Loading...

کاشت بومادران در گلدان

کاشت بومادران در گلدان

کاشت بومادران در گلدان

بومادران از جمله گیاهانی است که رشد آن از طریق بذر آسان تر است و به این دلیل با تهیه بذور مرغوب آن به راحتی میتوانید در گلدان و یا باغچه حیاط خود بکارید، تا فضای سبز خانه ی خود را علاوه بر عطری که دارد با ظاهر گلهای بومادران متحول سازید. در مقاله کاشت بومادران در گلدان با هربال مارکت همراه باشید.

گیاهشناسی بومادران

بومادران گیاهی گلدار و چند ساله است. که برگهایی بدون دمبرگ، دراز و پوشیده از کرک دارد و برگها دارای بریدگی‌های زیاد و باریکی است به این دلیل به گیاه هزار برگ نیز معروف است. گلهای آن سفید یا زرد می باشد که بومادران گونه millefolium دارای گل های سفید رنگ می باشد ولی گونه santolina از نظر اندازه، گیاهی کوچکتر و دارای گلهایی به رنگ زرد است.

کاشت بومادران در گلدان

مواد مورد نیاز جهت کشت گلدانی بومادران

 • بذر مرغوب بومادران
 • خاک باغچه حاوی شن
 • گلدان متوسط کف حفره دار
 • بیلچه، دستکش و آب پاش متوسط

نکات و روش کاشت بذر بومادران در گلدان

مقداری از خاک باغچه خود را اگر شنی نیست با شن ترکیب کنید و درون گلدان مورد نظرتان بریزید و سطح خاک را با فشار دادن خاک یا تکاندن گلدان صاف کنید. سپس بذور بومادران را بصورت سطحی رو خاک ریخته و  به فاصله حداکثر نیم سانتی متری روی آن را بپوشانید. به یاد داشته باشید که بذرها را در سطح عمیق نکارید که رشدی نخواهند داشت. بذر بومادران بسیار ریز می باشد و برای جوانه زنی بایستی بسیار سطحی کاشته شود. بسته به شرایط بذرها طی ۱۴ تا ۲۱ روز جوانه میزنند. میتوانید جوانه زنی بذرها را با پوشاندن روی گلدان با پلاستیک شفاف و مرطوب و گرم نگه داشتن آن تسریع نمایید. اما پس از این که جوانه ها سر بیرون آوردند پلاستیک را باید بردارید.

نیازهای رشد گیاه دارویی بومادران

آییاری بومادران: این گیاه دارویی تحمل خشکی خاک را دارد و حتی نباید خاک آن بیش از حد مرطوب یا آبیاری شده باشد، از این رو آبیاری هفتگی یکبار در فصل سرد و دو بار در فصل گرم کافی است.

نور و دمای بومادران: از آنجایی بومادران در مناطق گرم و آفتابی گلهای بیشتری را تولید میکند، نیازمد محیطی گرم و آفتابی است و البته حالت نیمه آفتابی و نیم سایه را تحمل میکند.

آفات و بیماری بومادران: طبق گزارشات بومادران نیاز چندانی به مراقبت ندارد اما در مقابل برخی بیماریها و آفتها آسیب پذیر است. سفیدک پودری (کپک پودری) و کپک خاکستری  است. هر دو وضعیت نامبرده به صورت پودر سفید رنگ بر روی برگها دیده میشوند. همچنین بومادران ممکن است گاهی توسط حشره بزاق دار دچار آفت زدگی شود.

کاشت بومادران در گلدان

خواص و کاربرد خانگی بومادران

 • گیاه بومادران به صورت سنتی به عنوان مرهم برای زخم ها استفاده میشده است. چون علاوه بر بند آورنده خون، از عفونت زخم نیز پیشگیری میکند.
 • عطری که بومادران به فضا میدهد موجب دفع حشرات، بویژه در تابستان خواهد شد.
 • گل‌ های بومادران را چیده و خشک کنید و در اتاق خواب قرار دهید، عطر آن موجب آرامش در مواقع استراحت خواهد شد.
 • دمنوش بومادران کمی تلخ است اما دارای خواص درمانی بسیاری از جمله، رفع نفخ و زخم معده، تنظیم قاعدگی در زنان می باشد.
 • از مصرف بومادران نیز همانند دیگر گیاهان دارویی، به صورت خودسرانه (بدون مشورت با کارشناسان مربوط) پرهیز کنید.

محصولات و مقالات مرتبط با بومادران

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت بومادران در گلدان
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *