Loading...

نحوه کاشت جینسینگ

نحوه کاشت جینسینگ

نحوه کاشت جینسینگ

اگر چه مدت زمان زیادی طول می کشد تا جینسینگ ginseng بدست آید، جینسینگ خانگی دارای ارزش بیشتری نسبت به ریشه های کشت شده است. با کاشت جینسینگ در باغ خود شما نیازی به خرید جینسینگ های گران قیمت نخواهید داشت. بیایید با نحوه کاشت جینسینگ در خانه و گلدان آشنا شویم. این مقاله ترجمه بوده و برای شرایط کشور آمریکا نگاشته شده است بنابراین بایستی به این موضوع توجه داشته باشید.

جینسینگ یکی از محبوبترین گیاهان دارویی در جهان است. هر دو جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسینگ آسیایی (P. ginseng) برای ساخت داروهای ضد افسردگی و شل کننده عضلانی و درمان دیابت استفاده می شوند. استفاده از گیاه جینسینگ در طول تاریخ مشهور است.

اگر شما از جینسینگ استفاده می کنید و در مناطق ساحل شرقی زندگی می کنید یا که در نقطه ای در نزدیکی رودخانه می سی سی پی یا شمال غربی اقیانوس آرام زندگی می کنید شانس آورده اید. شما مجبور نیستید برای خرید این گیاه شگفت انگیز به نزدیکترین فروشگاه گیاه دارویی یا فروشگاه آنلاین بروید. شما می توانید جینسینگ را در باغ خود بکارید و اگر خوش شانس هستید و دارای یک محیط جنگلی یا سایه ای هستید می توانید جنسینگ را به طور طبیعی پرورش دهید به خصوص اگر زمین در دامنه های شیب دار باشد.

جینسینگ را در خاک هایی که تحت تست و آزمایش خاک قرار گرفته اند بکارید. جنی کروس سندرز، معاون رئیس علمی و حفاظت باغ گیاهشناسی آتلانتا می گوید: گیاهان جنسینگ نیاز به خاک خنثی دارند و در خاک های اسیدی به خوبی رشد نمی کنند. خاکی که دارای PH مابین ۵.۶ تا ۶ است مناسب است. بسته به PH خاکتان، تنظیم PH با آهک را در نظر بگیرید تا توازن درستی را بدست آورید.

جینسینگ نمی تواند گرما را تحمل کند بنابراین در جنوب شما باید در نزدیکی کوه های آپلاچی زندگی کنید، PH مناسب خاک را فراهم کنید و باید حدود ۸۰ درصد سایه را داشته باشید شما فقط باید یکی دیگر از الزامات کاشت جینسینگ را برآورده کنید و آن هم صبر کردن است. جینسینگ به ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد تا به اندازه ای برسد تا ریشه های گران قیمت را بتوان برداشت کرد. در اینجا مرحله گام به گام کاشت جینسینگ با استفاده از روش شبیه سازی وحشی توضیح داده شده است. این روش نحوه کاشت جینسینگ را به طور طبیعی تقلید می کند.

نحوه کاشت جینسینگ

سفارش بذرها و ریشه ها

جینسینگ را می توان از طریق نشا (ریشه) یا بذر کاشت. البته نشاها نسبت به بذرها زودتر بالغ می شوند. اگر نشا را خریداری کرده اید نباید آنها را مجدد تقسیم کنید. ریشه های جینسینگ باید به صورت کامل باقی بمانند و در بهار و قبل از اینکه شروع به جوانه زنی کنند (معمولا در مارس تا آوریل) کاشته شوند و یا در پاییز بعد از افتادن توت ها (میوه ها) کاشته شوند.

سندرز می گوید: اگر شما در نزدیکی آپالاشیانو در محدوده طبیعی گونه ها زندگی می کنید به دنبال یک منبع بومی محلی مورد اعتماد باشید. بذر ایده آل به صورت ارگانیک رشد می کند. همچنین شما می توانید از طریق ایمیل بذرهای جینسینگ را سفارش دهید تا همیشه آنها را از یک تولید کننده معتبر خریداری کنید.

نحوه کاشت جینسینگ برمیگردد به انتخاب بذر مناسب یا خرید بذری که مراحل آماده سازی را گذرانده باشد. گیاه جینسینگ بذر سال بعدی را تولید نمی کنند، آنها پس از افتادن به زمین رشد می کنند، یک سال طول می کشد تا توت های که افتاده اند انرژی کافی را برای رشد بدست آورند. بیشتر بذرهای جینسینگی که برای فروش عرضه می شوند طبقه بندی (استراتیفیه شده – چینه داده شده – آماده کشت) شده اند. بذرهای سبزی که طبقه بندی نشده اند اغلب نصف قیمت دانه های طبقه بندی شده را دارند. بسیاری از تولید کنندگان جینسینگ ترجیح می دهند که قیمت بالاتری برای خرید جینسینگ طبقه بندی شده بپردازند تا جینسینگ آنها زنده و سبز بماند.

نحوه کاشت جینسینگ

انتخاب یک سایت مناسب

مکان ایده آلی از یک منطقه سرسبزی که به خوبی سایه دار شده است و دارای ۸۰ تا ۹۰ درصد سایه است را در میان درختان جنگلی افرا، راش، گردو، بلوط انتخاب کنید. هر چه سایه ضخیم تر باشد بهتر است این باعث کاهش گیاهان هرز می شود در نتیجه رقابت برای بدست آوردن مواد مغذی کاهش پیدا می کند. نور زیاد باعث افزایش علف های هرز می شود و این باعث می شود که جینسینگ از بین برود. در یک زیستگاه طبیعی، بهترین مکان برای کاشت و پرورش جینسینگ دامنه های شمالی یا شرقی است که نسبت به دامنه های جنوبی یا غربی سردتر هستند. اگر محل کاشت جینسینگ را به درستی انتخاب کرده باشید جینسینگ رشد می کند. گیاهانی که شرایط رشد مشابه با جینسینگ را دارد شامل تریلیوم (Trillium s.p.p)، کوهوش آبی یا سیاه (Caulophyllum thalactroides, Cimicifuga racemose) یام وحشی (Dioscorea villosa)، مهر سلیمان (Polygonatum biflorum) و غیره است. زهکشی عالی ضروری است و از مناطقی که دارای خاک سنگین هستند اجتناب کنید. انتخاب مکان درست در نحوه کاشت جینسینگ بسیار اهمیت دارد.

کاشت جنسینگ

در پاییز و یا در زمستان وقتی که زمین هنوز مرطوب است بذرها را بکارید. زمان ایده آل برای کاشت بعد از باران یا برف خواهد بود. دانه ها را با فاصله های حداقل ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتری جدا از هم بکارید. برای کاشت، برگ ها را از روی سطح خاک بردارید و مطمئن شوید که با چاقوی نیز حداقل ۵ سانتیمتر از خاک را برداشته اید و یا لایه های سنگی وجود ندارد. حفره های کوچکی که دارای عمق ۱ سانتیمتری هستند را بکنید یک بذر را در حفره بگذارید و حفره را با خاک و اضافه کردن ۷ سانتیمتر مالچ پر کنید.

روش کاشت ” شبیه سازی وحشی” مستلزم این است که هیچ تیلینگی (tilling soil) انجام نشود چون که می تواند احتمال فعال کردن پاتوژن های خاک را افزایش دهد که می تواند به بذر آسیب بزند. اگر کاشت را روی شیب انجام می دهید یک بستر را ایجاد کنید که بسترها به سمت پایین و عمود به سراشیبی باشند تا شرایط اب و هوایی مطلوب در اطراف گیاهان جنسینگ ایجاد شود.

صبر کردن و وجین علف های هرز

صبر کردن و صبور بودن از مهمترین شرایط نحوه کاشت جینسینگ می باشد. همانطور که در بالا ذکر شد هر گیاه جینسینگ به ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد تا بالغ شوند. خوشبختانه در این زمان به هیچ مراقبتی نیاز نیست. به طور مرتب محصول را برای مشکلات آفات یا قارچ بررسی کنید و اجازه دهید گیاه به طور طبیعی رشد کند. گیاهان دیگر (علف های هرز) برای بدست آوردن مواد مغذی یا جینسینگ به رقابت می پردازند و حتی ممکن است باعث مرگ جینسینگ شوند. جینسینگ هایی که به صورت طبیعی رشد می کنند می توانند قیمتی ۱۰ تا ۲۰ برابری داشته باشند.

نحوه کاشت جینسینگ

برداشت جنسینگ

برای برداشت به دقت حفاری را انجام دهید و از آسیب رساندن به ریشه ها جلوگیری کنید. با استفاده از چنگک یا بیل حدود ۱۵ سانتیمتر دورتر از گیاه را بکنید و به آرامی ریشه ها را بیرون بیاورید. اگر ریشه های جینسینگ در مجاورت جینسینگ های نابالغ قرار دارند تلاش نکنید جینسینگ ها را برداشت کنید. ریشه ها را در یک سطل آب سرد بگذارید تا خاک های اضافی شسته و جدا شود بعد ریشه ها را در سینی چوبی و در یک سطح قرار دهید (اجازه ندهید جینسینگ فلز را لمس کند) و آنها را زیر شیر آب شیرین یا شلنگ قرار دهید. جینسینگ ها را به شدت شستشو ندهید. برخی از مواد شیمیایی دارویی در موهای ریشه متمرکز شده است و از بین بردن این موها می تواند ارزش ریشه ها را کاهش دهد. مطمئن شوید که ریشه ها لمس نمی شوند و اجازه دهید آنها روی یک قفسه چوبی و در یک اتاق که تهویه خوبی دارد قرار گیرند و به مرور خشک شوند.

کاشت جینسینگ در گلدان

اگر تصمیم دارید جینسینگ را در گلدان بکارید و در پاسیو قرار دهید از روش شبیه سازی وحشی استفاده کنید. بذرها را بکارید و آنها را با حدود ۳ سانتیمتر با برگ ها یا مالچ بپوشانید. بذر را در پاییز بکارید. آنها در بهار جوانه می زنند. بذرها را می توان در سینی های پلاستیکی کوچک کاشت و زمانی که به چند سانتیمتر رسیدند آنها را به گلدان انتقال دهید. وقتی بذرهای رشد کرده را به گلدان انتقال دادید، گلدان های پلاستیکی را انتخاب کنید که دارای حداقل ۲۰ سانتیمتر ارتفاع هستند. از گلدان های گلی استفاده نکنید چونکه گل رس رطوبت را جذب می کند و بهتر است از گلدان های پلاستیکی استفاده کنید. برای اهداف تزئینی می توانید گلدان های پلاستیکی را در گلدان های گلی بگذارید. اطمینان حاصل کنید که گلدان را در یک منطقه سایه دار گذاشته اید. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد کاشت جنسینگ در گلدان مقاله نحوه کاشت جنسینگ در خانه را مطالعه کنید. امیدوارم مقاله نحوه کاشت جینسینگ رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت جینسینگ
  • نویسنده: مهدی قنبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *