Loading...

آبیاری کاکتوس ها

آبیاری کاکتوس ها

آبیاری کاکتوس ها

هنگامی که شما به کاکتوس ها فکر می کنید به یاد گیاهی کویری و خشک می افتید. این موضوع همیشه صادق نیست، چرا که کاکتوس ها در طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی زندگی میکنند. در عین حال این گیاهان معمولا خاک نواحی خشک را می پسندند و همچنان نیازمند رطوبت، مخصوصا در طول فصل رشد هستند. آبیاری کاکتوس ها بایستی با دقت بالا انجام گیرد.

هر چند وقت یکبار نیاز است تا شما یک گیاه کاکتوس را آبیاری کنید؟

زمان بندی های متفاوتی برای آبیاری کاکتوس وجود دارد. شما همچنین به تخلخل مناسبی از خاک، زهکشی مناسب و شرایط زمانی و مکانی مناسب در سال نیاز دارید.

در حقیقت گیاهان کاکتوس بسیار آبدار هستند. هنگامی که یک گیاه کاکتوس را برش می دهید درون آن ماده چسبناک موسیلاژی را خواهید دید. در واقع گیاهان کاکتوس سلول های خود را پر از رطوبت نگه می دارند بنابراین آنها در طول شرایط بیش از حد خشک و خشکسالی مقداری آب ذخیره دارند. آن ها بطور قابل توجهی نسبت به کم آبی مقاوم هستند اما در عین حال علائمی در برگ ها، پوست و ساقه وجود دارند که نشان می دهند گیاه در شرایط کم آبی تحت استرس قرار می گیرد. شناسایی برخی علائم ظاهری همراه با کمی اطلاعات درباره منطقه بومی گیاه کاکتوس می تواند به شما در زمان آبیاری مناسب به گیاه کمک کند.

آبیاری کاکتوس ها

فاکتورهای موثری در زمان بندی آبیاری گیاه کاکتوس وجود دارد. آیا گیاه در گلدان قرار دارد یا در روی زمین؟ نوردهی، درجه حرارت هوا، نوع خاک، شرایط آب و هوا و زمان سال چگونه است؟ بدون توجه به مسئله زمان، یک محدودیت ثابت در همه نوع گیاه کاکتوس وجود دارد و آن عدم توانایی گیاه در مقاومت در برابر آب ایستابی است.

نوع خاک بسیار مهم است. خاک نرم با زهکشی مناسب برای سلامتی گیاه ضروری است. اگر خاک بیش از حد متخلخل باشد آبیاری با مشکل روبرو میشود چرا که آب براحتی از دسترس گیاه خارج می شود. خاک های که به شدت فشرده و رسی هستند یا آنهایی که دارای مقادیری مواد ارگانیک سنگین هستند (فاقد تخلخل) آب را درون خود محبوس می کنند و دلیلی بر پوسیده شدن ریشه و قسمت های پایینی ساقه هستند.

شرایط نوری کاکتوس ها

این گیاه شرایط نور کامل را به شرایط نور کم مانند آنهایی که در شرایط باتلاقی و بادخیز قرار دارند ترجیح می دهند. آبیاری گیاه کاکتوس معطوف به زمان رشدش در بلوغ گیاه در فصل های گرم می باشد. این زمانی است که گیاه به رطوبت برای تامین سوخت و ساز خود برای رشدش نیازمند است. گیاهان تابستانه و بهاری نیاز دارند تا بطور مرتب و به مقدار کافی و برای جلوگیری از چروکیدگی پدها، ساقه و برگ آبیاری شوند و تولید سلول های جدید، گلدهی و در صورت فراهم بودن شرایط، میوه دهی را انجام دهند. در اواخر پاییز و زمستان گیاه در شرایط استراحت قرار دارد و به آب کمی در طول فصل نیاز دارد.

نیاز آبی کاکتوس ها

در طول این دوره خاک گلدان کاکتوس و خاک زمین باید فرصت پیدا کند تا بین نوبت آبیاری بعدی خشک شود. به هر حال گیاهانی که در شرایط گرم و هوای خشک قرار دارند یا در مقابل نور کامل خورشید قرار دارند نسبت به آنهایی که در مکان های دیگر قرار دارند سریعتر خشک می شوند و ممکن است به آب بیشتری نسبت به آنهایی که در شرایط دیگر قرار دارند نیاز داشته باشند.

آبیاری کاکتوس ها

در بهار و تابستان گیاهان به آب بیشتری نیاز دارند و متوسط آبیاری ده روز یکبار یا بیشتر می باشد. دلیل اینکه چرا خاک کاکتوس بایستی زهکشی مناسب داشته باشد، خروج آب اضافی از بستری است که کاکتس آنجا کاشته شده است.

درباره چگونگی آبیاری کاکتوس نظرات زیادی داده شده است ولی حقیقت این امر کاملا واضح است. خاکی که مرطوب باشد برای کاکتوس ها مناسب نیست. درعوض آنها رطوبت مورد نیاز خود را در عمق خاک در فصول بارانی برداشت می کنند. کاکتوس های جنگلی متفاوت ترند و در مورد رشد و نمو آنها اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. مثالی از این نوع کاکتوس ها، کاکتوس کریسمس است.

در کل بیشتر کاکتوس ها برای مناطق بیابانی طراحی شدند و نباید بیشتر از حد آبیاری شوند. در گیاهان گلدانی با قرار دادن زیر گلدانی گیاه رطوبت مورد نیاز خود را از طریق ریشه جذب می کند. بعد از اینکه خاک تا نیمه اشباع شد زیر گلدانی را بردارید.

در کل آبیاری آهسته و عمقی بطور هفته ای یکبار کافی است. این مسئله ممکن است به خیساندن گلدان تا خارج شدن آب از سوراخ های زهکشی شده یا استفاده از شلنگ برای ابیاری گیاه تا رسیدن رطوبت به منطقه ریشه برای چنیدن ساعت تفسیر شود. فقط به یاد داشته باشید که در مورد زمان آبیاری کاکتوس حساس باشید و نوع گیاه خود را بشناسید و بدانید بومی کجاست. این مسئله می تواند تصمیم گیری های شما درمورد میزان آبیاری را آسان تر کند. امیدوارم مقاله آبیاری کاکتوس ها رضایت شمارو جلب کردخ باشد. آبیاری بیشت از نیار کاکتوس ها باعث ایجاد پوسیدگی و نرم شدن کاکتوس ها بشود. امیداوارم مقاله آبیاری کاکتوس ها رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: آبیاری کاکتوس ها
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *