Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 32

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲

یکی از تجربیات کاربردی در زمینۀ آبیاری قطره‌ای که برای ما هم جالب بود که چه‌طور می‌شود در یک زمینی که خاک سبک دارد نیاز آبی گیاه را با سیستم آبیاری قطره‌ای تأمین کرد. همان‌طور که می‌دانید در آبیاری قطره‌ای میزان آبی که در اختیار قرار می‌گیرد محدود است و تنها مناطق خاصی از زمین در اطراف بوته خیس می‌شوند. بنابراین اگر در خاک‌های سبک همان میزان آبی که در خاک‌های سنگین پای بوته‌ها می‌رود استفاده شود می‌بینیم که گیاهان دچار پژمردگی می‌شوند. ما برای حل این مشکل از سیستم آبیاری دونواره استفاده کردیم. یعنی به جای استفاده از یک نوار آبیاری قطره‌ای، از دو نوار استفاده کردیم. این تغییر تا حد زیادی مشکل کمبود آب در بوته‌های به‌لیمو را کاهش داد. در ادامه با مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲ همراه هربال مارکت باشید.

نقش روش آبیاری در کنترل علف های هرز

از مزایای استفاده از آبیاری قطره‌ای کنترل علف‌های هرز می‌باشد. در سیستم‌های آبیاری بارانی و غرق‌آبی شاهد رشد علف‌های هرز در تمام نقاط مزرعه هستیم و کنترل چنین حجم انبوهی از علف‌های هرز هزینه‌های بالایی تحمیل می‌کند. بنابراین ما در کشت و کار گیاهان دارویی توصیه‌ای برای استفاده از آبیاری بارانی و غرق‌آبی نمی‌کنیم. ولی در سیستم قطره‌ای چون آبیاری هدفدار می‌باشد و فقط پای بوته‌ها خیس می‌شوند رشد علف هرز خیلی محدود می‌باشد. و تقریباً با یکی دو بار عملیات وجین می‌توان مزرعه را از وجود علف‌های هرز تخلیه کرد.

در سیستم‌های آبیاری تحت فشار، مخصوصاً قطره‌ای سعی کنید همیشه مزرعه را به‌صورت دوره‌ای رصد کنید. از آنجا که آب‌های ایران دارای املاح فراوانی هستند و گاهی فیلترهای تصفیه‌کنندۀ آب کارایی خود را از دست می‌دهند، املاح در داخل نوارهای تیپ آبیاری رسوب کرده و نازل‌ها بسته می‌شوند. بنابراین در مزرعه قدم زده و در زمان آبیاری نازل‌ها را بررسی کنید تا اگر نازلی خراب یا نوار تیپی پاره شده باشد آن را تعمیر یا تعویض کنید.

  • گاهی هدف پرورش گیاهانی هست که بذر آنها مورد مصرف می باشد. معمولاً گیاهان در زمان رسانیدن بذور نباید از نظر آبی دچار تنش شوند. در برخی گیاهان برای اینکه بذر از نظر بافت داخلی کامل شود، نیاز آبی بیشتری لازم دارند.

اغلب در گیاهان دارویی آنها را برای بهره‌برداری از گل یا برگ پرورش می‌دهیم و اگر آبیاری منظم را ادامه دهیم نیازی به آبیاری اضافه نمی‌باشد. اما یک نکتۀ بسیار مهم در گیاهانی می‌باشد که از گل آنها برای برداشت و مصارف دارویی مانند گل‌محمدی، بابونه، ختمی دارویی و گاورزبان ایرانی استفاده می‌شود. در این گیاهان در حالت طبیعی و به حال خود می‌بینیم که در فصل بهار گلدهی کرده و با شرایط کم‌آبی تابستان زنده می‌مانند و کیفیت گل برداشتی آنها نیز بالا می‌باشد. هدف از بیان این موضوع این است که می‌توانیم در چنین گیاهانی شرایط آبیاری را بعد از برداشت در اواخر بهار تغییر دهیم و با توجه به شرایط آبی سعی در حفظ مزرعه کرده و منتظر شروع فصل بارندگی باشیم.

زمان دقیق آبیاری گیاهان دارویی

در مورد زمان آبیاری توصیۀ چندانی نمی‌شود کرد. در ایران در کشت و کار سنّتی اجازه انتخاب زمان آبیاری وجود ندارد. بنابراین هرموقع که نوبت شما باشد چه شب، چه روز باید آبیاری را انجام دهید. نکته‌ای که شاید گفتن آن خالی از لطف نباشد این است که سعی کنید آبیاری را بعد از برداشت انجام دهید. در این حالت گیاه با میزان آب در دسترس زیاد رشد مجدد را شروع می‌کند. هربال مارکت شما را به ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲ دعوت میکند.

