Loading...

کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا

کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا

کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا

بهرین روش کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا می باشد. شما می توانید بذر سبزیجات vegetable خود را در فضای بسته یا باز بکارید. اگر شما بذرها را در فضای بسته می کارید، باید بعدا آن ها را در باغ خود بکارید. با بذر پاشی مستقیم، می توانید این مرحله را حذف کنید و فقط باید دانه ها را مستقیم و منظم بر روی خاک باغچه بپاشید. اگر در مورد کاشت سبزیجات جدی هستید، باید از هر دو گزینه استفاده کنید. در واقع همه سبزیجات به یک روش کاشته نمی شوند و هر کدام روش مخصوص جهت کاشت و نگهداری دارند. در هنگام انتخاب خود این نکات را در نظر بگیرید.

 • وقتی که بذرها را در فضای بسته می کارید، می توانید سریعا به فصل رشد برسید. این فرایند آغاز رشد بذر نام دارد. اگر این کار را در زمان مشخصی انجام می دهید، می توانید گیاهانی نیرومند و آماده شده در زمانی ایده آل را در زمین های خود داشته باشید. در مناطقی با فصل رشد کوتاه، کاشت گیاهان در فضای بسته شروع خوبی برای شما خواهد بود. در ایران میتوان مناطقی مانند شمالغرب را مثال زد چرا که دارای فصل رشد کوتاهی به مدت ۵ ماه هستند بنابراین نیاز است که نشا در گلخانه تولید شده و از اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت به مزرعه یا باغچه اصلی انتقال داده شوند.

بهترین گزینه برای شروع زود هنگام کشت بذر، گیاهانی هست که تحرکات ریشه را تحمل می کند (منظور نسبت به انتقال نشا حساسیت کمتری دارند. در مقابل گیاهانی مانند کدو و خیار را نمی توان به صورت ریشه لخت انتقال داد چرا که سطح برگ بسیار وسیع این تیپ گیاهان سریعا باعث پژمرده شدن آنها شده و در زیر تابش آفتاب از بین میروند.) و با رسیدن به فصل رشد فایده های زیادی را می رسانند که شامل نوعی گل کلم، کلم بروکلی، کلم، کرفس، بادمجان، تره فرنگی، پیاز، جعفری، فلفل و گوجه فرنگی است. در ادامه به مقاله کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا همراه ما باشید.

 • بذرها در فضای بسته نسبت به فضای باز بهتر رشد می کنند. شما می توانید به راحتی شرایط مناسب را برای جوانه ها یا بذرهای کوچک فراهم کنید که شامل دمای ایده آل، رطوبت و باروری است.
 • برخی سبزیجات انتقال را دوست ندارند. این سبزیحات که دارای ریشه هایی خوراکی هستند شامل هویج، چغندر، شلغم و جعفری است. این نوع سبزیجات در برابر سرما مقاوم هستند بنابراین می توانید آن ها را زودتر از بقیه سبزیجات بکارید. محصولاتی مانند ذرت، لوبیا و نخود فرنگی مشکلی با انتقال ندارند و زمانی که مستقیم بذرپاشی می شوند، بهتر رشد خواهند کرد. در ادامه مقاله کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا به موضوع مقاوم سازی نشا می پردازیم.

کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشامقاوم سازی نشاها

قبل از انتقال گیاهان (نشاها)، نشاهایی که در فضای بسته رشد کرده اند یا از گلخانه خریداری شده اند، باید مقاوم سازی شوند. مقاوم سازی روشی برای افزایش استحکام گیاه قبل از کاشتن آن است. به همین منظور حدود یک هفته در و پنجره گلخانه رو باز نگه میدارند یا آبیاری رو کم میکنن تا نشا به شرایط هوای خشک و کم آبی و تابش آفتاب مقاوم شوند. گیاهانی که در محیط بیرون گلخانه ها رشد کرده اند، می توانند دوباره به محیط داخل باز گردند اما گیاهان گلخانه شاداب و نازک هستند و هیچ وقت یک روز کامل را در جلوی نور خورشید تجربه نکرده اند. شما باید آن ها را آهسته به دنیای واقعی معرفی کنید. در ادامه به مقاله کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا همراه ما باشید.

