Loading...

کاشت اسطوخودوس در گلدان

کاشت اسطوخودوس در گلدان

کاشت اسطوخودوس در گلدان

جالب است بدانید! با کمترین هزینه میتوانید گیاهان دارویی را در گلدان و حتی خاک باغچه ی خود کشت کنید که بطور معمول به مراقبت کمی نیاز دارند و در مقابل دائمی تر از سبزیجات و گلهای زینتی هستند. از این رو با تهیه بذور گیاهان دارویی و آشنایی با روش کاشت هر کدام از آن ها، میتوانید به راحتی اقدام به کاشت گیاهان دارویی و معطر کنید. در هربال مارکت بذرهای با کیفیت در اختیار شما قرار داده شده است، همراه ما باشید تا در مقاله آموزشی کاشت اسطوخودوس در گلدان با روش کاشت بذر اسطوخودوس فرانسوی در گلدان آشنا شوید.

کشت گلدانی اسطوخودوس

گیاه دارویی اسطوخودوس (Lavandula) جزء گیاهان بومی مدیترانه هستند. گونه های متعددی وجود دارند که در زمان شکوفه دادن، فرم گل و اندازه متفاوتی را نشان می دهند. کریستین نیلسن رئیس انجمن لویودا غرب کلرادو می گوید: زمان شکوفه دهی به شدت می تواند در مکان های مختلف متفاوت باشد. در جایی ممکن است اسطوخودوس ها در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر) شروع به گلدهی کنند و تنها در ۲۰ مایل آن طرف تر نتیجه می تواند بسیار متفاوت باشد. همه اسطوخودوس ها بنفش نیستند. بعضی از آنها دارا رنگ های ترکیبی آبی بنفش، صورتی، سفید و حتی زرد هستند. برگ ها هم همینطور، برگ ها هم می توانند رنگ و شکل متفاوتی داشته باشند.

مواد مورد نیاز برای کاشت اسطخودوس در گلدان

 1. بذر خالص اسطوخودوس
 2. ماسه یا سنگ ریزه‌
 3. خاک قلیایی باغچه (شنی باشد)
 4. گلدان دارای کف حفره دار
 5. بیلچه یا قاشق مناسب کار
 6. دستکش (در صورت نیاز)

روش کاشت و نگهداری از اسطوخودوس

در ادامه کاشت اسطوخودوس در گلدان ، کف گلدان را با ماسه یا سنگ ریزه پر کنید. در اندازه آن دقت کنید از حفره های تخلیه گلدان خارج نشوند. خاک را با دست هایتان مخلوط کنید و روی ماسه بریزید، همچنین میتوانید شن و ماسه را باهم مخلوط کنید و در گلدان بریزید. سپس گلدان را تکان دهید تا خاک صاف و یک دست قرار گیرد، دقت کنید فضای خالی در گلدان نباشد تا هوای آن تخلیه شود. می‌توانید خاک گلدان را با مقداری کمپوست با کیفیت مخلوط کنید. روی خاک گلدان، آب بریزید تا زمانی که از آب اشباع شود. سپس اجازه دهید تا آب اضافی از گلدان خارج شود (به مدت ۲۰ دقیقه). سپس روی سطح خاک، گودی به عمق نیم تا یک سانتی متر ایجاد کرده و بذر اسطوخودوس را داخل آن قرار دهید و سپس با لایه نازک خاک بپوشانید. بهتر است در هر گلدان دو الی چهار بذر بکارید.

 • روشی که کارشناسان هربال مارکت در گلخانه برای تولید نشای اسطوخودوس انجام میدهند این است که ترکیب بستر خاک رو جوری انتخاب میکنند سطح بستر پر از خلل و فرج بوده و بذر را مانند نمک بر روی بستر می پاشند سپس به کمک یک تخته نسبتا سنگین روی بستر رو فشار میدهند تا بذور در داخل خلل و فرج به ذرات خاک بچسبد. سپس تا زمانی که بذور جوانه زنی میکنند سطح بستر را مرطوب نگه میدارند. حفظ دمای بستر در زمان جوانه زنی اهمیت بالایی دارد.

کاشت اسطوخودوس در گلدانگلدان را در مکانی قرار دهید که روزانه شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید دریافت میکند. دمای مناسب محیط برای جوانه زنی بذر اسطوخودوس ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتیگراد در طول روز، و ۱۳ درجه سانتیگراد در طول شب میباشد. میتوانید روی گلدان پلاستیک شفاف بکشید تا گرما و رطوبت حفظ شود. هر زمان که احساس کردید خاک در حال خشک شدن است، با آبپاش خاک آن را، به مقدار کم مرطوب کنید. جوانه زنی و رشد بذر اسطوخودوس در حالت کلی و شرایط مناسب خود، ۱۵ تا ۲۰ روز طول میکشد. یک تا دو ماه بعد، نهال اسطوخودوس خواهید داشت، میتوانید آن را به یک گلدان بزرگتر تا مکان آفتابی و خاک دارای زهکشی خوب منتقل نمایید.

نیازهای رشدی گیاه اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس، خاک های سبک، کم آب، حدودا قلیایی، و نیاز آب و هوای گرم و خشک، محیط با نور کافی را برای رشد خود میطلبد. هوای سرد و سرما برای آن مناسب نیست. اسطوخودوس به هرس در سال دوم به بعد واکنش بسیار خوبی نشان میدهد. بدین منظور سعی کند در سال اول یکبار ساقه ها را از ارتفاع ۱۰ سانتیمتری و در سالهای بعد ضمن برداشت گل هرس نیز انجام میگیرد. امیدوارم آموزش روش کاشت اسطوخودوس در گلدان رضایت شما را جلب کرده باشد.

محصولات و مقالات مرتبط با اسطوخودوس

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت اسطوخودوس در گلدان
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.