وجین کردن در گیاهان دارویی

عملیات مهم دیگر در فرآیند داشت وجین‌کردن نام دارد. وجین‌کردن مجموعه فعالیت‌های مکانیکی یا شیمیایی گفته می‌شود که ما در آن سعی داریم هرگونه علف یا گیاه رشدکرده در مزرعه را به غیر از گیاه دارویی حذف کنیم. اگر این عملیات جدی گرفته نشود، گیاه دارویی در رقابت با علف‌های هرز شکست خورده و به مرور زیر سایۀ علف‌های هرز گرفتار شده و از بین می‌رود. علف‌های هرز متنوعی در مزارع کشاورزی ایران رشد می‌کنند. برخی از آنها چندساله مانند چایراوتی (cynodon dactylon)، شیرین‌بیان (Glycyrrhiza glabra) و تلخه‌بیان (Sophora alopecuroides) و برخی یکساله و فصلی مانند گاورزبان‌های وحشی، انواع پیچک‌ها و برخی گیاهان خاردار مانند خواجه‌باشی (Dipsacus laciniatus) و خارشتر (Alhagi maurorum) می‌باشند. تنوع علف‌های هرز بسیار زیاد می‌باشد و برای مبارزه با هرکدام باید از روش‌های اختصاصی یا عمومی استفاده کرد. در تقسیم‌بندی دیگر علف‌های هرز از انواع باریک‌برگ‌ها و پهن‌برگ‌ها نام می‌برند که به همین ترتیب برای از بین‌بردن آنها از روش‌های اختصاصی و عمومی می‌شود استفاده کرد. درواقع علف‌های هرز، پوشش غالب آن منطقه یا اقلیم هستند که هرسال با شروع فصل گرما و آغاز بارندگی‌ها رشد کرده و با اتمام فصل بارندگی و افزایش دما خشک شده و بذرهای خود را برای سال بعد روی زمین می‌ریزند. علف‌های هرز چندساله دائماً سبز بوده و با شروع زمستان خشک می‌شوند.

وجین علف‌های هرز یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین عملیات داشت می‌باشد و به هر نحوی که شده باید آنها را در زمان مناسب از بین برد. کلاً هر منطقه‌ای علف‌های هرز یا بهتر است بگوییم پوشش گیاهی منحصربه فردی دارد. این پوشش گیاهی شامل درختان و درختچه‌ها نیز می‌شود. در واقع این گیاهان از هر نظر با شرایط منطقه سازگار هستند و به همین علت در شرایط مساوی می‌توانند به‌راحتی گیاه زراعی را در استفاده از آب، نور و مواد غذایی شکست داده و به رشد و تجدید نسل خود ادامه دهند. به همین علت باید عملیات نجات گیاه دارویی در بخش داشت مزرعه مورد اهمیت قرار بگیرد.

در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲ به بررسی روش های مناسب مبارزه با علف های هرز می پردازیم. برای مبارزۀ مناسب با علف‌های هرز باید ابتدا از روش پیشگیری و سپس مبارزه کرد. تصور اینکه یک مزرعه‌ای علف هرز نداشته باشد غیرممکن است و تمام زمین‌های کشاورزی دارای علف‌های هرز هستند. اما اینکه چه تنوع و تراکمی دارند می‌تواند متفاوت باشد. در مبارزه با علف‌های هرز پیشگیری به معنای این است که در مرحلۀ انتخاب زمین کشاورزی، زمینی انتخاب شود که دارای بهترین شرایط از نظر علف‌های هرز باشد. یعنی دارای تراکم و تنوع کمتری باشد. در صورتی که بخواهیم بیشتر بررسی کنیم باید به بررسی تنوع علف‌های هرز پرداخت. یعنی بیینیم آیا در مزرعه گیاه دارویی انتخاب شده برای کاشت، علف هرز چندساله وجود دارد یا نه! ما اغلب در مبارزه با علف‌های هرز چندساله با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. بهتر است علف هرز چندساله در مزرعه وجود نداشته باشد. هرچند برای مبارزه با آنها نیز راه‌هایی وجود دارد که توضیح داده خواهدشد. راه دیگر پیشگیری از علف‌های هرز یکساله می‌باشد. بدین صورت که قبل از کاشت و در پاییز سال زراعی قبل حتماً از سموم بذرکش استفاده گردد. این سموم به همراه شخم استفاده شده و اغلب بذور موجود در داخل خاک را از بین می‌برند و تراکم علف هرز در سال زراعی جدید را کاهش می‌دهند. این سموم دورۀ کارنس داشته و نمی‌توانیم به محض استفاده از آنها، بذری در زمین بکاریم؛ چراکه همان بذر نیز در اثر سم از بین خواهدرفت.

منشأ علف‌های هرز در مزرعه نه‌تنها به سابقه و پوشش گیاهی مزرعه برمی‌گردد بلکه به کیفیت آب آبیاری و شدت وزش باد نیز بستگی دارد. می‌دانیم که بذور علف‌های هرز سبک بوده و به‌ راحتی توسط جریان آب، باد و حیوانات منتقل می‌شوند. بنابراین اگر بتوانیم این مجاری را کنترل کنیم می‌توانیم از گسترش علف‌های هرز جلوگیری کنیم. ولی در کل هیچ کشاورزی به این امور اهمیتی نمی‌دهد. در بیشتر کشت‌های مکانیزه علف‌های هرز با روش‌های مکانیکی و شیمیایی از بین می‌روند. اما ما در گیاهان دارویی با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو هستیم و در استفاده از سموم باید خیلی دقت کنیم. در اوایل فصل بهار با شروع گرم شدن هوا و شخم زمین و کشت نشاء بعد از اولین آبیاری کم‌کم علف‌های هرز سر از خاک درآورده و خود را نشان می‌دهند.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲ در ادامه مقاله شماره ۳۱ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۲
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *