Loading...

کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل

کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل

کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل

سرخارگل که به عنوان Purple Coneflower شناخته می شود یک گل چند ساله است که به خاطر زیبایی و خاصیت دارویی که دارد شناخته شده است. هنگامی که سرخارگل به صورت کامل شکوفا می شود پروانه و زنبورها را به خود جذب می کند و شما می توانید ساعت های زیادی را به تماشای آن بنشینید و از آن لذت ببرید. در پاییز، در حالی که شما منتظر هستید تا هدها یا سر بذر خشک و سیاه شوند، آنها مرغ نغمه سرا (songbirds) را به باغ شما جذب خواهند کرد. در ادامه با مقاله کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل همراه هربال مارکت باشید.

کاشت گیاه دارویی سرخارگل

سرخارگل به خوبی در همه مناطق ایران و در خاک نرم، عمیق و لومی که به خوبی زهکشی شده است و مقدار زیادی مواد آلی و یا کمپوست دارد رشد می کند. سرخارگل نور کامل خورشید را ترجیح می دهد اما در برابر سایه جزئی هم مقاومت می کند. بنابراین هنگامی که برای محل کاشت آن برنامه ریزی می کنید براساس نیاز گیاه مکان را انتخاب کنید. بذرها را می توان هم در بهار (زمانی که درجه حرارت خاک بالاتر از ۱۷ درجه سانیگراد است و هم در پاییز و یا زمستان کاشت.

کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل

بذرها را روی سطح خاک پراکنده کنید و خاک را مرطوب نگه دارید (در صورتی که بارندگی زیادی ندارید می توانید به آرامی آب اسپری کنید و یا بذرهای خود را مرطوب کنید) و این کار را تا زمانی که بذرها جوانه می زنند تکرار کنید. هنگامی که جوانه زنی اتفاق افتاد (پس از ۱۰ تا ۲۰ روز)، به آرامی جوانه ها را با ۳ میلیمتر خاک بپوشانید. بعد وقتی جوانه ها به اندازه ۸ سانتیبمتر رشد کردند می توانید آنها را به گلدان یا محل مورد نظر انتقال دهید. از همه جهات از مالچ برای کنترل رشد علف های هرز استفاده کنید. سرخارگل به فضای زیادی برای رشد نیاز دارد اما این گیاه به صورت خوشه ای رشد می کند و خیلی ساده فضای خود را پر می کند. کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل چندین مرحله بسیار مهم دارد که از آن موارد میتوان به مبارزه با علف های هرز اشاره کرد. در فایل صوتی زیر میتوانید روش های مبارزه با علف های هرز را فرا بگیرید.

رشد گیاه دارویی سرخارگل

اولین و مهمترین چیزی که در مورد سرخارگل باید در نظر داشته باشید این است که بسته به گونه سرخارگلی که می کارید ممکن است این گیاه در سال اول یا دوم بعد از کاشت شکوفه ندهد. نگران نباشید، اغلب سرخارگل ها در سال اول بعد از رشد رویشی مناسب گلدهی میکنند. در نظر داشته باشید که سرخارگل بعد از اینکه استقرار پیدا کرد در مقابل خشکی مقاومت دارد، اگر چه در طول تابستان و در زمانی که بارندگی کم است شما باید هر هفته آبیاری را انجام دهید. علاوه براین سرخارگل رقابت را دوست ندارد بنابراین مطمئن شوید که بستری که گیاه را در آن می کارید حاوی علف هرز نمی باشد. مالچ کردن بستر به شما کمک می کند تا علف های هرز را از بین ببرید.

بعد از اینکه سرخارگل شکوفه داد، به خاطر داشته باشید که شاخ و برگ های مرده یا گل های مرده را هرس کنید تا گیاه برای فصل گلدهی تقویت شود. سرخارگل زیبایی خاصی را به باغچه شما میدهد. کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل بعنوان یک گیاه دارویی که تمامی اندام آن دارویی و قابل استفاده می باشد میتواند تجربه خوبی برای شما باشد.

مراقبت از سرخارگل در پاییز و برداشت بذر

بعد از گذشت اولین سرما، وقتی تمام ساقه ها و هدهای سرخارگل خشک  سیاه شد (با استفاده از دستکش برای مخافظت از دستانتان) ساقه ها را برش دهید و داخل کیسه کاغذی قرار دهید. بعد تمام کاری که باید انجام دهید این است که آنها را به آرامی تکان دهید تا بذرها از هدشان جدا شوند. اگر شما در نواحی که دارای آب و هوای مرطوب است زندگی می کنید قبل از تکان دادن و جدا کردن بذرها از هدها، آن را کاملا خشک کنید. در مناطقی که طول فصل رشد کوتاه تری دارند سرخارگل بذور بارور تولید نمیکند. به طور خلاصه شما می توانید خیلی ساده چند هد را در هر گوشه از باغچه خود بکارید و منتظر باشید تا به طور طبیعی سبز شوند. این نکته را فراموش نکنید که ممکن است بذر سرخارگل برای رشد نیازمند چینه سرمایی باشد. بنابراین حتما آنها را به مدت ۲ ماه در یخجال نگهداری کنید. یا اینکه کشت پاییزه انجام دهید تا در طول زمستان نیاز سرمایی بذر سرخارگل رفع گردد.

کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل

برداشت ریشه (برای خشک کردن یا ساخت تنتور)

وقتی سرخارگل شما حداقل سه ساله شد، شما می توانید ریشه ها را برداشت کنید و از آنها برای اهداف دارویی استفاده کنید. من این کار را در پاییز، بعد از برداشت سرخارگل و برداشت بذرها و قبل از مالچ کردن انجام می دهم. ریشه ها را با استفاده از چنگال باغبانی از خاک بیرون بیاورید. یک یا چند ریشه را برای برداشت انتخاب کنید و گیاه را به خاک بازگردانید و یا اینکه خیلی ساده کل گیاه را بیرون بیاورید و تمام ریشه ها را به صورت یکباره برداشت کنید. من روش دوم را انتخاب می کنم و یک یا دو گیاه را انتخاب می کنم که به گیاهان دیگر بسیار نزدیک هستند و اگر برداشت نشوند ممکن است به گیاهان دیگر آسیب بزنند.

بعد از اینکه ریشه ها را برداشت کردید آنها را به آرامی تکان دهید تا خاک های اضافه جدا شوند و بعد به آرامی آنها را با آب سرد بشویید و به آرامی خشک کنید  و برای استفاده بعدی آنها را خشک کنید و یا در طول ماه های سرد سال برای کمک به خودتان و خانواده تان از آن تنتور بسازید.

سرخارگل یکی از گیاهان دارویی مورد علاقه من است، این گیاه نه تنها مضر نیست بلکه بسیار زیبا هم هست. من امیدوارم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا احساس کنید که می توانید سرخارگل خود را بکارید. امیداورم مقاله کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل رضایت شما را جلب کرده باشد.

لینک محصولات مرتبط

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از مجموعه هربال مارکت
  • انتشار مقاله با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است
  • عنوان مقاله: کاشت، پرورش و برداشت سرخارگل
  • نویسنده: مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.