Loading...

کاشت بادرنجبویه در گلدان

کاشت بادرنجبویه در گلدان

کاشت بادرنجبویه در گلدان

توصیه میکنیم، اگر به دنبال داشتن یک گلدان گیاه دارویی معطر و خوش طعم هستید، گیاه دارویی بادرنجبویه را فراموش نکنید. در مقاله کاشت بادرنجبویه در گلدان به صورت ساده روش کاشت گیاه دارویی بادرنجبویه را فرا خواهید گرفت.

گیاهشناسی گیاه دارویی بادرنجبویه

بادرنجبویه، گیاهی معطر و علفی بوته ای چندساله و به ندرت یکساله با ساقه های پرشمار و برگهای تخم مرغی با دندانه های منتهی به نوک بلند، ساقه های گیاه پوشیده از کرک است. از کنار برگ هایش، گل هایی با کاسبرگ های رنگی میروید که در وهله اول زرد کم رنگ است، سپس به سفید و در نهایت به بنفش تبدیل می شود. میتوان گفت تمام گیاه، عطر لیمو از خود ساطع می کند.

کاشت بادرنجبویه در گلدان

مواد مورد نیاز جهت کشت گیاه دارویی بادرنجبویه

 • بذر خالص بادرنجبویه
 • خاک باغچه (حاوی رس)
 • گلدان دارای کف حفره دار
 • بیلچه یا قاشق مناسب کار
 • دستکش (در صورت نیاز )
 • اسپری یا آب پاش کوچک

نکات و روش کاشت بادرنجبویه در گلدان

پس از تهیه بذر مناسب و مرغوب بادرنجبویه از هربال مارکت، جهت افزایش قدرت جوانه زنی، بذرها را باید به مدت ۱۶ تا ۲۰ ساعت در آب و دمای محیط خیساند یا این که آنها را ۴۸ ساعت در دمای صفر درجه سانتی گراد قرارداد (میتوانید دو روز قبل از کاشت آنها را در یخچال نیز نگهداری کنید). البته بذوری که از هربال مارکت میخرید نیازی به این کارها نداشته و به راحتی جوانه زنی میکنند. فقط باید صبور باشد تا بذر در زمان مناسب خود جوانه زنی کند. اغلب علاقمندان به کاشت بذر بادرنجبویه انتظار دارند بذر در مدت کمتر از ۶ روز جوانه زنی کند اما بایستی توجه داشته باشید که مدت زمان جوانه زنی بذر ملیس یا بادرنجبویه بین ۵ تا ۱۴ روز می باشد پس صبور باشید.

خاک باغچه اگر سفت نشده باشد، انتخاب خوبی برای خاک گلدان و کاشت بذر بادرنجبویه در آن است. چون که گیاه بادرنجبویه، خاک حاصلخیز با زهکشی خوب و مرطوب را ترجیح میدهد. در تهیه خاک برای کاشت بذر بادرنجبویه، میتوانید، با مشاوره از مهندسین هربال مارکت، از مقداری کوکوپیت یا پیت ماس، و از کود آلی استفاده کنید.

پس از انتخاب و تهیه خاک، کف گلدان کمی ماسه بریزید و باقی آن را با خاک مد نظر پر کنید (گلدان را تکان دهید تا خاک به صورت یکنواخت در گلدان پر شود). روی سطح خاک شیار یا گودی با عمق نیم تا یک سانتی متری ایجاد کنید و تعدادی بذر داخل آن قرار دهید و با لایه ای نازک خاک روی آن را بپوشانید. یک اصل بسیار مهم در کاشت بذر بادرنجبویه در گلدان وجود دارد که بصورت زیر آنرا شرح میدهیم.

 • برای اینکه بذر بادرنجبویه به راحتی در گلدان جوانه زنی کند لایه ای کود گاوی پوسیده یا خاکی با ترکیب شن و ماسه مانند خاک کوه یا خاک رودخانه پیدا کنید و آن برا به ضخامت ۱ سانتیمتر روی سطح خاک گلدان بریزید سپس آبیاری کرده و بذر بادرنجبویه را عین نمک روی آن بپاشید تا بذور وارد خلل و فرج خاک شوند. در آنجا رطوبت و دمای مناسب باعث جوانه زنی بذور خواهد شد. علت انتخاب این نوع بستر قدرت پایین جوانه زنی و رشد بذور بادرنجبویه در حالتی می باشد که در عمق و زیر خاک کاشته میشوند. در این روش ما میخواهیم هیچ لایه خاکی روی بذور نباشد.
 • جهت ایجاد تراکم و حفظ رطوبت بذر، روی خاک فشار ملایمی بدهید و گلدان را در محل مناسب و دائمی قرار دهید.
 • بذر بادرنجبویه، بعد از گذشت دو تا سه هفته جوانه زده و شروع به رشد میکند.

کاشت بادرنجبویه در گلدان

نیازهای رشد گیاه دارویی بادرنجبویه

آبیاری بادرنجبویه: خاک باید به طور منظم مرطوب باشد و نباید اجازه داد بین آبیاری ها، خاک خشک شود. آبیاری باید در یک برنامه منظم انجام شود، ولی باید مراقب بود که خاک بیش از حد خیس نشود.

نور مورد نیاز بادرنجبویه: زمانی که بادرنجبویه در خانه کاشته شود با نیازی نوری کم رشد میکند، حتی سایه را هم تحمل میکند. اما شکل برگها وساقه ها تغییر میکند بهتر است از محلی پر نور برای نگهداری بدرنجبویه استفاده کنید.

آفات و بیماری بادرنجبویه: بادرنجبویه ممکن است، ابتلا به قارچ لکه برگی شود و مورد حمله شته سبز باشد، در صورت مشاهده با فرد کارشناس در از بین بردن و کنترل آن مشورت کنید.

کاربردهای خانگی بادرنجبویه

بعنوان سبزی از تازه ی آن در سفره غذا حتما استفاده کنید. از دمنوش آن جهت رفع خستگی، رفع تبخال فصلی، تقویت سیستم ایمنی، گوارش و جهت آرامش اعصاب، بهره ببرید.

محصولات و مقالات مرتبط با بادرنجبویه

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت بادرنجبویه در گلدان
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “کاشت بادرنجبویه در گلدان”

 1. Fateme

  Reply

  سلام اقای قنبری. با تشکر از توضیحات شما. ان شاء الله امروز اقدام ب کشت این گیاه ارزشمند میکنم. امیدوارم با توضیحاتی ک شما دادین بتونم این کارو ب نحو احسن انجام بدم. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.