Loading...

روش تکثیر و کوددهی در رزماری

روش تکثیر و کوددهی در رزماری

روش تکثیر و کوددهی در رزماری

روش تکثیر و کوددهی در رزماری : اگر ما بخواهیم رزماری Rosemary را از طریق قلمه بکاریم یک قاعده کلی که وجود دارد ما باید شاخه های جوان را انتخاب کنیم چونکه شاخه های پیر و چوبی شده به سختی ریشه می زنند. ما به دقت شاخه های جوان رزماری را که ۳ اینچ (۸ سانتیمتر) طول دارند را انتخاب می کنیم. بعد برگ های نیمه پایین ساقه را حذف می کنیم. قلمه ها را در مخلوطی از ماسه، زغال سنگ نارس، و مخلوط گلدان تجاری قرار می دهیم. نکته مهمی که وجود دارد مرطوب نگه داشتن خاک است. هر روز ساقه گیاه را آب دهید تا ریشه ها رشد کنندو هنگامی که ریشه ها رشد کردند می توانند انها رابه زمین انتقال دهید.

روش تکثیر و کوددهی در رزماری

فاصله کاشت رزماری و تراکم کاشت

صرف نظر از اینکه ما گیاهان رزماری را از طریق بذر می کاریم یا قلمه، ما در اواخر بهار تا اوایل تابستان گیاه رزماری را انتقال می دهیم. ما به طور معمول رزماری را در ردیف هایی که دارای فاصبه ۹۰ سانتی متری هستند می کاریم. فاصله ما بین گیاهان در هر ردیف رنجی از ۳۰ تا ۶۰سانتیمتری است. به طور میانگین ما در هر هکتار ۴۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ گیاه داریم.

آبیاری گیاه رزماری

رزماری یک گیاه مقاوم است. با این حال کسی که به صورت تجاری این گیاه را پرورش می دهد باید خاک را برای مدت طولانی خشک نگه ندارد چونکه اینکار تاثیر منفی روی محصول نهایی می گذارد. دو قاعده کلی برای آبیاری گیاهان رزماری وجود دارد. اول اینکه گیاهان تازه و جوانی که از طریق بذر یا قلمه تشکیل شده اند نسبت به گیاهان بالغ آب بیشتری نیاز دارند. گیاهان جوان برای اینکه سیستم ریشه قوی را تشکیل دهند به آب نیاز دارند. گیاهان بالغی که در مناطقی کاشته شده اند که بیش از ۴۵۰ میلی متر بارندگی دارند می توانند از طریق باران آبیاری شوند. با این حال آبیاری به بافت و رطوبت خاک بستگی دارد. قاعده دوم این است که گیاه رزماری اغلب از پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی که از آبیاری بیش از حد حاصل می شود رنج می برد. در نتجیجه ما باید هنگام آبیاری احتیاط کنیم. بسیاری از کشاورزان در طول ماه های تابستان (در مناطقی که تابستان بسیار گرم و بدون بارندگی است) ۳ تا ۴ بار آبیاری را انجام می دهند. در موارد دیگر آبیاری قطره ای استفاده می شود و گیاهان به مدت ۲۰ دقیقه در یک هفته (مخصوصا در ماه های تابستان) آب داده می شوند.

نحوه کوددهی و برنامه زمانی کود دادن به رزماری

رزماری مانند هر نوع گیاه دیگری دارای هیچ قانونی برای کود دادن نیست چونکه زمین ها با هم متفاوت هستند و این زمین ها هم دارای نیازمندی های متفاوتی هستند. تجزیه و تحلیل خاک یکبار در سال برای شناسایی کمبود مواد مغذی و انجام اقدامات اصلاحی بسیار مهم است. گیاه رزماری برای اینکه رشد کند و به میزان قابل توجهی محصول تولید کند عمدتا به نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد و منیزیم نیاز دارد.  گیاه تا حد زیادی به نیتروژن (مخصوصا به استفاده از نیتروژن بعد از برداشت) پاسخ می دهد. در این حالت رشد جدید تقویت می شود. با این حال عرضه مقدار بسیار زیادی از نیتروژن بر کیفیت اسانس تاثیر منفی می گذارد. یک طرح کود رایج که توسط بسیاری از کشاورزان استفاده می شود شامل ۳۱۸ کیلوگرم N-P-K 12-12-17+2MgO در هرکتار و در هر سال است. به طور معمول این مقدار به ۲ یا ۳ بخش تقسیم می شود و اولین قسمت آن بلافاصله بعد از برداشت استفاده می شود. تولید کنندگان رزماری ارگانیک غالبا (بیشتر در طول پاییز)  قبل از کاشت نهال های جوان از ۱۵ تا ۲۰ تن کودگاوی در هر هکتار استفاده می کنند. آنها بعد از هر کود دهی آبیاری را به خوبی انجام می دهند و با توجه به مشخصات کشاورزی ارگانیک ممکن است از ۲۰۰ کیلوگرم سولفات پتاسیم(K2SO4) در هر هکتار نیز استفاده کنند. با این حال اینها الگوهای رایجی هستند و شما نباید بدون تحقیق کردن آنها را استفاده کنید چونکه هر زمین دارای نیازهای متفاوتی است. امیدوارم مقاله روش تکثیر و کوددهی در رزماری رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان محصول: روش تکثیر و کوددهی در رزماری
  • ادامه مقاله: بخش اولبخش دومبخش سوم
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.