Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 27

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷

در مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۶ به بررسی نحوه خرید نشای گیاهان دارویی و بررسی کیفیت بهترین نشا و همچنین به بررسی نحوه ارسال نشا به مقصد مزرعه پرداختیم. در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷ به بررسی ادامه همان مبحث و تفاوت نشای برخی گیاهان دارویی از نظر کیفی و قیمتی اشاره خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر در مورد برخی نشاءها چند نکتۀ مفید را بیان می‌کنیم.

  • در نعناع فلفلی نشاء عمدتاً به دو صورت بوده و خرید و فروش می‌شود. یک نوع آن را نشاء رشدکرده و دارای ساقه و برگ می‌گوییم که بهتر بوده و قیمت نسبتاً بالاتری دارد و نوع مرسوم و رایج آن را ریزوم می‌گویند (تصویر). ریزوم نعناع فلفلی درواقع همان ساقۀ زیرزمینی می‌باشد که دارای جوانۀ رویشی بوده و می‌تواند ساقۀ هوایی و ریشه تولید کند. قیمت ریزوم به‌صورت عددی و کیلویی محاسبه می‌شود و در هر کیلوگرم ریزوم شسته‌شده در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ عدد ریزوم ده تا ۱۵ سانتی‌متری وجود دارد. یعنی هر کیلو ریزوم برای ۲۰ تا ۳۰ متر مربع با تراکم ۱۰ عدد کافی می‌باشد. شما برای احداث یک مزرعۀ یک هکتاری نعناع فلفلی به حدود ۰۰۰/۱۰۰ عدد نشاء یا ۴۰۰ کیلو ریزوم سالم و شسته‌شده نیاز دارید.
  • نشاء اسطوخودوس از گران‌ترین نشاءها در بازار می‌باشد. علت این قیمت بالا، بذر گران آن و مدت زمان تولید نشاء آن می‌باشد که نسبتاً طولانی بوده و تا ۴ تا ۵ ماه حداقل به زمان نیاز دارد. بنابراین قیمت آن نسبت به نشاءهای علفی مانند نشای سرخارگل یا نشای گل راعی گران‌تر می‌باشد. بهترین اندازه در نشاء اسطوخودوس حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر با ریشه می‌باشد. از آنجا که رشد اولیۀ اسطوخودوس کند می‌باشد نباید انتظار نشاء بلندتری از آن داشت. اغلب نشاءها بذری دارای ساقۀ قوی و ارتفاع کم هستند ولی نشاء قلمه‌ای اسطوخودوس ارتفاع بیشتری دارد. در واقع نشاء اسطوخودوس به دو صورت تولید می‌شود: یک روش از طریق کشت بذر می‌باشد که تا رسیدن به مرحلۀ گلدهی در مزرعه دو سال طول می‌کشد و روش دوم تکثیر اسطوخودوس از طریق ریشه‌دار کردن قلمه‌ها می‌باشد. در این روش چون ما از گیاه بالغ برای تکثیر استفاده می‌کنیم، نهال تولیدشده نیز بالغ بوده و در همان سال اول نیز به گلدهی می‌رود. عملکرد اقتصادی اسطوخودوس از سال سوم شروع میشود.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 27

این موضوع در سایر گیاهان دارویی نیز صادق می‌باشد. یک نکته مهم در این مورد این است که دقت کنید نباید برخی گیاهان دارویی را با قلمه تکثیر کرد مگر اینکه هدف شما از این کار تولید بذر و گلدهی باشد. اگر هدف شما تولید پیکر رویشی و برگ می‌باشد حتماً از نشاء بذری استفاده کنید. نشاء بذری ابتدا رشد رویشی انجام می‌دهد سپس در زمان معین وارد فاز گلدهی می‌شود و حتی ممکن است در سال اول این اتفاق نیافتد. ولی نشاء تولیدشده از قلمه گیاه مادری به محض کاشت وارد فاز گلدهی شده و به تولید بذر منتقل می‌شود. این مباحث را در ارتباط با مرحلۀ فیزیولوژیکی گیاه می‌باشد و زمانی که ما گیاه را در اوج رشد رویشی برداشت می‌کنیم درواقع با این کار گیاه دارویی را مجدداً به مرحلۀ قبل، انتقال می‌دهیم و رشد مجدد رویشی تا کسب مثلاً ۲۰ گره برگی عقب می‌افتد و تا زمانی که گیاه ۲۰ گره برگی را تولید نکند رشد زایشی یا گلدهی در گیاه دیده نمی‌شود. بنابراین عمل برداشت در گیاهان دارویی یک نوع جوان‌سازی گیاه می‌باشد. اما اگر هدف شما تولید بذر باشد حتماً برای احداث مزرعۀ تولید بذر از قلمه‌هایی که از گیاه مادری و بالغ برداشته شده‌اند برای تولید نشاء ریشه‌دار استفاده کنید. علت این توصیه تسریع در آغاز مرحلۀ گلدهی می‌باشد. بعد از گلدهی مطمئناً یک زمان کافی لازم است که گیاه دارویی بذور خود را برساند.

