Loading...

گزنه، خشن اما پر خاصیت

گزنه، خشن اما پر خاصیت

گزنه، خشن اما پر خاصیت

گیاهی که همه با یاد گزش دست آن را می‌شناسند. این گیاه دارای کرک یا تارهای مخروطی شکل بسیار نازک و ریز در اطراف ساقه و برگ‌هایش است که در صورت لمس آنها درد و گزش زیادی احساس می‌کنید. اما برگ گزنه صرف نظر از درد و گزشی که دارد، پر از مواد مغذی است و می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی وضعیت سلامتی شما داشته باشد که در مقاله گزنه، خشن اما پر خاصیت بطور خلاصه با آن‌ ها آشنا می‌ شوید. گزنه دوپایه یا گزنه معمولی به دلیل محبوبیتی که در فرهنگ عامیانه در سراسر جهان دارد، به عنوان یکی از داروهایی که در”طب سنتی” به کار می‌رود، شناخته شده‌است. هرچند این گیاه اغلب به عنوان یک علف هرز ریشه‌کن می‌شود. اما این کار مایه‌ی تاسف است که ارزش چنین گیاهانی برای عده ای ناشناخته است.

 • جالینوس حکیم که در قرن دوم میلادی زندگی می کرده آنرا برای رفع سرماخوردگی و بیماری دستگاه تنفسی بکار می برده است.
 • طبع گزنه گرم و خشک است. گزنه دارای خواصّ و اثرات مدر، خون ساز، مقوّی، تقویت کننده و تونیک، مُلیّن، کاهش دهنده ی غلظت قند خون، قابض و قاعده آور، ضدّ انگل و کرم کش، مُحرّک روده، مسهل، ضدّ بلغم و کاهش دهنده ی فشار خون است.

گزنه در موارد التهاب کلیه، وجود خون در ادرار، ناراحتی های زنانگی، درد نقرس، عادت ماهانه دردناک و مفرط بودن خون عادت ماهانه، یرقان، ترشّح ادرار، رفع ناراحتی های قبل از عادت ماهیانه، ترشّحات سفید مهبلی، تب یونجه، ناراحتی های کبدی، سنگ کیسه ی صفرا، ناراحتی های قلبی ناشی از جمع شدن مایع، درمان سل، سرفه، درمان ناشی از کمبود ویتامین ث، تقویت جنین و تسهیل زایمان، قطع خون روی های رحمی پس از زایمان، اسهال کودکان، بواسیر، اگزما، استسقا و اخراج زرداب و بلغم لزج و رفع ناراحتی های طحال، کلیه و زخم های سرطانی به تنهایی یا مخلوط با گیاهان دیگر استفاده می شود.

گزنه، خشن اما پر خاصیت

گزنه‌ی پخته شیر مادران را افزایش داده و تصفیه کننده ی خون است. نیروی جنسی را زیاد کرده و سینه و ریه را از اخلاط خونی پاک می کند. تخم گزنه مسهل و قاعده آور و ضدّ انگل است. مُحرّک روده است و حرکات دودی شکل روده را تقویت می کند. خواص گزنه برای سلامتی و پوست و مو واقعا شگفت انگیز است.

گزنه و خواص بیشمار

در ادامه مقاله گزنه، خشن اما پر خاصیت به بررسی خواص گزنه خواهیم پرداخت. برطبق مطالعات وسیع و منابع علمی موجود خاصیت ضد التهابی گیاه گزنه ثابت شده‌ است. ترکیبات فنولی و کافئیک اسید موجود در مواد مترشحه برگ گزنه قادر به مهار سنتز اسید آراشیدونیک و متابولیتهایش می‌باشد. اسید فنولیک سنتز لکوترین B4 را نیز مهار می‌کند. امروزه خواص ضد آلرژی گیاه گزنه ثابت شده‌ است. استفاده از این گیاه در کنترل آلرژیک بسیار مؤثر بوده‌است.

 • بنابر نتایج تحقیقات دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گزنه به علت دارا بودن ترکیبات آنتی هیستامین و ضد التهابی داروی طبیعی برای بیماری اگزما است.

از طرف دیگر پژوهش‌های متخصصان میکروبیولوژی نشان می‌دهد که گیاهان وحشی مانند گزنه به دلیل آنکه در شرایط سخت رشد می‌کنند انرژی بسیار زیادی دارند. ارتعاشات درون سلولی بدن یک انسان سالم ۷۰ مگاهرتز است. این ارتعاشات در سلول‌های یک بافت سرطانی به ۴۰ مگاهرتز کاهش پیدا می‌کند. زمانی که ارتعاشات به زیر ۴۰ مگا هرتز سقوط می‌کند سلول کم‌کم می‌میرد. سلول‌های گوشت مرغ پخته و همبرگر ارتعاشاتی بین ۳ تا ۵ مگا هرتز دارند، در حالی که سبزیجات تازه و جوانه گندم برگ کاهو ۷۰ مگاهرتز ارتعاشات دارند. گیاهان وحشی مانند گزنه انرژی بسیار زیادی دارند زیرا در شرایط سخت رشد می‌کند. این ویژگی از جدید ترین خصوصیات گزنه، خشن اما پر خاصیت می باشد.

گزنه، خشن اما پر خاصیت

تداخلات داروئی گزنه

 • با توجه به اینکه این گیاه خاصیت دیورتیکی دارد، باید از مصرف آن به همراه داروهای مدر پرهیز کرد.
 • علاوه بر این از آنجا که گزنه تا حدودی می تواند باعث کاهش فشارخون شود، باید از مصرف آن با داروهای ضدفشارخون بالا یا افزآینده فشارخون خودداری کرد.
 • از این گذشته، مصرف این داروهای گیاهی به همراه داروهای آرام بخش و ضد اضطراب و برخی از داروهای آنتی هیستامینک می تواند باعث تشدید اثر آنها شود که باید در این مورد دقت کرد.
 • داروهای کاهنده قندخون نیز نباید به همراه این ماده مصرف شوند.
 • ویتامین K موجود در گزنه نیز می تواند اثر ضدانعقادی داروی وارفارین را کاهش دهد.

گَزَنه (نام علمی: Urtica) نام سردهای از تیرهٔ گزنه‌ایان است. گیاهی علفی و پایا با ساقه‌ای منشعب است. ساقه آن راست و چهارگوش بوده و برگ‌های آن پوشیده از کرک‌های گزنده‌ای است. برگها، سرشاخه‌های گلداروریشه گزنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اخیراً حلقه‌های پپتیدی ای از عرق گزنه جداسازی شده‌است که نام اختصاری گزلین دارند (ترکیبی از گزنه+انسولین) این حلقه‌ها که اثر ضد دیابت را به آن‌ها نسبت می‌دهند قادرند با روی هم قرار گرفتن ایجاد منفذ(pore) نموده و گلوکز را به درون سلول انتقال دهند. تحقیق فوق در دانشگاه‌های تهران و تورنتو کانادا صورت پذیرفته. امیدوارم مقاله گزنه، خشن اما پر خاصیت رضایت شما را جب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: گزنه، خشن اما پر خاصیت
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.

درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.