Loading...

آفت های باغی پروانه سفید

آفت های باغی پروانه سفید

آفت های باغی پروانه سفید

از شایع تری آفت های باغی پروانه سفید Aleyrodidae می باشد. این آفت ها به طور کلی از شیره گیاهان تغذیه می کنند و عمدتا گیاهان زینتی و گلخانه ای را تحت تاثیر قرار می دهد. پروانه سفید یک آفت شبه گرمسیری است که به طور تصادفی در انگلستان معرفی شد و در حال حاضر بیش از ۱۴۰۰ گونه پروانه سفید رنگ در سراسر جهان به ثبت رسیده است که ۵۶ مورد از آنها در اروپا یافت می شود. پروانه سفید در محیط های گرم گلخانه رشد پیدا می کنند.  زرد شدن برگ ها و غالبا از بین رفتن برگ ها به علت تغذیه پروانه سفید از سلوال های گیاهی ایجاد می شود و پروانه سفید ماده چسپنده ای که شبیه به عسل است را از خود دفع می کنند و از شاخ و برگ ها تغذیه می کنند. این ماده باعث ایجاد لکه های تیره در برگ می شود. شما باید مراقب سبزیجات گلخانه ای مانند خیار، خربزه، گوجه فرنگی و فلفل باشید. گیاهان در فضای باز هم تحت تاثیر قرار می گیرند اما به همان اندازه گیاهان گلخانه ای نیست.

نحوه ایجاد لکه ها توسط پروانه سفید

پروانه سفید حدود ۱.۵ میلیمتر طول دارد و اگر یک گیاه آسیب دیده باشد می توانید به راحتی آن را ببینید. پروانه های سفید تخم های خود را به شکل الگوهای دایره ای یا هلالی در زیر برگ قرار می دهند. تخم ها مخروطی شکل هستند و دارای رنگ خاکستری تیره مایل به نارنجی سوخته هستند. در طی ۴ تا ۱۲ روز تخم شکسته می شود و پروانه های سفید ظاهر می شوند. پروانه سفید باعث تضعیف گیاهان می شود و نسبت به آفات دیگر بیشترین حمله و آسیب پذیری را دارد.

آفت های باغی پروانه سفید

نحوه درمان و مبارزه با پروانه سفید

اگر روی برگ ها پروانه سفید را مشاهده می کنید تخم ها را له کنید. سعی کنید از برگ های آلوده استفاده کنید و یا از جاروبرقی استفاده کنید و به ابری از پروانه های سفیدی که به پرواز درآمده اند خوشامد بگویید. شما می توانید از نوارهای زرد چسبنده که پروانه ها را به خود جذب می کند استفاده کنید تا پروانه ها به آنها بچسبند.  از شکارچیان طبیعی مانند ﭘﺎرازﯾﺘﯿﺴﻢ ﺳﻔﯿﺪ ﺑﺎﻟﮏ برای از بین بردن پروانه های سفید استفاده کنید. زنبورهای ﭘﺎرازﯾﺘﯿﺴﻢ کوچک لاروهای پروانه سفید را جستجو می کنند و در میان آنها تخم می گذارند. لارو ﭘﺎرازﯾﺘﯿﺴﻢ ﺳﻔﯿﺪ ﺑﺎﻟﮏ مقیاسشان در داخل گسترش پیدا می کند و لارو پروانه سفید را می کشد بنابراین به سادگی می توان دید که این روش به خوبی کار می کند. اگر از این روش استفاده می کنید از کنترل های بیولوژیکی و حشره کش ها اجتناب کنید چونکه حشره کش ها ﭘﺎرازﯾﺘﯿﺴﻢ ﺳﻔﯿﺪ ﺑﺎﻟﮏ را از بین می برد. امیدوارم مقاله آفت های باغی پروانه سفید رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: آفت های باغی پروانه سفید
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.