عملاً مشاهده شده است که برخی گیاهان در برخی مناطق مرتفع به علت کوتاه بودن فصل رشد و کاهش دما در اواخر فصل رشد نمی‌توانند بذور سالم و زنده‌ای تولید کنند و نمی‌شود در آن مناطق اقدام به تولید بذر با کیفیت و سالم نمود. در مورد تولید بذر گیاهان دارویی حرف‌های زیادی وجود دارد که خود یک کتاب مفصل می‌باشد و ما قصد نداریم در این مقالات در مورد تولید بذر یا روش‌های آن صحبت کنیم.

  • این نکته را به یاد بسپارید که نیاز نیست در حین کاشت نشاء، همۀ بسته‌های نشاء را برای کاشت وارد مزرعه کنید. سعی کنید تعدادی را به مزرعه منتقل کنید که مطمئن هستید کاشته می‌شوند. در غیر این صورت در اثر تابش آفتاب پژمرده شده و از بین خواهند رفت.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 27

محل نگهداری نشای گیاهان دارویی بعد از ارسال

در ادامه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷ به بررسی محل نگهداری نشای خریداری شده می پزدازیم. اجازه دهید باقی نشاء در همان جای خنک و مرطوب بمانند تا سلامت و شادابی خود را حفظ کنند. به مرور زمان اگر نشاء در مزرعه کم شد سریعاً برای انتقال مجدد به محل نگهداری نشاء مراجعه کرده و بر اساس نیاز آن را به مزرعه منتقل کنید. در داخل مزرعه نیز هیچ وقت نشاء را از بسته‌بندی خارج نکنید. آن را در گوشه‌ای که فکر می‌کنید از نظر خنکی و دما در بهترین حالت قرار دارد، گذاشته و روی آن را با وسیله‌ای بپوشانید تا از برخورد نور آفتاب و جریان هوا جلوگیری شود. در این حین سعی کنید رطوبت لازم را برای آنها تأمین کنید. دقیقاً همان کاری که یک فروشنده سبزی یا نشاء در بازار انجام می‌دهد. هر کارگری که مسئول کاشت نشاء می‌باشد در هر بار مراجعت یک دستۀ ۱۰۰ تایی نشاء برداشته و بعد از اتمام کاشت آن مجدد برای بسته نشاء بعدی اقدام کند. با رعایت این اصول ما تضمین می‌دهیم که مزرعۀ شما در بهترین حالت رشد کرده و نوید بخش عملکرد بالا خواهدبود. به یاد داشته باشید در حین کاشت نشاء یک نفر با یک ظرف کوچک نشاء را آبیاری کند. این آبیاری هرچند هزینه‌بر و پرزحمت می‌باشد اما برای موفقیت در کاشت نشاء بسیار مؤثر می‌باشد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 27

عمق کاشت نشای گیاهان دارویی

برخی دوستان و علاقه‌مندان در مورد عمق کاشت نشاء سؤالاتی می‌پرسند که باید بگوییم این عمق در ارتباط مستقیم با اندازۀ نشاء و اندازۀ ریشه است. معمولاً نشاءهای بزرگ‌تر دارای ریشۀ بزرگ‌تری هستند. از طرفی اگر نشاء شما مانند به‌لیمو چوبی باشد مطمئناً چاله‌ای که برای کاشت آن لازم است باید بزرگ‌تر باشد. در کل باید اندازۀ ریشه و چاله متناسب باشد. هرچند این مورد در نشاءهای علفی حساسیت آن‌چنانی ندارد ولی در مورد به‌لیمو فرق می‌کند و شما باید سعی کنید عمق چاله یا گودال حدود ۲۰-۲۵ سانتی‌متر باشد (تصویر).

برای نشاءهایی مانند نعناع فلفلی، نشای بادرنجبویه، نشای زوفا، نشای آویشن، سرخاگل، راعی، نشای مرزنجوش و امثال این نشاءها عمق چاله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری مناسب می‌باشد. علت اینکه این موضوع دقیق گفته می‌شود به خاطر این است که ضخامت خاک روی ریشه تنها حائل بین دمای هوا و ریشه می‌باشد. اگر این فاصله زیاد باشد خاک اطراف ریشه از رطوبت کافی برخوردار خواهدبود و دیرتر خشک می‌گردد. در غیر این صورت با چندین ساعت تابش آفتاب خاک خشک شده و متعاقب آن ریشه نیز خشک می‌شود و گیاه دچار تنش می‌گردد و اگر سریعاً این مشکل حل نگردد متأسفانه مزرعه و نشاءها در کمترین زمان خشک شده و می‌سوزند.

هدف در ده روز اول کاشت نشاء حفاظت از نشاء در مقابل تنش‌هایی است که آن را از بین می‌برند. این تنش‌ها عبارتند از دمای بالا، دمای پایین، تنش خشکی، غرق‌آبی و خفگی، تنش باد گرم، تنش شوری آب و خاک، تنش چرای حیوانات و برخی تنش‌های زیستی و غیرزیستی که می‌تواند کشت و کار گیاهان دارویی را تحت تأثیر قرار دهد. دربارۀ تنش‌ها در فصل داشت به‌صورت مفصل صحبت خواهدشد. امیدوارم مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷ رضایت شمارا جلب کرده باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۸

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷ در ادامه مقاله شماره ۲۶ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۷
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.