Loading...

کاشت همیشه بهار در گلدان

کاشت همیشه بهار در گلدان

کاشت همیشه بهار در گلدان

گل همیشه بهار، گلی با رنگ های شاد، به دو نوع دارویی و زینتی تقسیم شده که به دست کارگران زحمتکش شهرداری ها، نوع زینتی آن در قسمت های مختلف فضای سبز شهری مشهود است. در این مطالعه، با کاشت همیشه بهار در گلدان آشنا شوید و آن را مهمان خانه ی خود کنید. همیشه بهار Pot marigold با اسم علمی Calendula officinalis گیاهی زینتی – دارویی می باشد که خیلی زود رشد کرده و به گل میرود. مقاوم به سرما بوده و حتی در پاییز شاداب و گلده می باشد. همیشه بهار از بذر تکثیر شده و برای کاشت آن کافیست بذر را خریداری کرده و در گلدان یا باغچه حیاط خود بکارید.

گیاهشناسی همیشه بهار

گل همیشه بهار calendula گیاهی علفی، یکساله و دارای ساقه ای به طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر است. برگهای این گیاه ساده، بیضوی و خمیده است. پشت و روی برگ کرکدار و رنگ آن سبز روشن است. رنگ گلهای آن غالبا زرد یا نارنجی است. از جذابیت زینتی بودن گیاه این است که گلبرگها صبح ها و در طول روز باز شده و عصرها بسته میشوند. همیشه بهار زنبور پسند بوده و به شدت زنبور را جذب میکند. ارتفاع این گیاه دارویی – زینتی کم بوده و میتوانید آن را در گلدان کاشته و از گلهای دارویی آن استفاده کنید.

کاشت همیشه بهار در گلدان

مواد مورد نیاز جهت کشت بذر همیشه بهار در گلدان

  1. بذر خالص همیشه بهار
  2. خاک باغچه (بدون رس)
  3. گلدان دارای کف حفره دار
  4. بیلچه یا قاشق مناسب کار
  5. دستکش (در صورت نیاز)
  6. اسپری یا آب پاش کوچک

روش کاشت بذر همیشه بهار در گلدان

گلدان را با خاکی که زهکشی خوبی دارد پر کنید و تکان دهید تا فضای خالی در  گلدان نماند. گل همیشه بهار جهت رشد به خاک خاصی نیاز ندارد اما دقت کنید که خاک زهکشی کافی داشته باشد و خاک بسیار سنگین مانند خاک رسی برای گیاه مناسب نیست. روی سطح خاک گلدان، گودالی به عمق ۲ تا ۳ سانتی متر ایجاد کرده و دو یا سه عدد بذر گیاه را در آن قرار دهید و روی آن را با لایه نازکی از خاک (در حدود نیم سانتیمتر) به آرامی بپوشانید. بعد از کاشت بذر بلافاصله گلدان را به طور کامل آبیاری کنید تا آب از کف گلدان خارج شود. سپس در یک مکان آفتابی قرار دهید. (در محیط سایه هم رشد خواهد کرد) اغلب طی یک هفته جوانه زده و شروع به رشد میکند.

آبیاری همیشه بهار

بهترین زمان آبیاری این گل هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. مواظب باشید که هنگام آبیاری گلدان، بذرها جابه جا نشوند. آبیاری آرام و بدون فشار آب باشد. خاک تا قبل از جوانه زنی خاک هرگز خشک نشود. همیشه بهار برای اینکه همیشه گلدهی داشته باشد باید بصورت منظم آبیاری گردد. مخصوصا در گلدان که فضای خاک برای رشد ریشه محدود می باشد. رعایت نظم در آبیاری برای همه گیاهان مخصوصا همیشه بهار نتایج خوبی خواهد داشت.

نور مورد نیاز همیشه بهار

این گیاه در طول رویش خود، به نور کافی نیاز دارد بنابراین بهتر است گلدان خود را در محلی آفتابی قرار دهید. همیشه بهار، برای رشد درجه حرارت پائین را تحمل می کند (تا حدودی قادر به تحمل درجه حرارتهای زیر صفر است). زیر کانوپی درختان یا بوته های دیگر نیز برای رشد و نمو همیشه بهار مناسب می باشد اما اگر کمتر از ۵۰ درصد تابش مستقیم آفتاب ببینم بوته علفی شده و گلهای کوچکتری تولید میکند. بهتر است همیشه بهار در محل مناسبی کاشته شود. در خانه یا پشت پنجره از محلی استفاده کنید که نور کافی به همیشه بهار برسد. مطمئنا محلی که دائما سایه می باشد به نفع همیشه بهار نیست.

آفات و بیماری همیشه بهار

آفتی که از همیشه بهار گزارش شده، شته و کپک است که می‌توانید با مشورت فرد کارشناس، از حشره کشی مناسب باغبانی استفاده کنید.

کاشت همیشه بهار در گلدانکاربردهای خانگی همیشه بهار

با کشت و داشتن گلدان همیشه بهار، فضای سبز منزل خود را دل انگیزتر خواهید کرد، این گل گاهی شاید بخاطر رنگ شاد خود، زنبوران را جذب کند، از حضور آنها نترسیده و اجازه دهید کارشان را بکنند. همیشه بهار علاوه بر زینت بخشی به محیط، دارای کاربرد و مصارف دارویی نیز هست. میتوانید از نوع دارویی آن دمنوش تهیه کنید و جهت رفع مشکلات پوستی و عفونی، دردهای قاعدگی و تقویت کننده گوارش استفاده کنید. جالب است بدانید که، پماد کالاندولا که از داروخانه ها تهیه میشود، برگرفته از همیشه بهار است!

محصولات و مقالات مرتبط با اسطوخودوس

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت همیشه بهار در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.