Loading...

کاشت و معرفی پیازچه

کاشت و معرفی پیازچه

کاشت و معرفی پیازچه

پیازچه عضو خانواده سوسن‌سانان بوده و برگ‌ و گل‌هایش در باغ و آشپزخانه به یک اندازه محبوب می باشند. بعضی از باغبانان از پیاز و پیازچه به‌عنوان یک گیاه چندساله در مرز باغ گل و گیاه و یا باغ سبزیجات استفاده می کنند. پیازچه و پیاز را می‌توان باهم در ظرف کاشت و یا با دیگر گیاهان (مانند رزماری) کاشت. در ادامه برای آشنایی بیشتر با کاشت و معرفی پیازچه همراه هربال مارکت باشید.

 پیازچه ها را به خاطر برگ‌ها و گل‌های بنفش‌رنگ شفافی که دارد می‌کارند دو دارای طعم خفیفی از پیاز دارند. شما میتوانید پیازچه را در باغچه، در گلدان یا ظرف کوچک حتی شیشه‌های مربا کشت کنید. پیازچه یا Allium tuberosum که به‌عنوان تره چینی هم شناخته می‌شوند دارای گل‌های سفید زیبا و برگ‌های متوسط با طعم سیر است. گونه Allium schoenoprasum دارای برگ‌هایی صاف است و دارای طعم پیاز است.

کاشت و معرفی پیازچه

کشت پیازچه و مراقبت

هنگام کاشت پیازچه بهتر است که آن‌ها را در مکانی که کاملاً نورگیر است بکارید اما این گیاهان در سایه‌های جزئی هم رشد می‌کنند. گیاهان را در اوایل بهار در خاکی که با مقدار زیادی کمپوست یا کود خوب غنی‌شده است در فاصله‌های ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری به‌صورت جدا بکارید. برای رشد سریع گیاه را در خاکی که به‌خوبی زهکشی شده است بکارید. پیازچه ها در خاک‌های ضعیف مقاومت می‌کنند اما سریع رشد نخواهند کرد.

  • پیازچه ها نیاز به مراقبت کمی دارند این تا زمانی است که ریشه‌ها به‌خوبی تشکیل شوند. اگر دفعات برداشت زیاد است هر دو هفته آن را با  برخی ازکودهای محلول  کوددهی کنید. گرچه گل‌ها زیبا هستند، اما اگر جوانه‌های گل را جدا کنید برگ‌های بیشتری تولید خواهد شد. بعد از چند مرحله کود دادن برگ‌ها زشت و چوبی می‌شوند و باید گیاهان از زمین حذف شوند. پیازچه ها هر سال دوباره در بهار رشد می‌کنند پس از ۳ یا ۴ سال و در اوایل بهار می‌توان هر گیاه را به چند گیاه کوچک‌تر تقسیم کرد.
  • شما به راحتی میتوانید پیازچه را در گلدان یا ظرفهایی که برای کاشت گل و گیاه استفاده میکنید بکارید. کاشت پیازچه در گلدان بسیار ساده بوده و کافی است با تهیه بذر پیازچه از هربال مارکت و خاک مناسب محصول شگفت انگیز پیازچه را در خانه پرورش داده و به همراه خانواده مصرف کنید. بدین صورت که گلدان را از خاک استریل پر کنید. ده تا بیست عدد بذر را روی خاک گلدان بپاشید و سپس سک لایه نازک از خاک سبک هماندد خاکبرگ یا ماسه بادی به ضخامت نیم تا یک سانتیمتر روی بذور بریزید و سپس گدان پیازچه را آبیاری کرده و روی آن را با یک پلاستیک شفاف تا زمانی که بذور جوانه زنی کنند بپوشانید. بعد از چند روز تمامی بذور جوانه زده و شما میتوانید در طی سه روز بصورت خیلی ملایم پوشش را حذف کنید. و با آبیاری منظم پیازچه ها منتظر رشد آنها باشید.

کاشت و معرفی پیازچه

برخی از مشکلات کاشت پیازچه

گیاه را برای شته‌ها (به‌خصوص در فصل بهار) بررسی کنید. صابون حشره‌کش را اسپری کنید. اسپری سطح برگ را می‌پوشاند بنابراین مطمئن شوید نقاطی که در تماس با آفت‌ها هستند مخصوصاً تاج گیاه اسپری شده‌اند.

برداشت و نگهداری پیازچه

خیلی زود می‌توانید پیازچه ها را برداشت کنید فقط باید پیازچه ها به‌ اندازه کافی بزرگ‌شده باشند. حدود ۲ تا ۴ سانتیمتر بالای سطح خاک محل مناسبی برای برداشت پیازچه می باشد. باید همیشه مقداری از گیاه را باقی بگذارید تا انرژی به گیاه بازگردد. اگرچه پیازچه تازه بهتر است اما شما می‌توانید برای استفاده در زمستان آن‌ها را ذخیره کنید که از طریق فریز کردن یا خشک‌کردن می‌توانید این کار را انجام دهید.

موارد استفاده پیازچه

در انتهای فرآیند پخت غذا پیازچه را به غذا اضافه کنید چون‌ که طعم و عطر ملایم آن با حرارت از بین می‌رود. گل‌های بنفش پیازچه که خوراکی هم هستند می‌تواند به‌طور زیبایی روی سوپ شناور بماند. در اواخر تابستان یک جفت از گیاه را در گلدان بگذارید و آن را به کنار پنجره‌ای که منبع خوبی از آفتاب دارد نگهداری کنید. پیازچه را حدود ۲ سانتیمتر بالاتر از سطح خاک ببرید و مقداری را برای رشد مجدد گیاه باقی بگذارید. شما می‌توانید قسمت‌های بیرونی را برداشت کنید یا در صورت نیاز کل گیاه را برداشت کنید. امیدوارم مقاله آموزشی کاشت و معرفی پیازچه رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: کاشت و معرفی پیازچه
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
  • انتشار مقاله با ذکر نام منبع و نویسنده بلامانع است
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.