Loading...

ساختار و استخراج آنتوسیانین ها

ساختار و استخراج آنتوسیانین ها

ساختار و استخراج آنتوسیانین ها

طبق تحقیقات و نتایج مشخص شده، مردمان در کشورهای در حال توسعه از گیاهان دارویی برای درمانهای اولیه استفاده می کنند. کشت گیاهان دارویی و معطر از دیرباز از جایگاه ویژهای در نظام های سنتی کشاورزی ایران برخوردار بوده است. مواد موثره گیاهان مختلف کاربرد وسیعی در صنایع مختلف از جمله صنایع داروسازی، صنایع شیرینی پزی، صنایع آرایشی – بهداشتی دارد. از موثرترین این مواد، آنتوسیانین، یکی از انواع رنگهای طبیعی مورد استفاده در محصولات غذایی می باشد که یک طیف رنگی از نارنجی، صورتی، قرمز، ارغوانی و آبی را در بر میگیرد. نوع و میزان آنتوسیانین نقش مهمی در این عرصه خواهد داشت. در ادامه با ساختار و استخراج آنتوسیانین ها مختصرا آشنا خواهید شد.

طبقه بندی و انواع آنتوسیانین ها

آنتوسیانین شامل دو یا سه قسمت می باشند. پایه آگلیکون یا همان آنتوسیانیدین به خودی خود بسیار ناپایدار است، ولی چسبیدن قند به آن یعنی گلیکولیزه شدن  باعث افزایش پایداری و تبدیل شدن به آنتوسیانین میشود.

  • پایه آگلیکون
  • قند
  • یک گروه از اسیدهای آسیله

آنتوسیانین ها بر حسب تعداد مولکولهای قند در آن طبقه بندی میشوند که به شکل زیر است.

  1. مونو گلیکوزید: شامل قندهای گلوکز، فروکتوز، گاالکتوز، رامنوز، آرابینوز، که در ساختار آن، روی کربن شماره سه آگلیکون قرار میگیرند میباشند.
  2. دی گلیکوزیدها: شامل قندهای سوکروز، ژنتیوبیوز، المیناریبیوز که در این حالت یک قند حتماً روی کربن شماره سه و بقیه روی کربن شماره ۵-۴-۳-۷-۵ قرار میگیرند میباشد.
  3. تری گلیکوزیدها: در این نوع، قندها به طورکلی روی کربن شماره ۷-۵-۳ و ۵-۴-۳ آگلیکون قرار میگیرند.

ساختار و استخراج آنتوسیانین ها

استخراج آنتوسیانین و نکات قابل توجه آن

استخراج، یکی از پرکاربردترین فرایندهای صنایع غذایی است که به کمک آن ترکیبات مطلوب و مورد نظر بافت مواد غذایی جدا میشوند. اولین مرحله در تعیین مقدار دقیق مقدار این رنگدانه در بافتهای گیاهی میباشد.

روش استخراج در آنالیز آنتوسیانین ها بسیار مهم میباشد که به هدف استخراج، طبیعت آنتوسیانین ها و منبع ماده غذایی بستگی دارد. بهترین روش، روشی میباشد که بیشترین میزان آنتوسیانینها را با کمترین مقدار تخریب استخراج کند. در بیشتر میوه ها، آنتوسیانین ها در سلولهای نزدیک سطح واقع شدند. به کار بردن حلال های اسیدی باعث میشود که دیواره سلولهای  بافتهای گیاهی تخریب شده و رنگدانه در حلال، حل میشود. اسید باعث پایداری رنگدانه میشود ولی باعث میشود فرم اصلی آنتوسیانین تغییر پیدا کند.

بطور کلی، فرایند استخراج آنتوسیانین ها عموماً در دمای پایین (زیر ۳۰ درجه سانتیگراد)، ترجیحاً در شرایط خلأ (جهت به حداقل رساندن تخریب آنتوسیانین ها) و در محیط اسیدی صورت میگیرد.

رنگ آنتوسیانین ها بستگی به ساختار و میزان اسید ماده خوراکی دارد. بسیاری از آنتوسیانین ها در شرایط اسیدی قرمز رنگ هستند و هر چه میزان اسیدیته کمتر شود به رنگ آبی – بنفش نزدیک تر میشود. دما و زمان حرارت دهی تاثیر بسزایی روی پایداری آنتوسیانین ها دارد. گرما موجب تجزیه ساختار آنتوسیانین ها می گردد. آنتوسیانین ها پس از جدا شدن و استخراج، نسبت به تخریب بسیار حساس هستند و به عوامل مختلفی چون ساختار شیمیایی، pH، دمای نگهداری، رطوبت، غلظت، نور، اکسیژن، حلالها و حضور آنزیم ها، بستگی دارد.

آنتوسیانین در پرتقال خونی، گیلاس، توت فرنگی و سایر خوراکی‌های قرمز و بنفش رنگ مانند چای ترش یافت می‌شوند، آنتوسیانین ها میزان خطر ابتلا به عوارض قلبی و چاقی مفرط را کاهش می دهند. انواع مختلفی از رژیم‌های غذایی ویژه لاغری وجود دارد که در همه آنها ادعا شده رعایت آنها باعث می‌شود افراد وزن کم کنند. ماده‌ای که در این دست از خوراکی‌ها به طور طبیعی پیدا می‌شود آنتوسیانین به انگلیسی: (Anthocyanin)، نام دارد. این ماده در همه گیاهانی که قد می‌کشند و اغلب گل‌ها و میوه‌ها دیده می‌شود. امیدوارم مقاله ساختار و استخراج آنتوسیانین ها رضایت شما را جلب کرده باشد. برای آشنایی بیشتر مقاله “ آنتوسیانین ها را بیشتر بشناسیم ” را مطالعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: ساختار و استخراج آنتوسیانین ها
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *