Loading...

کاشت گل گاوزبان در گلدان

کاشت گل گاوزبان در گلدان

کاشت گل گاوزبان در گلدان

گل گاوزبان هر چند که به گیاهی آرام بخش و دارویی معروف است اما گیاه گاوزبان با گلهای خوش رنگ خود، زینتی و متحیر کننده است. در این مطالعه با هربال مارکت همراه باشید تا با نحوه کاشت گل گاوزبان در گلدان آشنا شوید. ما در هربال مارکت گاوزبان را بعنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی می دانیم و برای ترویج و آموزش کشت و کار آن برنامه های مختلفی داریم. از آنجایی که گاوزبان ایرانی یکی از سودده ترین گیاهان دارویی می باشد لازم است که در مورد روش های کشت و کار آن در مزرعه و گلدان اطلاعات کاملی ارائه بشه.

گیاهشناسی گیاه دارویی گل گاو زبان ایرانی

گل گاوزبان، گیاهی چندساله با برگ های زبانه ای شکل، ساقه و برگ پوشیده از کرک های زبر است که اثر درمانی زیادی دارد و بصورت خودرو در دامنه‌های کوه البرز رشد می کند. دو نوع گل گاو زبان وجود یکی گل گاوزبان ایرانی و دیگری را گیاه گل گاوزبان اروپایی می نامند که البته این دو گیاه با هم متفاوت هستند و هیچ خواص مشترکی ندارند. گسترش گل گاو زبان ایرانی بیشتر در زمین هایی با تابش ملایم نور خورشید می باشد. رنگ گل های گاوزبان ایرانی، به رنگ قرمز ارغوانی، که پس از خشک شدن به رنگ آبی یا بنفش در می آیند. مقاله تفاوت گاوزبان ایرانی و گاوزبان اروپایی را مطالعه کنید.

کاشت گل گاوزبان در گلدان

لوازم مورد نیاز جهت کاشت گل گاوزبان در گلدان

  • بذر خالص گل گاوزبان ایرانی
  • خاک باغچه (ترکیب رس و شن)
  • گلدان کف حفره دار
  • بیلچه، دستکش، آب پاش متوسط

نکات و روش کاشت گل گاو زبان

بذور گاوزبان، در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند. اما خاک هایی با بافت متوسط مانند خاک شنی رسی برای کاشت این گیاه مناسب است. pH مناسب خاک برای کاشت گل گاو زبان ایرانی ۶ می باشد. طبق رعایت این نکات، بذور را در عمق ۳-٢ سانتیمتری خاک گلدان بکارید. دقت کنید هنگام کاشتن، خاک گلدان مسطح پر شده باشد و رطوبت خاک مناسب باشد (اما خیس نباشد). پس از کاشتن بذور، روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد.

  • مدت زمان جوانه زنی بذر گاوزبان ایرانی بین ۶ تا ۲۰ روز می باشد بنابراین صبور باشید. برخی بذور زودتر و برخی دیرتر جوانه زنی میکنند.

کاشت گل گاوزبان در گلدان

نیازهای رشد گیاه دارویی گل گاو زبان

نیاز آبی گل گاو زبان: گل ﮔﺎوزﺑﺎن، ﻣﻘﺎوم ﺑﻪ ﺧﺸﻜﻲ اﺳﺖ و ﺑﻪ آﺑﻴﺎری ﻣﺪاوم ﻧﻴﺎز ﻧﺪارد. از این رو آبیاری این گیاه بسیار ساده است. مواقع خشک شدن خاک گلدان به طور مرتب به آن آب بدهید کافیست (در ابتدای کاشت بذر هر ۳-۴ روز یک بار و بعد از رشد گیاه هر ۶-۷ روز یک بار).

نور و دمای مورد نیاز گل گاو زبان: گلدان گل گاو زبان را بهتر است که در مکانی در معرض تابش ملایم نور خورشید، قرار دهید. بذور گل گاوزبان طی ۵ تا ۲۱ روز و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد جوانه می زنند.

آفات و بیماری گل گاو زبان: گل گاوزبان، توسط کرم برگ خوار در رنج خواهد بود که در زمان برداشت بیشترین خسارت را وارد می کند و همچنین بیماری سفیدک پودری نیز در این گیاه گزارش شده است. چون آفات زمان برداشت است باید به نوعی خاص آن مبارزه شود، حتما پیش از هر اقدامی با متخصص مربوط مشورت کنید.

کاربردهای خانگی از  گل گاو زبان

برای رفع خستگی یک روز کاری، مصرف گل گاو زبان مناسب و کافی است! دمنوش گل گاوزبان نشاط آور بوده و رنگ رخسار را باز میکند. سینه را نرم میکند. تنگی نفس و دردگلو را شفا میدهد. دلهره و وحشت را از بین میبرد. غم و غصه را کم کرده و برای کسانی که افسردگی دارند بسیار خوب است. جهت تنظیم فشار خون، دمنوش آن را با کمی لیمو خشک مصرف کنید. از برگهای تازه آن برای درمان جوشهای چرکی دهان و درمان برفک استفاده کنید.

محصولات و مقالات مرتبط با گاوزبان

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت گل گاوزبان در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.