Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 29

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹

عملیات داشت در گیاهان دارویی: اکنون در مرحلۀ داشت گیاهان دارویی در مزرعه هستیم و نشاءها کاملاً گرفته و در حال رشدکردن هستند. از این مرحله به بعد دیگر دغدغۀ ما کاشت نشاء یا نگرانی در مورد کاشت و خرید نشاء نیست و باید عملیات زراعی و تمام امور مربوط به داشت را پیاده کنیم. اموراتی مانند کوددهی، آبیاری منظم، وجین علف‌های هرز، محلول‌پاشی، خاکورزی، سم‌پاشی و… برخی امورات جزئی دیگر که لازم و ضروری می‌باشد. از آنجایی که عملیات داشت بسیار مهم می باشد مجموعه هربال مارکت در مورد هر کدام از فعالیت های مربوط به مرحله داشت فایل های مشاوره و آموزشی در قالب فایل صوتی آماده کرده است که شما را دعوت میکنم آنها را دانلود کرده و گوش کنید. در ادامه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹ همراه ما باشید.

در ابتدای مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹ لازم است در مورد کلیات و مرحلۀ داشت صحبت بکنیم. داشت چیست؟‌ در واقع داشت به تمام مراحلی از فرآیند زراعی گفته می‌شود که در آن کشاورز سعی دارد گیاه را بعد از متولدشدن در مزرعه به مرحلۀ بلوغ و محصول‌دهی برساند. در واقع داشت، طولانی‌ترین مرحله از عملیات زراعی می‌باشد که باید به دقت انجام پذیرد. انجام منظم و با برنامۀ تمام عملیات داشت گیاه را تقویت می‌کند. با سرعت بالا رشد کرده و به مرحلۀ برداشت رسد. در گیاهانی که در سال چندین بار برداشت می‌شوند، عملیات برداشت چندین بار انجام می‌گیرد. یعنی عملیات داشت نیز به‌صورت مکرر تکرار می‌شود. اگر داشت خوبی داشته باشیم، برداشت موفقی خواهیم داشت.

موضوع مهم در برداشت گیاهانی مانند مریم‌گلی، بادرنجبویه، آویشن باغی و آن دسته از گیاهان دارویی است که باید بخش رویشی آنها برداشت شود، این است که این گیاهان در سال چندین بار برداشت می‌شوند و اگر عملیات داشت مناسب باشد دوره‌های برداشت کوتاه‌تر شده و بر تعداد آنها افزوده می‌شود. برای مثال اگر در گیاه دارویی بادرنجبویه عملیات به زراعی و آبیاری مناسب نباشد به جای اینکه در سال ۴ بار برداشت انجام دهیم، نهایتاً ۳ بار برداشت خواهیم کرد که این کاهش عملکرد یک دوره‌ای برابر است با بیش از ۳۰۰ کیلوگرم بار خشک بادرنجبویه و این کاهش تولید غیرقابل جبران می‌باشد. بنابراین می‌توان به اهمیت مرحلۀ داشت پی برد.

کاهش عملکرد در سطوح بزرگ چندین هکتاری قابل توجه می‌باشد. علت اینکه داشت دارای اهمیت زیادی است دقیقاً مانند این است که شما بخواهید گیاه را تغذیه کنید. حال اگر این تغذیه را متوقف کنید طبیعتاً گیاه در مرحلۀ رشد خود متوقف می‌شود و برای برداشت آماده نمی‌شود. مرحلۀ داشت یک فرآیند به هم پیوسته می‌باشد و در این فرآیند پیوسته گاهی لازم است هم‌زمان با برداشت عملیات خاکورزی و خاکدهی پای بوته نیز انجام گیرد یعنی ما مجبوریم همۀ کارها را به دقت و سرعت انجام دهیم. اگر در زمان مناسب خاکدهی پای بوته انجام نگیرد، گیاه نمی‌تواند برای رشد، جهش داشته باشد. البته در این مورد توضیحات کافی داده خواهدشد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 29

زمانبندی در مرحله داشت و برداشت

در واقع زمانبندی در مرحۀ داشت خیلی مهم می‌باشد. در ادامه اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹ همراه هربال مارکت باشید. لازم است در مورد یک نوع از برنامه صحبت شود که می‌تواند خیلی کاربردی و جالب باشد. این برنامه «برنامۀ اجرایی» نام دارد. ما در یک پروژه اقتصادی یک طرح داریم و یک پلن (یا نقشه‌). آنچه که در طرح آورده می‌شود مشخص است و در مورد مباحث مالی و هزینه‌ها صحبت می‌شود. اما در یک پلن، مجری بر اساس تجارب خود بهترین چینش را از نظر مالی، اجرایی و زمانی برای تمام فعالیت‌های لازم انجام می‌دهد. یعنی اگر ما در کل فرآیند کاشت تا برداشت و فروش آویشن باغی ۳۰۰ عدد کار مشخص داشته باشیم یک مهندس در مرحلۀ اول تمام این کارها و فعالیت‌ها را بر اساس بودجه، زمان و درجۀ اهمیت به ترتیب در داخل پلن اجرایی می‌نویسد. این پلن حتماً باید زمان‌بندی شده باشد. که اگر یک فرد غیرمتخصص از بیرون به آن نگاه کند کاملاً بفهمد که مثلاً وجین علف‌های هرز دفعۀ اول در تاریخ فلان انجام شده است یا قرار است انجام شود و همین‌طور باقی فعالیت‌ها و اموری که برای تولید یک محصول لازم است اجرا شود. بنابراین توصیۀ ما به تمام کشاورزان فعال در حوزۀ گیاهان دارویی مخصوصاً کشت و کار این است که قبل از شروع عملیات کشت و کار یک پلن اجرایی برای خود داشته باشند. این پلن اغلب در کارگاه یا دفتر مزرعه مانده و سرکارگر یا کارگر دائمی بر اساس آن کارهای روزانه را انجام داده و برای امور آینده و کارهایی که قرار است در روزهای بعدی انجام گیرند برنامه‌ریزی کرده و تماس‌های لازم را برقرار می‌کند. گاهی لازم است که برنامۀ اجرایی چندین روز بعد را نگاه کند تا برای هماهنگی اموری که به فرصت بیشتری نیاز دارند وقت کافی در اختیار داشته باشد. نوشتن این برنامه اجرایی نیازمند داشتن تجربۀ کافی و موفق می‌باشد. تنها فردی می تواند این پلن را بنویسد که با تمام جزئیات و امور ریز و درشت کار گیاهان دارویی آشنایی داشته و بتواند آن را در سطح مزرعه پیاده کند، صرف آگاهی و داشتن اطلاعات کافی نمی‌باشد چراکه در برخی امور نیازمند ارائۀ راه‌حل هستیم.

از اولین اموری که در مرحلۀ داشت بعد از کاشت نشاء باید به آن اهتمام ورزید آبیاری می‌باشد. هرچند آبیاری در مرحلۀ کاشت نیز مخصتری توضیح داده شده است اما از آنجا که تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت در هم همپوشانی داشته و اموری وابسته هستند بایستی به تمام جزئیات اشاره کرد تا کشاورز دچار سردرگمی نشود.

آبیاری نبض حیاتی کشت و کار چه در گیاهان دارویی و چه در سایر گیاهان باغی و زراعی می‌باشد. و قبل از هر مسئله‌ای در انتخاب زمین باید شرایط آبی زمین را بررسی کرد. آنچه که یک نشاء تازه کاشته شده را نجات می‌دهد و به آن حیات دوباره می‌دهد تأمین آب و رطوبت موردنیاز می‌باشد. محیط آبی برای شروع فتوسنتز و فعالیت‌های بیولوژیکی ضروری می‌باشد. آب برای انتقال مواد غذایی و حرکت آن در داخل گیاه و خاک بسیار لازم می‌باشد. این آب می‌باشد که باعث حرکت مواد غذایی در داخل گیاه شده و عناصر غذایی را منتقل می‌کند. لذا وقتی گیاه از نظر آبی دچار تنش می‌گردد، کلیه فعالیت‌های روزمره گیاه دچار اختلال شده و رفته‌رفته گیاه خشک می‌گردد.

در طبیعت گیاهان مقاوم به کم‌آبی و یا گیاهانی با نیاز آبی کم بسیار می‌باشد. گیاهانی که سال‌ها در بیابان‌ها رشد کرده و زنده مانده‌اند. این رفتار و خصوصیات نباید ما را در کشت‌وکار گیاهان دارویی به اشتباه بیندازد. اهداف ما فرق می‌کند. یک گیاه دارویی در طبیعت به‌دنبال بقای نسل خود می‌باشد و سعی دارد به هر قیمتی نسل خود را حفظ کند. و در این راه مکانیزم‌های بسیار زیادی را به نفع خود تنظیم می‌کند. این مکانیزم‌ها گیاه را در برابر تابش شدید آفتاب حفظ می‌کند. یا از گیاه برای ذخیرۀ آب بیشتر در ساقه و ریشه خود حمایت می‌کند. بنابراین وقتی صحبت از دیم یا کشت آبی می‌کنیم منظور ما و هدف ما کشت اقتصادی می‌باشد. اگر تولید اقتصادی هدف ما نباشد می‌توانیم با چندین دور آبیاری گیاه را تا رسیدن فصل بارش بعدی سالم و زنده نگه داریم ولی هدف ما از کشت و کار، تولید حداکثر محصول از مزرعه می‌باشد. بنابراین باید برای تأمین آب لازم هزینه کنیم.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۰

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹ در ادامه مقاله شماره ۲۸ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۲۹
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.