Loading...

روش صحیح کاشت کلم بروکلی

روش صحیح کاشت کلم بروکلی

روش صحیح کاشت کلم بروکلی

روش صحیح کاشت کلم بروکلی : کلم بروکلی Broccoli  با اسم علمی Brassica oleracea سبزی فصل سرد است و در طول فصل های سرد سال بهتر رشد می کند. دو محصول در سال (بهاره و پاییزه) در اکثر نقاط کشور امکان پذیر است، این گیاه برای رشد به سرما نیاز ندارد ولی می تواند گرما را تحمل کند و در گرمترین روزهای فصل تابستان هم رشد می کند. کلم بروکلی متعلق به خانواده cole crop است که شامل بروکسل، گل کلم، کلم ساوی، کولارد، کلم کیل، ساوی و کلم قمری است.

خاک، کاشت و مراقبت از کلم بروکلی

بروکلی نیاز به آب و هوای خنک، کاملا آفتابی، آب و خاک غنی شده دارد. بروکلی را در جایی که حداقل ۸ ساعت نور آفتاب دریافت می کند و دارای خاک مرطوب، زهکشی خوب و مقدار زیادی مواد آلی است بکارید. مالچ کردن به خنک و مرطوب ماندن خاک و ریشه کمک می کند. PH مناسب برای اینکه بهترین رشد را داشته باشید ۶.۰ تا ۷.۰ است تا از بیماری های قارچی خاک جلوگیری شود. برای اطمینان از میزان PH خاک بهتر است آزمایش خاک انجام شود که می توانید از طریق خرید یک کیت یا همکاری با آزمایشگاه خاک انجام گیرد. با توجه به نتایج آزمایش، PH  را با آهک تنظیم کنید.

تقویت خاک برای رشد بروکلی

یک فاکتور مهم در روش صحیح کاشت کلم بروکلی استفاده از خاک قوی و غنی می باشد. برای این منظور خاک باید از نظر نیتروژن غنی باشد. در واقع باید از مواد آلی نیتروژن دار مانند کود کمپوست یا دانه پنبه استفاده کرد. البته در ایران میتوانید از کود کامل به هنگام شخم استفاده کنید. یا ممکن است بخواهید از کودهای ارگانیک و مهدنی یا غذای سبزیجات مانند کود معدنی هربان هنگام کاشت استفاده کنید.

برای کاشت کلم بروکلی خاک غنی شده اهمیت بسیار زیادی دارد. به طور کلی، بروکلی را باید در فاصله های ۴۵ سانتیمتری بکارید (روی ردیف بین دو بوته). اگر گیاهان را به صورت ردیفی می کارید فاصله ردیف ها را ۶۰ سانتیمتر در نظر بگیرید تا فضای کافی برای رشد کلم بروکلی وجود داشته باشد اما می توانید گیاه را به صورت دو یا سه ردیفی هم بکارید تا فضای خالی را کاهش دهید. کلم بروکلی برای رشد سریع و تولید هدهای خوب به رطوبت پایدار نیاز دارد. مالچ ارگانیک مانند کمپوست، می تواند به مرطوب و خنک ماندن خاک کمک کند و از رشد علف های هرز جلوگیری کند. در ایران استفاده از مالچ خیلی مرسوم نیست ولی شما میتوانید اولین کسی باشید که برای تولید کلم بروکلی از مالچ استفاده کنید.

روش صحیح کاشت کلم بروکلینگهداری و داشت کلم بروکلی

در هوای سرد، ممکن است به پلاستیک های سیاه نیاز داشته باشید تا خاک را گرم نگهدارید و یا اینکه زمین را بدون مالچ نگهدارید تا خورشید بتواند آن را گرم کند. روش صحیح کاشت کلم بروکلی به بودن یا نبودن مالچ بستگی ندارد. مالچ روشی هست که کمک کند رطوبت خاک را بیشتر حفظ کنیم. از طرفی استفاده نادرست از مالچ عاملی برای شیوع بیماری ها و آلودگی ها می باشد. آبیاری را به طور مرتب اعمال کنید (در صورتی که باران نیامده باشد). شما می توانید مقدار آب را با توجه به باران کم کنید. اگر خاک شما به طور طبیعی دارای نیتروژن نیست می توانید از ترکیبات آلی غنی شده با نیتروژن استفاده کنید، سپس برای توسعه کلم های جدید و ادامه رشد از کودهای مایع یا محلول پاشی استفاده کنید و استفاده از کود مایع را تا زمانی که اولین هدها آماده برداشت می شوند ادامه دهید.

