Loading...

خواص ریشه سنبل الطیب

خواص ریشه سنبل الطیب

خواص ریشه سنبل الطیب

آیا از بی خوابی رنج می برید و خسته از فراهم نبودن یک خواب شبانه منظم هستید؟ آیا می دانستید گیاهی وجود دارد که از قرن دوم، برای کاهش بی خوابی، استرس عصبی و اضطراب استفاده شده است؟ این داروی موثر برای درمان بی خوابی فوق العاده است و ریشه سنبل الطیب Valerian نام دارد. در این مطلب به بررسی خواص ریشه سنبل الطیب میپردازیم. ریشه سنبل الطیب به طور گسترده ای مورد استفاده جمعیت عمومی و پزشکان برای اثرات آرامبخش و قابلیت های ضد اضطرابی است. ممکن است اسم این گیاه را از قبل شنیده باشید ولی درباره آن تحقیق نکرده باشید. ریشه سنبل الطیب در ترکیبات چای تقویت کننده خواب به طور رایج در نظر گرفته می شود، اما این دارو فقط خواب شبانه را برای شما فراهم نمی کند بلکه برای درمان اضطراب و تاثیرات آرامبخشی بسیار شگفت انگیز است. میان تمام فواید فوق العاده اش، حتی می تواند فشار خون را نیز کاهش دهد. در مقاله خواص ریشه سنبل الطیب برخی از بهترین خواص سنبل الطیب را بررسی میکنیم.

بهبود خواب با سنبل الطیب

مطالعات نشان می دهد که سنبل الطیب زمان لازم برای خوابیدن را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. بنابراین اگر نمی توانید بخوابید، ممکن است این گیاه آن چیزی باشد که دنبال آن می گردید. بر خلاف بسیاری از قرص های تجویزی، سنبل الطیب عوارض جانبی کمتری دارد و به احتمال زیاد باعث خواب آلودگی صبحگاهی می شود. در یک مطالعه که توسط مرکز بهداشت Foelling در سوئد انجام شد، اثرات مخرب سنبل الطیب در خواب ناچیز بود. از شرکت کنندگان در این مطالعه، ۴۴% خواب کامل را گزارش کردند، در حالی که ۸۹% از آن هایی که سنبل مصرف کرده بودند خواب خود را با تغییرات بسیار مثبی گرازش کردند. علاوه بر این، هیچ عارضه جانبی نیز برای این گروه مشاهده نشده است.

ریشه سنبل الطیب اغلب با سایر گیاهان آرامبخش مانند رازک (Humulus lupulus) و بادرنجبویه (Melissa officinalis) برای درمان بی خوابی استفاده می شود. در یک مطالعه از کودکان مبتلا به خواب جزئی منتشر شده در ژورنال فایتومدیسن، ۸۱% از کسانی که یک ترکیب گیاهی سنبل الطیب و به لیمو را دریافت کردند، خواب بسیار بهتری نسبت به کسانی که داروهای تجویزی مصرف می کردند، را تجربه کرده اند.

چگونه ریشه سنبل الطیب به شما کمک می کند تا به خوبی بخوابید؟

سنبل الطیب حاوی یک ماده شیمیایی به نام لینارین است که یک اثر آرامبخش ایجاد می کند. عصاره سنبل الطیب می تواند باعث افزایش سطح گابای (GABA) مغز شما شود که بسیار آرامبخش است. گاما آمینو بوتیریک اسید، یک انتقال دهنده عصبی مهار کننده در سیستم عصبی مرکزی است، در مقادیر کافی می تواند یک اثر آرامبخش و فعالیت عصبی آرام را ایجاد کند.

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره سنبل الطیب ممکن است باعث شود که گابا از انتهای عصب مغز خارج شود و سپس گابا به سلول های عصبی بازگردانده شود. علاوه بر این، اسید والرینیک سنبل الطیب، آنزیمی را که گابا از بین می برد، مهار می کند، این یکی دیگر از راه هایی است که سنبل الطیب می تواند سطح گابا را بهبود بخشد و استراحت شبانه ی شما را تقویت کند.

آرامش در اضطراب با سنبل الطیب

از دیگر خواص ریشه سنبل الطیب آرام بخشی آن می باشد. دانشمندان متوجه شده اند که ریشه سنبل الطیب مقداری ماده شیمیایی به نام گاما آمینو بوتیریک اسید (GABA) را در مغز افزایش می دهد. گابا به تنظیم سلول های عصبی کمک کرده و اضطراب را آرام می کند. دارو هایی مانند آلپرازولام (Xanax) و دیازپام (Valium) نیز با افزایش میزان گابا در مغز کار می کند. اسید والرینیک و والرینول موجود در عصاره ریشه سنبل الطیب به عنوان عوامل ضد اضطراب عمل می کند. بسیار شگفت انگیز است که یک داروی گیاهی مانند ریشه سنبل الطیب می تواند اثرات ضد اضطرابی داروهای تجویزی را بدون عوارض جانبی جدی داروهای روان گردان داشته باشد. اگر از داروهای آرامبخش دیگری استفاده می کنید، سنبل الطیب را در همان زمان مصرف نکنید. در ادامه مقاله خواص ریشه سنبل الطیب همراه هربال مارکت باشید.

کاهش فشار خون با سنبل الطیب

حالا که می دانید ریشه سنبل الطیب می تواند به ذهن و بدن ما آرامش دهد، پس شگفت آور نیست که می تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب کمک کند. همان اجزای فعال که ریشه سنبل الطیب را برای مدیریت استرس و اضطراب نیز موثر می سازند، می توانند فشار خون بدن را به درستی تنظیم کنند. فشار خون بالا چیزی است که قطعا می خواهید از آن اجتناب کنید زیرا احتمال سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. مکمل های ریشه سنبل الطیب می تواند به طور طبیعی فشار خون را کاهش داده و آن را در سطح سالم نگه دارد، که تاثیر مثبتی بر سلامت قلب دارد.

درد قاعدگی را کاهش می دهد

طبیعت آرام ریشه سنبل الطیب می تواند یک انتخاب هوشمند برای تسکین طبیعی درد قاعدگی باشد. این گیاه می تواند شدت و ناراحتی دردهای قاعدگی را کاهش دهد، که یک مشکل رایج برای زنان است که به صورت ماهانه از آن رنج می برند.

گیاه سنبل الطیب یک آرامبخش طبیعی و ضد اسپاسم است، بدین معنی که اسپاسم عضله را سرکوب می کند و به عنوان یک آرامبخش عضلانی طبیعی عمل می کند. در یک آزمایش تصادفی و کنترل شده در دانشگاه آزاد اسلامی در ایران نشان داد که ریشه سنبل الطیب می تواند به طور موثر از انقباض شدید عضلات رحم، که موجب درد وحشتناک در بسیاری از زنان در طول قاعدگی می شود را آرام سازد.

سنبل الطیب استرس را بهبود می بخشد

با کاهش اضطراب و بهبود زمان و کیفیت خواب، ریشه سنبل الطیب می تواند به طور قابل توجهی برای مدیریت استرس روزانه کمک کند. استرس مزمن ممکن است موجب اضطراب شما شود، اما اضطراب نیز باعث می شود که استرس بیشتری داشته باشید. با بهبود سطوح گابا، سنبل الطیب به هر دو ذهن و بدن برای آرامش بیشتر کمک می کند. از آنجا که آرامش متضاد استرس است. ریشه سنبل الطیب یک روش عالی برای کمک به حفظ استرس و کیفیت زندگی شما است.  طبق تحقیقات در پزشکی، مکمل و جایگزین BMC، ریشه سنبل الطیب نشان داده است که هر دو فشار فیزیکی و روحی را با کمک به حفظ سطح سروتونین، سرکوب می کند. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که به تنظیم خلق و خوی فرد کمک می کند. جهت آشنایی با روش کاشت و تولید سنبل الطیب آلمانی یا افیسینال مقالات مربوطه را مطالعه کنید. امیدوارم مقاله خواص ریشه سنبل الطیب رضایت شما را جلب کرده باشد.

خرید بذر سنبل الطیب

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: خواص ریشه سنبل الطیب
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.