برای مقاوم سازی گیاهان، آن ها را درون گلدانهای خود رها کنید و برای چند روز آن ها را درون منطقه دارای سایه با نور غیر مستقیم قرار دهید. در هنگام مواجه با باد شمالی گیاه را بپوشانید. زمانی که هوا بسیار سرد پیشبینی شده، شب ها گیاهان را داخل ببرید. اگر گیاهان در فضایی با سایه هستند، می توانید برای چند روز آن ها را در این منطقه محافظت شده رها کنید و سپس آن ها را در باغچه اصلی قرار دهید. برای گیاهان آفتابی، نیز آن ها را برای چند روز در سایه قرار دهید و سپس روزی یک ساعت آن را در مکانی آفتابی قرار دهید. برای روزهای بعد، چندین ساعت گیاهان را مقابل نور قرار دهید و سپس به همین ترتیب، هر روز آنها را در معرض نمایش قرار دهید. در اواخر هفته، گیاهان به طور کامل به نور خورشید و باد عادت کرده اند و برای رفتن به خانه جدید خود آماده اند.

برخی گیاهان را نباید به هیچ وجه وارد فرایند مقاوم سازی همانند آنچه که در بخش بالا اشاره کردیم، کرد. بعضی از محصولات مانند کلم و کلم بروکلی که اگر بیش از سه هفته سن داشته باشند در دمای گلخانه گل های آن به زودی در می آیند، بنابراین باید چندین هفته در معرض دمای کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت (یا ۴ درجه سانتی گراد) قرار گیرند.

قبل از انتقال گیاهان، باید خاک، بسترها و ردیف ها و باغ را برای کاشتن آماده کنید. هنگامی که گیاهان در گلدان های پلاستیکی تخریب پذیر قرار دارند، چندین شکاف در طرفین گلدان قرار دهید و یا به آرامی دو طرف گلدان را برای عبور ریشه پاره کنید. همچنین بخش بالای گلدان را هم پاره کنید بنابراین از خاک گلدان جدا نمی شود و رطوبت خاک را حفظ میکند.

در ادامه کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا میخوانید. در صورت امکان، یک روز آرام و ابری را برای انتقال نشا انتخاب کنید. اواخر روز، عصر زمان خوبی برای این کار است زیرا گیاهان باید از آسیب های احتمالی انتقال در حرارت روز و نور خورشید در امان باشند. اگر روزی ایده آل برای پیوند زدن را نداشتید و آب و هوا کاملا آفتابی بود، گیاهان را تا زمان تمام شدن گرما زیر سایه قرار دهید. اگر گیاهان شما بعد از کاشت پژمرده شدند، مضطرب نباشید زیرا به زودی بهبود خواهند یافت. برای مثال نشای کلم به شکلی پژمرده یا تقریبا مرده در می آیند اما یک یا دو روز بعد دوباره رشد می کنند.

کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشاکاشت بذر به صورت مستقیم

در ادامه کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا به بررسی روش های کاشت بذر سبزیجات می پردازیم. اگر شما در ناحیه ای زندگی می کنید که تابستان های کوتاهی دارد، فرصت بهتری برای بذرپاشی مستقیم سبزیجات در باغ دارید. سبزیجاتی با بذور بزرگ و سرعت رشد بالا مانند ذرت، ملون، کدو، لوبیا و نخود فرنگی معمولا اگر در گلدان کاشته شوند برای یک یا دو روز پژمرده خواهند شد. بنابراین کاشت مستقیم آنها بهترین پیشنهاد خواهد بود.

قبل از بذرپاشی، از شرایط خاک مطمئن شوید که خاک به اندازه کافی خشک باشد و مطمئن شوید که خاک برای کاشتن بذر به اندازه کافی گرم است. برای مثال بذر نخود فرنگی در خاکی با دمای خنک ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتی گراد) رشد می کند و می توانید با فرا رسیدن فصل بهار آن را بکارید. از طرف دیگر بذر کدو به خاکی گرم تر نیازمند است. اگر دمای خاک بیش از ۶۵ درجه فارنهایت (۱۸ درجه سانتی گراد) است بذر قبل از جوانه زدن در زمین فاسد می شود. بهترین راه برای کنترل دمای خاک استفاده از حرارت سنج خاک است که می توانید از مغازه های فروش لوازم باغبانی آن را تهیه کنید.

شما می توانید بذرها را با الگو های مختلفی بکارید. روشی که شما انتخاب می کنید به دمای هوا، لوازم و نظر شما بستگی دارد. در زیر به بررسی انواع روش های کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا پرداخته ایم.

 • کاشت ردیفی

  ردیف هایی را در باغ خود علامت گذاری کنید و سپس یک حفره با عمقی صحیح در ردیف ها ایجاد کنید. ممکن است برخی بذرها جوانه نزنند بنابراین بذرها را با فاصله کمتری نسبت به چیزی که در ذهن خود دارید، بکارید. اگر فاصله بین بذر ها مساوی است، باریک کردن ردیف ها کاری سخت و طاقت فرساست. بذرها را با خاک مناسبی پوشش دهید و سپس آن را با پشت کج بیل ثابت کنید تا مطمئن شوید که همه بذرها با خاک در ارتباط هستند. با آرامی به آن ها آب دهید. اگر تصمیم گرفتید که با استفاده از ردیف های عمیق آبیاری کنید، اول ردیف ها را با آب پر کنید و سپس بذرهای بزرگ را در بالای بستر قرار دهید. این روش را نم کاری میگویند. ابتدا زمین را آبیاری کنید و بعد از دو یا سه روز بسته به بافت خاک، اقدام به کشت بذور در محل داغ آب کنید.

 • کاشت در ردیف های پهن تر

  این روش به شما اجازه می دهد تا با تمرکز بر آبیاری، وجین کردن (کندن علف های هرز) و باروری، بذرهای بیشتری را در فضای کمتر بپاشید. ردیف ها باید بین ۱۰ الی ۱۶ اینچ (۲۵ الی ۴۱ سانتی متر) عرض داشته باشد. بذرها را در تمام ردیف ها – با محصولات متنوع- بپاشید. سعی کنید فاصله بین بذر ها ۰.۵ یا ۱ اینچ (۱ الی ۲ سانتی متر) باشد. برای لوبیا یا نخود فرنگی، فاصله ها باید بین ۱.۵ تا ۲ اینچ (۴ الی ۵ سانتی متر) باشد. بذرهای کوچک را با یک لایه نازک از خاک گلدان بپوشانید. خاک گلدان را به آرامی خرد کنید تا خاک اضافه شده را با بذر ها تماس داشته باشند. تماس بیشتر خاک با بذر باعث افزایش جذب رطوبت و گرما میشود و بذر سریعا جوانه میزند در غیر این صورت از بین خواهد رفت یا توسط حشرات خورده خواهد شد.

 • کاشت در بستر

  کاشت در بستر دقیقا با کاشت در ردیف های پهن یکسان است. بستر در واقع همان باغچه های کوچکی هست که در بیشتر منازل خود داریم. به تصویر پایین نگاه کنید.

کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشاکاشت در پشته

بذرهای گیاهی را برای کاشت محصولاتی مانند کدو، ملون یا خیار در پشته ها یا زمین های دایره وار پخش کنید. خاک را به اندازه ضخامت ۱ فوت (۳۰ سانتی متر) نرم کنید، سطح آن را هموار کنید و سپس ۵ یا ۶ بذر را در کنار هم بکارید. دو تا از نیرومند ترین نشاها را تنک کنید.

اگر خاک بسیار سنگین است، ممکن است بخواهید تا گیاهان را در یک پشته یا زمینی شیب دار بکارید. خاک این نوع زمین ها زود تر از دیگر خاک ها گرم می شوند و بهتر آب را جذب می کنند. فقط اجازه خشک شدن را به زمین های شیب دار ندهید. سپس پس از رشد مجموعه دوم برگ های نشاها، باید آن ها را کوتاه کنید تا مانع شلوغ شدن اطراف گیاه شوند. (اولین مجموعه برگ ها که بر روی گیاهان تولید می شوند seed leaves و cotyledon نامیده می شوند که به عنوان برگ های واقعی هم معروف اند (لپه ها). وقتی که گیاهی را کوتاه می کنید، گیاه های اضافی را از بین ببرید یا آن ها را به بخش دیگری از باغتان انتقال دهید. گیاهان انتقال داده شده جدید تا زمانی که کامل رشد نکرده اند، به توجه بیشتری نیاز دارند. آن ها را برای یک یا دو روز از تابش مستقیم و داغ خورشید محافظت کنید و مطمئن شوید که به خوبی آب داده می شوند. در مجموعه هربال مارکت تنوع بسیار بالایی از بذور سبزیجات موجود است. برای خرید به بخش فروش بذور سبزیجات مراجعه کنید. امیدوارم مقاله کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
 • عنوان: کاشت سبزیجات از طریق بذر و نشا
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.