حساسیت دمایی کلم بروکلی

کلم بروکلی به تغییرات دمایی حساس است. اگر به مدت یک یا دو هفته بروکلی را به مکانی که دارای درجه حرارت کمتر از ۴۰ درجه سانتیگراد است انتقال دهید باعث تشکیل زودرس هدها می شود و خیلی سریع آسیب می بینند. از طرف دیگر هم اگر شما خیلی دیر اقدام به انتقال بروکلی کنید و آب و هوا گرم شود باعث شکوفه دهی زودرس خواهد شد، بنابراین بروکلی خود را به موقع بکارید. دمای ایده آل برای بروکلی مابین ۶۵ و ۸۰ درجه فارنهایت است.

بیماری ها و آفات کلم بروکلی

روش صحیح کاشت کلم بروکلی در بحث آفات و بیماری ها پیشگیری می باشد. بهترین راه برای جلوگیری از مشکل آفات این است که گیاهان خود را سالم نگه دارید و مزرعه را از ابتدا تمیز نگه دارید. مهمترین آفات کلم بروکلی شامل شته ها، کرم های ساقه خوار، کرم های ریشه خوار و کک های کلزا می باشد. مشکلات بیماری عبارتند از زرد شدن، سیاه پا، ریشه سیاه، ریشه چماغی. برای اطلاعات بیشتر در مورد شناسایی آفات و توصیه های کنترلی با جهاد کشاورزی منطقه خود تماس بگیرید. روش صحیح کاشت کلم بروکلی رو در مقالات دیگه ای که در هربال مارکت منتظر شده است مطالعه کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید، روشی بسیار ساده باری مبارزه با کرم ساقه خوار یا سایر آفات بروکلی استفاده از این روش می باشد.

اجازه ندهید هدهای بروکلی خیلی بزرگ شوند. اگر هدها شروع به جوانه زدن و یا نشان دادن گلبرگ های گل زرد کردند هد را ببرید، مهم نیست که چقدر کوچک است. هدهای بروکلی را می توانید همراه با کاهو و کلم در فصل سرما در پاییز و بهار برداشت کنید.

روش صحیح کاشت کلم بروکلیبرداشت و نگهداری کلم بروکلی

هنگامی که یک هد گل شروع به شکل گیری در مرکز گیاه کرد، هر روز رشد آن را بررسی کنید. در حالت ایده آل، کلم بروکلی را در حالی که جوانه کوچک و فشرده هستند برداشت کنید. اگر کلم شروع به زرد شدن و یا نشان دادن گلبرگ های گل زرد کرد هد را از ساقه جدا کنید و مهم نیست که چقدر کوچک است چونکه جوانه های باز شده دارای یک بافت دانه دانه مانند هستند. بعد از برش هد اصلی، گیاه را باقی بگذارید تا مقداری شاخه هایش در محور برگ ها رشد کند. اگر کلم بروکلی شما کوچکتر از کلم بروکلی افراد دیگر است ناامید نشوید. آنها معمولا در آب و هواهای سازگار رشد می کنند و از بین می روند. در مناطقی که بهار به سرعت گرم می شود هدهای بروکلی در پاییز بهتر از بهار رشد می کنند پس سعی کنید دوباره یک هد بزرگتر پرورش دهید. هدها حدود یک هفته در یخچال نگهداری می شوند.

خرید بذر کلم بروکلی

شما میتوانید بذر کلم بروکلی را از هربال مارکت بصورت آنلاین خریداری کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: روش صحیح کاشت کلم بروکلی
  • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *