Loading...

بیماری های باغی شته ها

بیماری های باغی شته ها

بیماری های باغی شته ها

از دیگر بیماری های باغی شته ها Aphid هستند. شته ها که به عنوان پروانه سبز و پروانه سیاه شناخته می شوند حشراتی هستند که از شاخه ها، برگ ها و گل ها تغذیه می کنند و گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند و به طور خاص در گیاهان زینتی، میوه ها و سبزیجات تکثیر می شوند. در بریتانیا بیش از ۵۰۰ گونه شته وجود دارد که دارای طول ۱ تا ۷ میلی متری می باشند. شته ها رشد را از بین می برند و ماده چسبناکی ایجاد می کنند که باعث ایجاد کپک خاکستری می شود. شته ها می توانند توسط باد یا جریان هوا تا صد مایل انتقال داده شوند و ویروس ها را به گیاهان دیگر (به خصوص توت فرنگی، تمشک، گوجه فرنگی، لوبیا شیرین و گل کوکب ) منتقل کنند.

شته ها نوعی حشرات مکنده هستند. در بریتانیا و کشورهای مشترک‌المنافع به عنوان شپش بوته یا مگس سفید هم شناخته می‌شوند، این گونهٔ خاص حشرات کوچکی هستند که مکندهٔ شیره گیاهان می‌باشند و عضو طبقه آرایه‌شناختی Aphidoidea هستند، بسیاری از گونه‌ها سبز هستند اما معمولاً در برخی گونه‌ها شته سفید پشمالو ‏ یا سیاه و سفید هم وجود دارد همانند شته سیاه و سفید باقلا سبز‏، شته از مخرب‌ترین آفات گیاهان کشت شده در مناطق معتدله است، آسیب آنها به گیاهان باعث شده که در سراسر جهان تبدیل به بزرگترین دشمن باغبان‌ها و کشاورزان شوند (منبع این پاراگراف ویکی پدیا می باشد).

بیماری های باغی شته ها

نحوه ایجاد لکه ها توسط شته ها

شما باید بتوانید بدون ذره بین شته ها را ببینید. بدن آنها گلابی شکل به نظر می رسد و پاهای نازک و لوله ای شکلی دارند که در پایین شکمشان قرار دارد که cornicles یا شاخک نامیده می شوند. اگر شما متوجه شدید که رشد جدید گیاهان کند شده است احتمالا کار شته ها است. از بهار تا اواخر تابستان گیاه را برای شته ها بررسی کنید و در تمام طول سال مراقب محیط اطراف خود باشید. شته ها معمولا در گل ها سرشاخه ها یافت می شوند و اگر شما اجازه کلون کردن (تکثیر) را به آنها بدهید محیط بزرگی را تحت تاثیر قرار می دهند.

نحوه مبارزه با شته ها

در ادامه مقاله بیماری های باغی شته ها روش های مبارزه با شته ها رو بررسی میکنیم. شما می توانید با انگشتان دست و یا با استفاده از جت آب آلودگی کوچک شته ها را از بین ببرید. اگر آلودگی محدود به چند گیاه است شما می توانید از صابون حشره کش و یا هر محلول رقیق شستشو دیگر برای تمیز کردن برگ ها ، جوانه ها و شاخه ها از شته ها استفاده کنید. اگر عفونت زیاد باشد این کارمی تواند خسته کننده باشد و می تواند آسیب جدی به برگ ها شود. یک راه حل سریع برای خلاص شدن از شر شته ها، قرار دادن فویل آلومنیومی یا آیینه در زیر گیاه هان است که باعث می شود شته ها به پرواز دربیایند.

بیماری های باغی شته ها

مبارزه طبیعی با شته ها

شکارچیان طبیعی مانند کفشدوزک، مگس گلزار، توربال را می توانید با کاشت گیاهانی مانند شب بو، میخک و جعفری آفریقایی که دارای گل های زیادی هستند به باغ خود تشویق کنید. انواع گزنه باغی هم می توانند گیاه مناسبی برای جذب شکارچیان طبیعی شته باشند. این گیاهان در اوایل فصل شکارچیان را به خود جذب می کنند و به گیاهان آسیی وارد نمی کنند و فقط از شته ها تغذیه می کنند. راه حل دیگر استفاده از کنترل کننده های بیولوژیکی مانند Ladybird Larvae یا Lacewing Larvae است.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: بیماری های باغی شته ها
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.