Loading...

کاشت بابونه در گلدان

کاشت بابونه در گلدان

کاشت بابونه در گلدان

بابونه یک گیاه دارویی گلدار و زنبور دوست است! پس با داشتن گلدان آن منتظر زنبورها نیز باشید. بابونه انواع مختلفی دارد که نوع آلمانی آن که شبیه ترین به بابونه شیرازی است و به طریق کاشت در گلدان به راحتی رشد دارد که در ادامه با روش کاشت آن آشنا میشوید. کاشت بابونه در گلدان میتواند یکی از بهترین سرگرمی ها برای کسانی باشد که علاقمندی خاصی به دمنوش بابونه دارند. آنها میتوانند خیلی زود با کاشت بذر بابونه در گلدان به دمنوش مورد علاقه خود دست یابند. بابونه گیاهی یکساله و حساس به سرما می باشد که در اغلب نقاط ایران به صورت وحشی رشد و نمو میکند. بابونه آلمانی تا ارتفاع ۶۰ سانتی متر رشد میکند که بسیار زیبا و دل انگیز خواهد بود.

گیاهشناسی بابونه

بابونه گیاهی یکساله است. گلبرگ های بابونه سفید رنگ بوده و در مرکز آن لوله ای زرد رنگ قرار دارد. به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که به صورت خودرو در مزارع و کنار جاده ها می روید. ساقه آن دارای انشعاباتی به رنگ سبز مایل به سفید، برگهای آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است.

کاشت بابونه در گلدانمواد مورد نیاز جهت کشت گلدانی

 • بذر مرغوب بابونه
 • خاک باغچه حاوی شن
 • گلدان و آبپاش متوسط، بیلچه

نکات و روش کاشت بذر بابونه در گلدان

خاک مناسب برای کاشت در گلدان و رشد بابونه خاکی سبک و شنی با و PH=8 میباشد البته جالب است بدانید بابونه در خاک های سنگین و حتی شور نیز رشد دارد. شاید یکی از قوی ترین گیاهان دارویی به شوری گیاه دارویی بابونه باشد. در یکی از تحقیقات مرکز تحقیقات اصفهان مشخص شد که بابونه تا شوری ۱۲ را نیز میتواند تحمل کند.

جهت کاشت بابونه در گلدان در ابتدا خاک را طبق نکات گفته  تهیه نموده و آن را درون گلدان بریزید و سطح آن را صاف کنید تا یکنواخت پر شود، سپس بذر بابونه مرغوب تهیه شده از مراکز معتبر، را روی خاک پاشیده و روی آن را حدود نیم سانت خاک بریزید یا یک عمق نیم سانتی متری ایجاد و تعدادی بذر در آن قرار دهید و با خاک روی آن را بپوشانید. سپس آن را بصورت ملایم آبیاری کنید و مکان نور گیر قرار دهید.

کاشت بابونه در گلداننیازهای رشد گیاه دارویی بابونه

آبیاری بابونه: گیاه بابونه گیاهی مقاوم به کم آبی است حتی در خاک های نسبتا خشک رشد می کند. اما بهتر است خاک کشت شده  کمی مرطوب باشد (خیس نباشد). آبیاری منظم (هفتگی یا سه الی چهار روز یکبار) بطوری که سطح خاک خشک نماند کافی است و موجب گلدهی بیشتر و بهتر آن خواهد شد.

نور و دمای مورد نیاز بابونه: گیاه بابونه در دمای ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد در باغچه های آفتاب گیر بهترین بازدهی را خواهد داشت. گیاه بابونه مقاوم است و به همین دلیل سرما را تا حدود زیادی تحمل می کند.

آفات و بیماری بابونه: بابونه اغلب به آفات و بیماری خاصی حساس نیست، ولی ممکن است دچار شته شود که با کنترل صحیح قابل رفع است.

خواص و کاربردهای خانگی از بابونه

این گیاه دارویی، برای رفع انواع مشکلات پوستی بسیار موثر بوده همچنین تاثیر چشمگیری در تسکین درد و گرفتگی عضلات و رفع خستگی دارد. و دارای خواص آرامش بخشی است.

 • بانوان از جوشانده آن در ایام قاعدگی برای تسکین درد استفاده کنید.
 • هر شب با جوشانده بابونه صورت خود را بشویید تا مشکلات پوستی پیشگیری و رفع شوند.
 • برای مهار میکروب دهان و دندان از دمنوش آن بعنوان دهانشویه استفاده کنید.
 • از مصرف دمنوش بابونه در روزهای پر کار و پر تنش غافل نباشید.

محصولات و مقالات مرتبط با بابونه

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت بابونه در گلدان
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.