Loading...

مبارزه با کرم کلم

مبارزه با کرم کلم

مبارزه با کرم کلم

در مورد این نوع آفت باغی رایج و نحوه جلوگیری از آن بدانید. کرم های کلم Cabbage worm می توانند یک باغ را در معرض نابودی قرار دهند. در اینجا چند نکته وجود دارد که شما ممکن است در مورد این آفت های باغی ندانید، علاوه بر این روش های مختلف نگهداری و محافظت از گیاهان آمده است. به یاد داشته باشید که دانش، قدرت است. از آنجایی که مبارزه با کرم کلم خیلی مهم می باشد در این مقاله به هربال مارکت همراه باشید.

اکثر افراد پروانه ها را دوست دارند اما پروانه ای وجود دارد که شرط می بندم آن را دوست ندارید (مخصوصا اگر بخواهید کلم بروکلی، کلم کیل یا هر محصول دیگری از خانواده cole را تولید کنید). پروانه کلم سفید (Pieris rapae) همچنین به عنوان بید کلم سفید نیز شناخته می شود. از آنجا که  این پروانه ها می توانند در طول زمستان زنده باقی بمانند، پروانه های کلم سفید یکی از آفت هایی هستند که در اول بهار ظاهر می شوند. حتی قبل از کاشت بروکلی، من آنها را در اطراف باغ دیدم که به دنبال محلی برای تخم گذاری بوده اند.

مبارزه با کرم کلمشناسایی پروانه کلم سفید

پروانه ها کوچک هستند (یک و نیم تا دو اینچ) و دارای رنگ سفید مایل به زرد با علامت های سیاه هستند. پروانه ماده دارای دو لکه سیاه در بال جلویی است در حالی که پروانه نر دارای یک لکه می باشد. پروانه بالغ مشکلی ایجاد نمی کند بلکه لارو آن است که تمام آسیب زنی ها را انجام می دهد.

کرم کلم مخوف

اگر شما کرم های سبز مخملی را روی  گیاه کلم خود مشاهده می کنید، گیاه شما دچار کرم کلم شده است. این کرم ها با محیط سبز اطراف خود استتار میکنند و این کار باعث می شود که سخت تر دیده شوند و تا زمان شروع ظهور لکه های روی برگ و از بین رفتن گیاه، شما شاید نمی توانید از وجود آنها با خبر شوید. این پروانه ها مواد سبز مایل به قهوه ای از خود به جای می گذارند که به آن frass می گویند. گاهی اوقات دیدن این ماده خود می تواند اولین نشانه ای از وجود کرم کلم باشد. بعدها آنها در دخل گل کلم لانه می کنند یا هد یا سر کلم را خراب می کنند.

مبارزه با کرم کلم نیازمند شناخت کافی از منشا و ساختار تولیدمثلی آن می باشد. مانند بسیاری از آفات باغی، کرم های کلم در دهه ۱۸۶۰ میلادی از اروپا به استان ‘ کبک ‘ در مشرق کانادا آورده شد و به سرعت در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی گسترش پیدا کرد. پروانه کلم دارای چرخه عمر ۳ تا ۶ هفته ای است. پروانه های ماده بالغ در زیر برگ به صورت جداگانه تخم می گذارند. تخم هابعد از ۷ روز رنگشان زرد می شود. یک پروانه ماده فعال می تواند در عمر ۳ هفته ای خود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخم بگذارند و تا چند مایل به سمت گیاهان میزبان مناسب پرواز می کنند. لاروها وفتی که بیرون می آیند گرسنه هستند و تا ۲ تا ۳ هفته به طور مداوم می خورن و یک هفته بعد از آن به پروانه تبدیل می شوند. دوباره سیکل شروع خواهد شد.

مبارزه با کرم کلم

شکارچیان طبیعی کرم کلم

خوشبختانه کرم کل دارای چند شکارچی طبیعی است که از این بین می توان به زنبور زرد اجتماعی، زنبور کاغذی و پرندگان اشاره کرد. اکثر پرندگان نغمه سرا نه تنها کرم ها بلکه پروانه ها را شکار می کنند. مرغ ها، اردک ها و بوقلمون کرم ها را می بینند پس هنگامی که گیاهان شما به اندازه کافی بزرگ شدند به طوری که بتوانند حضور پرندگان را تحمل کنند می توانید مرغ ها، اردک ها و بوقلمون ها را به باغ خود بیاورید. زنبورهای انگل تخم های خود را داخل بدن کرم ها می گذارند و وقتی که تخم ها شکسته شدند، لاروهای زنبور انگل از داخل کرم ها را می خورند. کرم های سفید در نهایت با یک مرگ وحشتناک از بین می روند و زنبورهای انگلی به عنوان پسران بد در باغ شما زنده خواهند ماند.

مبارزه با کرم کلم

نحوه به دام انداختن کرم های کلم

در ادامه مقاله مبارزه با کرم کلم با روش های به دام انداختن کرم کلم می پردازیم. شما می توانید از خاک دیاتومه که هر گونه حشره نرم تن را از بین میبرد استفاده کنید. یا شما می توانید از Bt (Bacillus thuringiensis var. kurstaki) که یک باکتری طبیعی است و کرم ها را از بین می برد استفاده کنید. هر دو مورد بعد از بارندگی نیاز به تجدید دارند.

کنترل های طبیعی دیگر مانند برداشتن کرم ها از برگ و با دست وجود دارد که ممکن است کار خسته کننده ای باشد و شما برخی از آنها را نبینید مخصصوصا کرم کلم هایی که در بروکلی وجود دارد. این کرم ها در بین گل کلم ها مخفی می شوند و شما معمولا متوجه آنها نمی شوید تا زمانی که آنها را برای پخت و پز انتخاب می کنید و برخی کرم های سفید پف کرده را روی برگ های آن می بینید.

کلم هایی که دارای برگ قرمز هستند برای پروانه کلم کمتر جذاب است و کمتر دچار لکه می شوند چونکه این پروانه ها علاقه ای ندارند که بچه کرم های خود را در این کلم ها مخفی کنند. من حدس می زنم که این پروانه مادر فهمیده ای است.

بعضی از افراد یک محصول را برای به دام انداختن پروانه کلم پرورش می دهند، این محصول گیاهی است که مورد علاقه پروانه ها می باشد و وقتی که این گیاه با کرم ها پوشیده شد توسط باغدار از بین می رود. گفته می شود گیاهان معطری مانند آویشن، مریم گلی، رزماری یا پونه مورد علاقه پروانه ها هستند.

  • شما می توانید از پارچه برای پوشیدن گیاهان استفاده کنید و این روش به خوبی برای ما جواب داد. پارچه باعث می شود که شته ها و کرم ها وارد کلم نشوند.

ایده هوشمندانه دیگر این است که کاغذ یا پلاستیکی را به شکل پروانه در بیاوریم و آن را در باغ بگذاریم. ظاهرا این منطقه سرزمین این پروانه است و پروانه های دیگر فکر کنند که این پروانه ماده به منطقه آنها وارد می شود بنابراین در این منطقه تخم نمی گذارند. پروانه های ۲ اینچی بسازید و مطمئن شوید که در دو بال جلوی آن دو لکه سیاه را ایجاد کرده اید. امیدوارم مقاله مبارزه با کرم کلم رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: مبارزه با کرم کلم
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *