Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 33

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳

تجربه به ما نشان داده است که تا یک الی ۴۰ روز اول بعد از کاشت نشاء، علف‌های هرز در حال رشد هستند و در انتهای این مدت کل مزرعه سبز بوده و پر از علف‌های هرز می‌باشد. در این مرحله ما باید اولین مرحله از وجین علف‌های هرز را انجام دهیم و با روش‌های سالم گیاه دارویی را نجات دهیم. نجات نشاء گیاه دارویی موضوعی است که موفقیت و شکست فعالیت کشاورزی به آن بستگی دارد. اگر در وجین علف‌های هرز کوتاهی شود مزرعه نابود خواهدشد. علف هرز به شدت و سرعت رشد کرده و ارتفاع می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید گیاهی که از بذر رشد کرده باشد سرعت رشد بالایی خواهد داشت. این سرعت در گیاهان نشائی دیده نمی‌شود. بومی بودن علف‌های هرز به آنها این قدرت را می‌دهد که سریعاً رشد کرده و ارتفاع بگیرند. به نحوی که بعد از یک ماه تا ۴۰ روز بعد از کاشت نشاء، نشاءها اصلاً در زمین اصلی دیده نمی‌شوند. در واقع آنها در زیر پوشش گیاهان بومی و علف‌های هرز گرفتار شده‌اند. فرقی نمی‌کند که نشاء چه گیاهی باشد چون ضعیف است نمی‌تواند خود را از زیر پوشش علف‌های هرز نجات دهد. در اولین مرحله وجین، تعداد ۲۰ تا ۳۰ نفر روز کارگر برای هکتار لازم است. معمولاً هر هزار متر را ۲ تا ۳ نفر در یک روز می‌توانند به‌ صورت دستی یا بیل وجین کنند. این تعداد کارگر رقم بالایی را به طرح تحمیل می‌کند ولی در شرایطی که در ایران حاکم است چاره‌ای جز هزینه‌کردن نداریم. توصیۀ ما این است که سریعاً علف‌های هرز را حذف کنیم و با آبیاری مجدد شرایط را برای رشد و ارتفاع گرفتن گیاهان دارویی آماده کنیم. ما کلاً در حالت طبیعی ممکن است به ۲ بار وجین کامل در طول فصل رویش در روش غرق‌آبی و بارانی نیاز داشته باشیم که بایستی حتماً انجام گیرند. در ادامه با مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳ همراه هربال مارکت باشید.

اهمیت این نکته به غیر از ایجاد یک شرایط عالی برای رشد سریع گیاه دارویی، تولید محصول خالص و بدون علف هرز می‌باشد. در بازار یکی از مؤلفه‌های کیفیت محصول، درصد خلوص آن می‌باشد. این مورد در نعناع فلفلی بسیار مشاهده شده است. از آنجا که وجین علف‌های هرز در نعناع فلفلی کار بسیار سختی می‌باشد، معمولاً داخل بار خشک نعناع فلفلی همیشه علف‌های هرز مانند پیچک دیده می‌شود. در سال ۹۵ بار نعناع فلفلی برای مشهد ارسال کردیم که به علت داشتن مقدار بسیار کمی علف هرز مجبور شدیم به جای تصفیه نقدی محصول را به‌صورت چکی مدت‌دار به فروش برسانیم. علف هرز از کیفیت بار کاسته و مشتری را برای خرید ارزان‌تر و با شرایط بهتر تحریک می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهیم محصول شما با قیمت بهتری فروخته شود بهتر است در وجین علف‌های هرز اهتمام جدی داشته باشید.

در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳ و در آبیاری غرق‌آبی و بارانی، علف‌های هرز در هر نقطه از زمین زراعی رشد می‌کنند. علت این موضوع تأمین آب و آب‌خوری همۀ نقاط زمین می‌باشد. این در حالی است که در آبیاری قطره‌ای چنین اتفاقی نمی‌افتد. به کرات مشاهده شده است که در آبیاری قطره‌ای علف‌های هرز در مناطقی که آب در دسترس است رشد می‌کنند. و این به ما می‌گوید می‌توانیم با تغییر سیستم‌های آبیاری به نوع قطره‌ای از هزینه‌های تولید بکاهیم. در آبیاری غرق‌آبی علاوه بر اینکه میزان آب زیادی برای آبیاری لازم است، یک کارگر هم لازم است که آبیاری را در هر ساعت از شبانه‌روز انجام دهد. اما در آبیاری قطره‌ای شما با داشتن مخزن ذخیرۀ آب می‌توانید قبل از آبیاری آن را ذخیره کرده و در هر لحظه از روز که خواستید آبیاری را انجام دهید. آبیاری بایستی دقیق و هدفدار انجام شود. در شب معمولاً از دقت کافی برخوردار نیست و ممکن است برخی کرت‌ها یا مسیرها در اثر شیب اشتباه یا بسته‌شدن مسیر، آبیاری نشوند. در هر صورت هر روش و متد آبیاری ممکن است دچار اختلال و نقص شود. وقتی سیستم آبیاری شما غرق‌آبی هست، دیگر امکان جبران آبیاری در مناطقی که آب دریافت نکرده‌اند وجود ندارد مگر اینکه هزینۀ اضافی کرده و مجدد آن را آبیاری کنید ولی در سیستم‌های قطره‌ای می‌توان از آب موجود در استخر ذخیره آب برای جبران مناطق آب نخورده استفاده نمود. آبیاری بارانی در کشت گیاهان دارویی خیلی توصیه نمی‌شود مگر برای برخی گیاهان دارویی مانند بابونه، بادرشبی و برخی گیاهانی که از روش بذر برای کاشت آنها استفاده می‌شود و به‌ صورت ردیفی کشت و کار نمی‌شوند. روش بارانی از نظر ما میزان آب کمتری در دسترس گیاه دارویی قرار می‌دهد و باعث گسترش بیماری‌ها و قارچ‌ها در کل مزرعه حتی مزارع اطراف می‌شود. میزان تبخیر و تعرق بالایی ایجاد کرده و باعث کاهش کیفیت دارویی در گیاهان می‌شود. بحث مفصلی در مورد تأثیر عملیات داشت بر روی کیفیت دارویی گیاهان وجود دارد که در این مجال مختصری در مورد تأثیر آب آبیاری بر سنتز متابولیت‌های دارویی توضیح خواهم داد. آنچه که واضح هست این است که وقتی در یک محیط زراعی تمام شرایط برای تولید و کاشت گیاهان دارویی فراهم است، یعنی گیاه دارویی با کمک نور و مواد غذایی می‌تواند به سنتز مواد دارویی اقدام کند. حال اگر در یکی از عملیات داشت مانند آبیاری سهل‌انگاری کنیم، در این فرآیند اختلال ایجاد شده و از کیفیت محصول کاسته می‌شود. تأثیر علف‌های هرز نیز همین‌گونه و بلکه شدیدتر می‌باشد. علف هرز همیشه در دو جبهه با گیاه زراعی رقابت می‌کند. در قسمت خاکی در جذب آب و مواد غذایی و در بخش هوایی در استفاده از نور خورشید و هوای محیط.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳ به مبارزه مکانیکی و ارگانیک بیشتر تاکید دارد. شاید اگر بگوییم هدف اصلی در مرحلۀ داشت بالابردن کیفیت دارویی و کمیت تولید می‌باشد، کاملاً درست باشد. این بدین‌معنا می‌باشد که اصلاً نباید به شرایط اجازه داد تا گیاه دارویی را از مسیر رشد خارج کند. مرحلۀ داشت تمامی جزئیات را برای یک تولید و محصول درجه‌یک مهیا می‌کند. وجین علف‌های هرز در بازه‌های زمانی مشخص توسط نیروی کارگری یا به کمک ابزارهای دیگر انجام می‌پذیرد. ما توصیه می‌کنیم از روش‌های سالم‌تر استفاده کنید. گاهی مشاهده شده است که کشاورز در مبارزه با علف‌های هرز از سموم علف‌کش چه به‌صورت اختصاصی و چه به‌صورت عمومی استفاده می‌کند. اگر در مزرعه‌ای فعالیت می‌کنید که میزان علف هرز چندساله آن زیاد است باید از روش‌های مکانیکی و شیمیایی صحیح برای ازبین‌بردن علف هرز چندساله استفاده کنید. از نظر بین‌المللی استفاده از سموم برای ازبین‌بردن علف‌های هرز کار اشتباهی می‌باشد ولی در هر صورت این موارد در کشور رعایت نمی‌شوند و ما برای جنبۀ آموزشی آن توضیحاتی ارائه می‌دهیم. در طبیعت هر گیاهی یا هر تیرۀ گیاهی زمان خاص از سال شروع به رشد و تکثیر می‌کند. به وفور در مزارع دیده شده است که بذور علف‌های هرز یا گیاهان بومی در طول دو ماه اول از اواسط فروردین تا اواسط خرداد در حال جوانه‌زدن هستند. و مثلاً مشاهده شده است که گیاهان تیرۀ گل گندم در یک بازۀ یک هفته‌ای جوانه می‌زنند و بعد از آن نوبت به گیاهان مثلاً تیرۀ گاوزبان می‌رسد. این بدین‌معنا هست که ما تقریباً در آبیاری با روش غرق‌آبی هیچ وقت حذف علف‌های هرز را نخواهیم دید. بلکه از تراکم آنها در طول سال کاسته می‌شود. اما در آبیاری قطره‌ای امکان حذف علف هرز در طول یک سال وجود دارد.

اغلب گیاهان هرز در مزارع از نوع یکساله و علفی کوتاه عمر هستند و در موارد نادری برخی گیاهان تا آخر تابستان رشدونمو می‌کنند. برای از بین بردن چنین علف‌های هرزی توصیه ما استفاده از روش‌های مکانیکی می‌باشد. در این روش کارگر با استفاده از بیل یا هر ابزار مناسب دیگری تمام سطح مزرعه را وجین می‌کند. در صورتی که کشت مکانیزه باشد می‌توانید از دستگاه وجین‌کن بین ردیف‌ها استفاده کنید و پای بوته‌ها را به کمک نیروی کارگری وجین کنید. در هر صورت در ایران ما از نظر امکانات وجین کردن بسیار محدود هستیم. متأسفانه هیچ امکانات مناسبی برای مبارزه با علف‌های هرز در ایران دیده نمی‌شود. عملیاتی که می‌شود مانند مکانیزاسیون آبیاری به‌راحتی و سهولت انجام داد باید هزینه‌های بسیاری کرد تا یک مزرعه از حیث وجود علف‌های هرز تمیز گردد. غیر از روش‌های مکانیکی می‌توان با سموم علف‌کش، نازک‌برگ‌ها را حذف کرد. البته به شرطی که گیاه دارویی کاشته شده جزء نازک‌برگیان نباشد. در برخی علف‌های هرز دائمی هم داریم که با مبارزه مکانیکی امکان حذف آنها وجود ندارد. یا اگر داشته باشد هزینه‌های بسیاری تحمیل می‌کند. اگر این گیاهان هرز دارای علف‌کش اختصاصی هستند (که اغلب ندارند) می‌تواند از سموم علف‌کش به‌صورت دوره‌ای در ۳ دوره (سم‌پاشی به فاصلۀ ۱ هفته قبل از ظهر) آنها را نابود کنید و الا باید باز از روش‌های مکانیکی استفاده کنید. امیدوارم مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳ رضایت شما را جلب کرده باشد.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳ در ادامه مقاله شماره ۳۲ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۳
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *