Loading...

کاشت استویا در گلدان

کاشت استویا در گلدان

استویا که اخیرا در ایران به کشت و کار  آن پرداخته شده است یک گیاه دارویی پر ارزش از نظر اقتصادی است. میتوانید به راحتی این گیاه را از طریق بذر در منزل خود پرورش دهید. استویا گیاهی دارویی و خوراکی می باشد که به سرما و یخبندان حساس بوده و در زمستان های مناطقی مانند آذربایجان خیلی زود خشک میگردد. در این مناطق نیاز است تا گلدان استویا به داخل خانه یا گلخانه گرم منتقل گردد. استویا عمدتا از طریق بذر تکثیر میشود. برای خرید بذر استویا جهت کاشت استویا در گلدان به بخش بذور گیاهان دارویی در فروشگاه هربال مارکت مراجعه کنید.

گیاهشناسی گیاه دارویی استویا

استویا با اسم علمی Stevia Rebaudiana گیاهی علفی و چندساله است که در مناطقی از برزیل و پاراگوئه به عنوان موطن اصلی کشت می شود و به نام برگ عسلی، شیرین برگ معروف است. گیاه استویا دارای برگهای کوچک است که به صورت متناوب روی ساقه قرار گرفته اند. گلهای آن کوچک، سفید و به صورت خوشه ای است. گلهای آن ممکن است بسیار آلرژی زا باشد.

کاشت استویا در گلدان

مواد مورد نیاز جهت کشت گلدانی استویا

  • بذر خالص و با کیفیت استویا
  • خاک سبک و نسبتا مرطوب
  • بیلچه، آب پاش متوسط
  • گلدان کف حفره دار

نکات و روش کاشت استویا در گلدان

بذور استویا را از مراکز معتبر فروش بذر تهیه کنید. برای کاشت و یا قرار گرفتن گلدان استویا یک محیط آفتاب گیر با کمترین شرایط سایه را انتخاب کنید. بطور کلی، خاکهای سبک شنی با رطوبت متعادل و اسیدی با (۵.۷ – ۶.۵ = pH) همراه با مقداری مواد آلی برای رشد استویا مناسب است و کشت آن در خاکهای سنگین رسی و خشک نامناسب است. خاک مورد نظر را طبق نکات گفته شده تهیه و در گلدان بریزید، سپس گلدان را تکانده تا فضای خالی نماند.

از آنجایی که ممکن است بذر استویا در عمق زیاد جوانه نزد. تا عمق سطحی نیم سانتی متری روی خاک خراشی ایجاد کرده و تعدادی بذر استویا را در آن قرار دهید. و روی آن را با لایه نازکی خاک گلدان بپوشانید. طی مدت ۱۰ یا ۱۵ روز، گیاه شروع به جوانه زدن و رشد خواهد کرد.

کاشت استویا در گلدان

نیازهای رشد گیاه دارویی استویا

نیاز آبی استویا: در طول نگهداری از گیاه، اجازه ندهید خاک رطوبت خود را از دست دهد. بهتر است یک الی دو بار در طی روز خاک گلدان تان را آبیاری کنید. خشک شدن بیش از حد خاک ممکن است صدمات زیادی به گیاه وارد سازد.

نور و دمای مورد نیاز استویا: این گیاه گرما دوست است و به نور و دمای گرمسیری نیازمند است و اگر قرار باشد در نواحی سردسیر کشت شود، حتما باید شرایط لازم برای پرورش آن در گلخانه فراهم شود. جهت کشت در منزل، محیط آفتابی با دمایی معادل ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتی گراد مناسب است. برای برقراری شرایط جوانه زدن، باید با یک پلاستیک شفاف روی گلدان را ببندید.

آفات و بیماری های استویا: گزارشی از نوع خاص آفت و بیماری مربوط به گیاه استویا در ایران صورت نگرفته است. اما حضور برخی حشرات در مزرعه ی آن مشاهده گردیده است.

کاربردهای خانگی از استویا

برگ های خشک استویا را بعنوان دمنوش انرژی‌زا و شیرین کننده طبیعی و کم کالری بکار ببرید که مناسب افراد رژیمی و دیابتی نیز است. عصاره استویا (دمکرده آن) را در دهان شویه یا در روی مسواک خود بریزید و بکار ببرید که مانع از پوسیدگی دهان شده و لثه ها را تقویت میکند. استویا را جایگزین شکر در آشپزخانه کرده و سلامتی خود را با این کار تضمین کنید.

محصولات و مقالات مرتبط با استویا

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت استویا در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.