Loading...

نحوه کاشت سیکلامن

نحوه کاشت سیکلامن

نحوه کاشت سیکلامن

سیکلامن Cyclamen یگی از گیاهان مقاومی است که در طول زمستان گل می دهد. این گیاه در مکان های سایه دار به طور محسوسی شکوفا می شود که گلبرگ های آن بیضی شد بوده و برگ های آن تقریبا گرد هستند و گل ها در بالای ساقه ها به صورت متراکم و پر و با رنگ های صورتی، سفید و رنگ های متمایز و خیره کننده سبز می شوند. در اینجا شما راهنمای گام به گام نحوه کاشت سیکلامن و مراقبت از گیاه سیکلامن را مطالعه خواهید کرد.

مفاهیم پایه در مورد سیکلامن

سیکلامن یک گیاه بوته ای است که در محیط های جنگلی رشد می کند. این گیاه به مراقبت کم نیاز دارد و بسیار مقاوم است. این گیاه ها سازگاری خوبی با سرخس ها و گل حسرت دارد و با گل ها و شاخ و برگ هایش پوشش متنوعی از پوشش جنگلی را ایجاد می کند.

نحوه کاشت سیکلامن

چه وقت و کجا سیکلامن بکاریم

خاک خشک و شرایط سایه ای روی سیکلامن تاثیری نمی گذارد و با این شرایط سازگاری دارد و این امر باعث می شود که این گیاه برای پوشش بافت گیاهی ایده آل باشد. خاکی که به خوبی زهکشی شده است و اعمال مالچ به زمین در هر بهار ایده آل است. pH خاک عامل مهمی نیست. برای بسترهای پاییزه و اطمینان از ظهور گل ها در بهار، نشای گیاه را در اواسط تا اواخر شهریور بکارید (بسته به اندازه گیاهی که به دست می آورید). تا زمانی که ارتفاع گیاه به ۸ تا ۱۰ سانتی متر نرسیده است آن را در محیط داخل بکارید و بعد از آماده شدن آن را به محل مورد نظر برای کاشت ببرید. شما می توانید به جای شهریور گیاه را در اواسط آبان ماه بکارید.

نحوه کاشت سیکلامن از بذر و غده

برای کاشت در گلدان، سه چهارم ظرف را با کمپوست ترکیبی و عادی پر کنید. به دقت گیاه را از سینی بردارید و در مکانی که آماده کرده اید بکارید و گلدان را با خاک پر کنید و آبیاری را به خوبی انجام دهید. همیشه آبیاری گیاه را به خوبی انجام دهید. برای کاشت در فضای باز، با بیلچه حفره هایی هم اندازه با اندازه ریشه گیاه ایجاد کنید و گیاه را در محل بکارید و بعد حفره را با خاک پر کنید و آبیاری را بلافاصله انجام دهید. برای کاشت کورم یا پیازچه، توجه داشته باشید که قسمت بالای گلبرگ مقعر است و سمت پایین محدب است. برآمدگی گیاه باید در عمق کم گذاشته شود و بالای آن رو به سمت بالا باشد و با تنها یک اینچ خاک پوشانده شود. برای گرفتن بهترین نتیجه بذر را در سینی حاوی کمپوست بکارید و بعد آن را به محیط بیرون انتقال دهید و در زمین بکارید.

نحوه کاشت سیکلامنگل دهی سیکلامن

شاخ و برگ این گیاه با گل های جواهر مانند و حساسی ترکیب شده است تا تاثیر خاصی روی بیننده داشته باشد. رنگ ها فراتر از رنگ های صورتی و سفید، ارغوانی هستند و رنگین کمانی از رنگ ها را ایجاد می کنند و شاخ و برگ ها دارای الگوهای خاصی می باشند. هنگامی که درجه حرارت در ابتدای تابستان شروع به افزایش می کند، گیاه سیکلامن همچنان شاداب باقی می ماند تا هوای سرد پاییز شروع می شود و فصل رشد جدید شروع می شود.

مراقبت از گیاه سیکلامن

برگ ها در اواخر بهار ظاهر می شوند و در تابستان می میرند. یکی از عوامل مهمی که در کاشت سیکلامن باید در نظر گرفت این است که آنها را بیش از حد آب ندهید. اگر خاک خیلی سنگین باشد شما می توانید از آن برای کاشت سیکلامن استفاده کنید. اما همیشه به زهکشی و تهویه گلدان توجه کنید. اگر به نظر می رسد که کراون (تاج) یا جوانه سیکلامن آسیب دیده است ممکن است به علت کرم سیکلامن باشد، اگر آسیب دیدگی ادامه دارد گیاه را بردارید و یا آن را از بین ببرید.

آیا می دانید

شما می توانید بذرهای مورد نیاز را از خود سیکلامن بگیرید و برای کاشت در منطقه بزرگتر آنها را تکثیر کنید. وقتی که کپسول های بذر در فصل تابستان تقسیم شدند آنها را جمع آوری کنید و قبل از کاشت آنها را در سینی کمپوست بکارید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت سیکلامن
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.