس قلمه ها را با پودر تالک یا هورمون ریشه زایی آغشته کرده و از انتها در بستر خاکی فرو کنید. سپس به کمک یک کاور پلاستیکی روی گلدان را بپوشانید تا ریشه زایی رخ دهد. دقت کنید که در این روش برای ریشه دار شدن قلمه ها دمای بستر خاکی یا گلدان بایستی بالاتر از دمای محیط باشد. در غیر اینصورت قلمه ها جوانه زنی کرده و رفته رفته خشک میشوند.

کاشت و پرورش رزماری

روش قلمه زدن رزماری در آب

یکی دیگر از راه های کاشت و پرورش رزماری تکثیر از راه ریشه دار کردن قلمه در آّ می باشد. بدین منظور قلمه ها را طبق توضیحات بالا از گیاه مادری جدا کنید. سپس بصورت اوریب از انتها بریده و سریعا داخل آب قرار دهید. آب ظرف را هر هفته تعویض کنید. بعد از ده روز اولین ریشه های رزماری از ساقه بیرون خواهند زد.

کاشت رزماری در گلدان

رزماری از گیاهان دارویی تزئینی در کل دنیا می باشد. و کاشت و پرورش رزماری در همه جای رایج است. بدین منظور شما میتوانید آن را در گلدان نیز بکارید. نکته مهمی که اینجا مطرح می باشد. میزان نور مورد نیاز رزماری در شرایط خانه می باشد. سعی کنید حتما در محلی باشد که نور مناسبی ببیند. از آنجایی که رزماری تولید بذر نمیکند باید از قلمه هایی که در پاراگراف بالا ریشه دار شدند برای کاشت در گلدان استفاده کنید.

کاشت و پرورش رزماری

آبیاری رزماری

با توجه به اینکه رزماری شما در کجا کاشته شده است روش های آبیاری متفاونی دارد. اگر رزماری شما در گلدان کاشته شده است بعد از هر خشک شدن خاک سطح گلدان آن را آبیاری کنید. نیاز رزماری به آبیاری در زمستان کمتر است. اگر مزرعه رزماری دارید. با توجه به خاک و دمایی که دارید باید آبیاری را تنظیم کنید تا گیاه دچار تنش نشود. بهترین زمان بندی برای آبیاری رزماری در مزرعه قلق گیری هست. یعنی کشاورز باید با آزمون و خطا زمان آبیاری را تعیین کند.

قلمه رزماری از کجا بخریم؟

شما میتوانید برای خرید قلمه ریشه لخت رزماری از هربال مارکت کمک بگیرید. هربال مارکت نشای بیشتر گیاهان دارویی را بصورت عمده بفروش میرساند. در صورتی که گلخانه دار هستید و به دنبال خرید گلدان رزماری و سایر گیاهان دارویی هستید هربال مارکت با بالاترین کیفیت برای شما نشا و گلدان آماده میکند.

قیمت رزماری در بازار

رزماری در ایران بصورت زراعی کشت و کار میشود. محصول نهایی رزماری برگ خالص و سبز می باشد. رزماری دارای عملکرد بسیار بالایی می باشد. قیمت برگ خالص خشک رزماری در بازار ایران بین ۶ تا ۱۲ هزار تومن می باشد. این قیمت با توجه به کیفیت و میزان عرضه متغییر می باشد.

کاربرد رزماری در آشپزی 

در حالی که رزماری را می توانید با سایر گیاهان دارویی ترکیب کنید می توانید از آن در طبخ گوشت بره، گوشت خوک، گوشت مرغ و گوشت گوساله و همچنین سوپ، سس و غذاهای گیاهی استفاده کنید. رزماری عطر و بوی فوق العاده ای را برای نان ها به ارمغان می آورد و یک طعم دهنده خوب برای روغن ها است. شما می توانید از عطر معطر رزماری در وان حمام استفاده کنید.

رزماری و قوه جنسی

علت شهرت رزماری در تقویت قوه جنسی از زمانهای قدیم در بررسی های جدید به این واقعیت برمیگردد که اسانس رزماری در درون ترکیبات خود حاوی مواد روانگردنی است که باعث تقویت حافظه و نیروی ذهنی و عملکرد مغز و اعصاب محیطی می شود. از آنجایی که هورمونهای تنظیم کننده قوه جنسی تحت کنترل مغز می باشند، بهبود یا تقویت عملکرد مغز به صورت غیر مستقیم باعث بهبود و افزایش عملکرد قوه جنسی نیز می گردد. برای مطالعه در این مورد مقاله خواص دارویی رزماری را مطالعه کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: کاشت و پرورش رزماری
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “کاشت و پرورش رزماری”

 1. Avatar for اسماعیل

  اسماعیل

  Reply

  خیلی عالی و کاربردی هست
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *