Loading...

کاشت چای ترش در گلدان

کاشت چای ترش در گلدان

کاشت چای ترش در گلدان

چای ترش گیاهی دارویی با نام های دیگر چای قرمز، چای مکه و گیاه رز چینی نیز معروف است و از برگ، گلبرگ و کاسبرگ آن میتوان استفاده کرد. در ادامه با روش کاشت چای ترش در گلدان آشنا شوید. چای ترش در ایران به دو نوع ایرانی و خارجی معروف می باشد. چای ترشی که در ایران تولید میشود روشن از چای ترش خارجی که اغلب در کشورهای آفریقایی تولید میشود می باشد. چای ترش خارجی قرمز تیره بوده و از آن برای مصارف صنعتی مانند تولید دمنوش یا چای کیسه ای استفاده میشود. قیمت چای ترش ایرانی حدودا دو برابر یا بیشتر از انواع خارجی می باشد.

گیاهشناسی چای ترش

چای ترش، گیاهی علفی یکساله یا چندساله درختچه ای است. برگهای آن متناوب و با حاشیه دندانه دار و دارای ۳-۵ لوب است. گلهای این گیاه سفید مایل به زرد با دانه های قرمز رنگ است و گلها در ماه شهریور و مهر روی گیاه شکوفا میشوند. اگر در منطقه ای می باشید که در انتهای تابستان و مهر سرما شروع میشود نمیتوانید چای ترش را تولید کنید. چای ترش حداقل به ۷ ماه زمان برای تولید محصول نهایی نیاز دارد.

کاشت چای ترش در گلدان

روش کاشت بذر چای ترش در گلدان

گیاه چای ترش برای رشد انواع خاکها را میتواند تحمل کند ولی در خاکی با زهکشی خوب و میزان ماده آلی بالا، رشد بهتری دارد. ترکیبی از خاک معمولی باغچه و کود پوسیده دامی مناسب این گیاه جهت رشد در گلدان است. همچنین PH حدود ۵/۵ – ۵/۷ برای رشد چای ترش مناسب است.

کاشت چای ترش در گلدان از ساده ترین گیاهان دارویی می باشد. بدین منظور پس از تهیه بذر مرغوب چای ترش از مراکز معتبر، تا فاصله پنچ سانتی متری از سطح گلدان، آن را با خاک باغچه پر کنید و فضای خالی را با فشردن سطح خاک یا تکاندن گلدان برطرف کنید، سپس عمق یک تا دو سانتی متری در سطح خاک ایجاد و سه الی پنج عدد بذر چای ترش در آن قرار دهید و روی آن ها را پوشانده و آبیاری کنید. گلدان را در محلی با نور مناسب قرار دهید. دقت کنید در طول مدت جوانه‌زنی بذر، همواره سطح بستر کاشت مرطوب و نه خیس باشد. گلدان را در زمستان در داخل منزل نگهداری کنید.

نیازهای مراقبتی از چای ترش

نور و دمای چای ترش: بهترین رشد چای ترش در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر دیده میشود. حساس به سرما و یخبندان میباشد که حداقل دمایی را که میتواند تحمل کند، ۱۵ درجه سانتیگراد است البته توجه کنید که این حداقل برای زمانی است که گیاه به خوب استقرار یافته است بعبارتی در ماههای اولیه رشد دما نباید از ۲۰ درجه کمتر شود. به نور کافی و کامل برای رشد نیاز دارد و هیچ گاه نباید در سایه کشت شود.

نیاز آبی چای ترش: چای ترش به خشکی مقاوم است و جالب اینکه بدانید خشکی در مراحل انتهایی رشد مطلوب هم هست. اما در کل برای رسیدن به رشد ایده آل آبیاری منظم صورت گیرد.

آفات و بیماری گیاه دارویی چای ترش: کرم خاردار، شپشک دروغی، آفت برگ خوار، شته زرد و چروکیدگی برگ ها، از جمله مواردی هست که به گیاه چای ترش صدمه خواهد زد در صورت مشاهده هر کدام میتوانید با مشورت متخصصان حوزه کشت و تولید گیاهان دارویی، اقدام به کنترل و رفع آن کنید.

کاشت چای ترش در گلدان

خواص کاربردهای خانگی از چای ترش

افرادی که علاقه مند به ترش مزه ها هستند از نوشیدن دمنوش چای ترش غافل نباشند که علاوه بر مزه ی ترش، خواص  آنتی اکسیدانی نیز هست. جهت کنترل چربی کبد و خون از چای ترش در برنامه غذایی خود استفاده کنید. با تهیه مربای چای ترش، مزه ی جدید را وارد صبحانه و عصرانه خود کنید. از جوشانده چای ترش را در پاکسازی صورت از چربی و جوش بکار ببرید. از دیگر خواص آن، کنترل فشار خون است که برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، یک راه درمان طبیعی است.

محصولات و مقالات مرتبط با گاوزبان

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت چای ترش در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.