Loading...

آفات باغی سوسک ها

آفات باغی سوسک ها

آفات باغی سوسک ها

وقتی باغبانان در مورد آب و هوا صحبت نمی کنند بدانید که موضوع دیگری برای گفتگو دارند و آن هم آفت است. امسال در باغ من بیشتر آسیب ها از حلزون ها گرفته تا خفاش ها به اندازه سوسک ها آسیب پذیر نبودند. این موضوع نباید تعجب آور باشد چونکه سوسک ها شایع ترین حشرات در منطقه می باشد. اکثر سوسک ها باگ های خوبی هستند که حشرات دیگر را می خورند و یک پیوند مهم در زنجیره غذایی مارها، مارمولک ها، پرندگام و پستاندارن کوچک هستند. ممکن است هریک از سوسک هایی که می بینید را دوست نداشته باشید اما شما نباید آنها را بکشید چونکه تنها یک درصد آنها مخرب هستند و اکثر آنها بدون ضرر و یا مفید هستند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با آفات باغی سوسک ها همراه هربال مارکت باشید. همچنین مس توانید سایر مقالات مرتبط در زمینه آفات و بیماری ها را در بخش مربوطه مطالعه کنید.

آفات باغی سوسک ها

کنترل سوسک ها

آفات باغی سوسک ها بسیار متنوع هستند. رایج ترین روش کنترل سوسک ها در باغ های ارگانیک، موانع، تله ها، بازدارنده ها و گرفتن با دست می باشد. اگر نگران این هستید که روش های دیگر برایتان مشکل ایجاد کند می توانید سوسک ها را با دست بگیرید و در یک سطل از آب صابون بیاندازید. یکی از دوستان من با استفاده از دو گالن پلاستیکی یک کنترل کننده دستی ساخته بود. وی قسمت بالایی یکی از گالن ها را برید و گردنه های دو گالن را به هم وصل کرد و یک قیف بزرگ ساخته بود. حالا کمی آب صابون را به گالن پایینی اضافه کنید و به باغ بروید. این سیستم جمع آوری در صبح ها و زمانی که سوسک ها هنوز خوابیده اند به خوبی کار می کند. قیف را زیر کان.پی درختان یا بوته های سبز قرار دهید و سوسک ها را به دام بیاندازید. این کار مخصوصا برای سوسک های ژاپنی بسیار کاربردی است چونکه تمایل به افتادن مستقیم و رو به پایین دارند. از کاربردی ترین موارد این روش کاهش جمعیت سوسک زردآلورسانک می باشد. برای کنترل لارو این نوع حشرات که آسیب زننده های بسیار قوی هستند بایستی سوسک های بالغ را از بین ببرید.

آفات باغی سوسک ها
طبق مشاهداتی که من داشتم در اوایل هر سال حمله ابتدایی با سوسک های برگ خوار شروع میشود. دقیقا همزمان با گل های لیلیوم Oriental و Asiatic که در بهار سریعا ظاهر میشوند.

این آفات نیاز به کنترل مداوم دارند چرا که خیلی سریع پیش می روند و لیلیوم ها را از بین می برند. این سوسک ها دارای رنگ قرمز روشن و پاهای مشکی هستند و خیلی ساده لک هایی را روی برگ ها ایجاد می کنند. آنها در زیر سطح برگ ها تخم می گذارند و لاروها مانند سوسک های بالغ بیشترین آسیب را وارد می کنند و مقدار زیادی از شاخ و برگ ها را می خورند. لاروها دارای یک عادت رقت انگیز هستند و آن هم این است که با مدفوعشان خودشان را می پوشانند تا از شناسایی جلوگیری کنند، بنابراین له کردن توده بسیار مهم است تا از تولید نسل های بعدی جلوگیری شود.

آفات باغی سوسک ها

در ادامه مشاهداتی که از باغ داشتم سوسک خیار راه راه برای اولین بار به گیاهان کدو حمله کردند اما خیلی زود راه خود را به گیاهان خیار پیدا کردند و کلونی هایی را نیز در آنها ایجاد کردند. آنها گرده خوار هستند به طوری که رنگ زرد شکوفه های کدو و گل های خیار جذب می شوند. قبلا من از کارت های چسبنده زرد برای به دام انداختن این سوسک ها کردم اما متوجه شدم که من حشرات مفید را نیز به دام میاندازم به همین خاطر مجبور شدم این کار را متوقف کنم. در ادامه مقاله آفات باغی سوسک ها به بررسی برخی روش های ارگانیک مبارزه با سوسکها می پردازیم.

گیاهان جوان را می توان با پوشش توری مانند پوشش داد تا در فصل بهار از حمله سوسک ها جلوگیری کرد اما هنگامی که گیاه شروع به شکوفه دادن می کند و شروع به گرده افشانی می کنند این پوشش ها را باید برداشت. موضوع مهم این است که سوسک های خیار را از بین ببرید چونکه نه تنها گرده، گل و برگ را می خورند بلکه با دندان باکتریایی که دارند گیاهان را آلوده می کنند و گل گیاه را از بین می برند. لارو آنها از ساقه ها ریشه هایی که در زیر زمین قرار گرفته اند تغذیه می کنند و می توانند تکثیر شوند. هنگامی که یک گیاه آلوده می شود هیچ درمانی وجود ندارد. بهتر است گیاه را بیرون بکشید و آن را از منطقه کاشته شده خارج کنید. هنداونه و برخی از کدوهای زمستانه مانند کدو فندوق، کدو تنبل آبی و کدو گردویی در برابر این پلاسیدگی ناشی از سوسک خیار مقاوم هستند.

آفات باغی سوسک ها

سوسک کدو

سوسک کدو ساقه و برگ های کدو را می خورد و در صورتی که کنترل نشوند به خود میوه یا محصول آسیب می زندد. آنها در دندان هایشان سم دارند که آن را به گیاه انتقال می دهند و گیاه جوان را از بین می برند. زمانی که تاک ها شروع به قد کشیدن می کنند این سوسک ها شروع به تخم گذاری می کنند. تخم ها دارای رنگ قهوه ای طلایی، براق هستند و در زیر برگ قرار می گیرند.

سوسک های کدوی بالغ و نا بالغ (که نیمفش نامیده می شوند) در زیر مالچ و در نزدیکی پایه گیاه پنهان می شوند. یکی از روش های به دام انداختن آنها این است که صفحه ای را در نزدیکی گیاه کدو قرار دهید. در هنگام شب بسیاری از سوسک ها زیر آن جمع می شوند و صبح می توانید صفحه را بردارید و آنها را له کنید. یکی از روش هایی که من سعی نکردم انجام دهد این است که از تراشه های چوب صدر و آب گرم چای درست کنید و آن را به شاخ و برگ گیاهان و هر سوسکی که می بینید اسپری کنید. این چای سوسک ها را می کشد. امیدوارم مقاله آفات باغی سوسک ها رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: آفات باغی سوسک ها
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *