Loading...

نحوه کاشت بنفشه

نحوه کاشت بنفشه

نحوه کاشت بنفشه

بنفشه Violas به طور معمول نسبت به بنفشه pansy رشد کمتری دارد و گل های کوچکتر و بیشتری دارد. بسیاری از بنفشه های Violas   رفتارهای آموزشی دارند و در یک سبد آویز، باکس پنجره یا گلدان پاسیو نمایی افسانه ای را ایجاد می کنند. شما نباید نگران انداره کوچکتر این گل باشید، در واقع بنفشه violas نسبت به pansy گل های بیشتری را در هر گیاه ایجاد خواهد کرد. راهنمای گام به گام ما را در مورد نحوه کاشت بنفشه Violas مطالعه کنید.

مفاهیم پایه ای بنفشه

بنفشه (Violas) یک گیاه چند ساله است که رشد کمی دارد و ترکیب رنگی عالی که با آن می توانید بسازید بسیار زیاد است (بنفش، آبی، صورتی، یاسی، قرمز). انواع بنفشه های موجود شامل بنفشه های دو گله و گل هایی که تغییر رنگ می دهند و همچنین بنفشه هایی با شاخ و برگ های خاص می باشند. گل های بنفشه خوراکی است و شما می توانید از آن برای تزئین سالاد استفاده کنید و یا از آنها در مربا، کیک یا تزئین روی بیسکویت استفاده کنید.

نحوه کاشت بنفشه

چه وقت و کجا بنفشه بکاریم

بنفشه گیاهی است که در شرایط آب و هوای سرد رشد می کند. گرچه این گیاه در مقابل نور کامل خورشید رشد می کند اما گرما چیزی نیست که به آن نیاز داشته باشند. دمای خنک پاییز و بهار برای این گیاه ایده آل است و در دماهای بالاتر باید مالچ و آبیاری در نظر گرفته شود. خاک را با خاک برگ یا مواد ارگانیکی مانند کود به خوبی غنی سازی کنید و در فصل بهار به بستر  اضافه کنید. برای بسترهای پاییزه، در اواسط شهریور تا اوایل مهر (بسته به اندازه بدست آمده گیاه) گیاه را در بکارید. گیاه را در داخل (گلخانه یا خانه) بکارید تا ارتفاع آن به ۸ الی ۱۰ سانتیمتر برسد و بعد آن را در جایی که آماده کرده اید بکارید. برای کاشت در گلدان، یک ظرف ۳۰ سانتیمتری را انتخاب کنید. گلدان باید در مکانی که کمی سایه دار است قرار دهید.

نحوه کاشت بنفشه در گلدان و فضای آزاد

برای کاشت صحیح بنفشه، با بیلچه برای هر گیاه یک سوراخ (که به اندازه کافی برای قرارگیری توپک ریشه عمیق است و باعث شکستن و زخمی شدن ریشه نمی شود) را حفر کنید. گیاه را در سوراخ قرار دهید و پایه ساقه را در سطح خاک نگه دارید و به آرامی با خاک سوراخ را پر کنید. آبیاری را به خوبی انجام دهید و به طور منظم گیاه را تغذیه کنید. فاصله بین گیاهان را ۱۰ سانتیمتر در نظر بگیرید. برای کاشت بنفشه در گلدان، تا سه چهارم گلدان را با کمپوست چند منظوره پر کنید. گیاه را از گلدان یا سینی بردارید و به آرامی آن را در گلدان جدید قرار دهید. آبیاری را به خوبی انجام دهید. همیشه گیاهان داخل گلدان را به خوبی آبیاری و تغذیه کنید.

نحوه کاشت بنفشه

گل دهی بنفشه

در ادامه مقاله نحوه کاشت بنفشه بسته به آب و هوای پاییزه، بنفشه ممکن است در زمستان گل داشته باشد یا نداشته باشد. در طول آب و هوای معتدل پاییزه، بنفشه شروع به تولید گل می کند و تا زمانی که گل های تازه رشد کنند و جای آنها را بگیرید باقی می مانند. همانطور که می بینید گل های بنفشه (از ابتدا تا انتهای دوره گلدهی) برای باغ شما مناسب هستند و در صورتی که پاییز و زمستان معتدلی داشته باشید در تمام فصول سال گل های رنگارنگی خواهید داشت. بعد از اینکه گل ها شکوفا شدند و شروع به خشک شدن کردند، باید چیده شوند. با این کار شما دوره گل دهی را تجدید می کنید و گل های جدیدی رشد خواهند کرد و از تبدیل گل به بذر جلوگیری می کنید. اگر یک گیاه رشد بیش از حدی داشت ارتفاع آن را به ۸ تا ۱۰ سانتیمتر برسانید (هرس کردن) تا رشد جدید و گل های جدید را تشویق کنید.

مراقبت از گیاه بنفشه

بنفشه توسط بیماری ها و آفات به طور جدی دچار مشکل نمی شود. هر گونه شته را با یک به دقت مورد هدف قرار دهید. اگر یک عفونت شته رخ داد از صابون حشره کش برای حل مشکل استفاده کنید. از گردش هوای خوب اطمینان حاصل کنید تا از کپک و پوسیدگی برگ ها جلوگیری شود. در طی دوره گلدهی با مخلوط کود مایع گیاه را تغذیه کنید.

آیا می دانید

شما می توانید در در ماه شهریور گیاه را قلمه کنید (یک ساقه حدودا ۵ سانتیمتری را بردارید) ایده آل است که در نقطه ای که گره برگ وجود دارد این برش را انجام دهید. گل ها و جوانه های روی ساقه را بردارید و تنها سه برگ را باقی بگذارید. ساقه را در هورمون ریشه زنی قرار دهید و در گلدانی که با کمپوست پر شده است بکارید. آبیاری را انجام دهید تا ۱۸ روز ریشه ها شروع به ظاهر شدن می کنند و شما یک گیاه کاملا جدید بنفشه خواهید داشت.

خرید بذر بنفشه

شما میتوانید بذر بنفشه را از سایت هربال مارکت بصورت آنلاین خریداری کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بنفشه
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.