Loading...

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس

آیا شما از مزایای داروی ویتکس agnus castus (دارویی که از درخت پنج انگشت استخراج شده و برای درمان بیماری های زنان کاربرد دارد) آگاهی دارید و همچنین تاثیری که این دارو بر روی ناباروری دارد را می شناسید؟ آیا شما می دانید که این دارو می تواند برای مقابله با ناباروری به کار رود؟ ناباروری برای بسیاری از زوج ها به یک معضل سلامت تبدیل شده است و به غیر از درمان پزشکی، درمان گیاهی یک وسیله موثر برای مقابله با این بیماری است. تحقیقات بیشتری درباره مزایای بسیار زیاد گیاهان دارویی به عنوان منبع اصلی درمان برای معالجه بیماری های انسانی انجام شده است. محققان همچنان توجه بیشتری را در کشف و تایید برخی از گیاهان ضروری که برای درمان بیماری های مختلف در نظر گرفته شده اند، ادامه می دهند. بعلاوه بخش های از گیاهان دارویی مانند دانه، برگ، ساقه و میوه برای درمان بیماری های انسانی خصوصا درمان ناباروری بکار می رود. در ادامه با مقاله گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس همراه هربال مارکت باشید.

به گفته NHS ناباروری با وجود داشتن رابطه جنسی منظم مشکلی در زوجین است که مانع بارداری می شود. تقریبا یکی از هر هفت زوج با این مشکل ناباروری مواجه هستند. حدود ۸۴ درصد از زوج ها در طول سال رابطه جنسی منظمی دارند. با این حال زوج هایی هستند که بعد از سه سال تلاش برای بارداری به موفقیت نمی رسند و معمولا آنها را به عنوان نابارور تشخیص می دهند. دو نوع ناباروری وجود دارد یک، ناباروری اولیه (کسی که فرزندی تا پیش از آن نداشته و دچار این مشکل می شود) و ناباروری ثانویه (کسی که این مشکل را بطور آشکاری داشته و در فرزند بعدی با آن مواجه می شود).

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکسعلل نازایی و ناباروری

ناباروری می تواند بر روی یک مرد یا زن تأثیر بگذارد. برخی از علل ناباروری در مردان عبارتند از: ناتوانی جنسی، کیفیت ضعیف منی و کیفیت ناسالم سبک زندگی در حالی که ناباروری در زنان می تواند به عنوان یک نتیجه از قاعدگی نامنظم، انقباض (شکست تخمک ها برای انتشار تخمک بالغ در یک دوره زمانی به طور کلی بیش از ۳ ماه)، آندومتریوز، کیست فیبروز و لوله های فالوپی مسدود باشد. علاوه بر این مطالعات نشان می دهند که در حدود ۲۵ درصد از زوج ها دلیل ناباروری هنوز نامشخص است.

راهکارهای درمان ناباروری

در ادامه مقاله گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس با برخی از راه کارهای درمان ناباروری آشنا میشویم. ناباروری می تواتند به صورت درمان های پزشکی یا درمان های گیاهی مورد معالجه قرار گیرد. اغلب تلاش می کنند برای درمان بارداری، از روش هایی چون تغییر سبک غذا، شیوه زندگی سالم، کاهش وزن، تمرین و بررسی های منظم بهداشتی، بهره گیرند. در کانون درمان های گیاهی از داروی ویتکس ویتکس برای درمان ناباروری استفاده می شود. بیش از ۲۵۰ نوع از این گیاه دارویی در سراسر جهان ثبت شده که همگی از جنس های ویتکسnegundo, ویتکسlucens, ویتکسcapitata, ویتکسzeyheri, ویتکسalata, ویتکسlindenii, ویتکسlongisepala,ویتکسdoniana,ویتکسpinnata, ویتکسobovata, ویتکسchrysocarpus, ویتکسcannabifolia to ویتکسagnus-castusetc منشاء گرفته، با این حال موثرترین این نوع از گیاهان دارویی برای درمان ناباروری گونه ویتکس agnuscastus می باشد.

مزایای ویتکس یا پنج انگشت

از زمان های قدیم از این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری های زنان استفاده می شده است. این گیاه که با نام های دیگری چون درخت پاکدامن یا فلفل مقدس، شناخته می شود. این گیاه دارویی زنان یا chasteberry یکی از گیاهان ضروری است که مخصوصا در طب سنتی برای کاهش ناباروری زنان، به ویژه اختلالات هورمونی زنانه استفاده می شود.

دانه های ویتکس یا پنج انگشت

این بوته های بذری قبل از انتقال آنها به نواحی گرمسیری و گرم مانند شمال آمریکا و اروپا از قاره های مدیترانه ای و آسیایی منشاء گرفته اند. در حال حاضر بخش های مختلف این گیاه مانند میوه، برگ ها و دانه ها در علم پزشکی آیورودا برای درمان ناتوانی جنسی مردان، ناباروری زنان، اختلال سیستم اندوکرین زن، آمنوره، سندرم پیش از قاعدگی، یائسگی، اختلالات قاعدگی، mastodynia (درد سینه)، آکنه، خونریزی رحم، کیست های فیبروز، کمبود تخمدان و PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) کاربرد دارد.

مایوکلینیک سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را به عنوان یک اختلال سیستم غدد درون ریز تجربه شده توسط زنان سنین باروری تعیین می کند. بعضی از زنان مبتلا به PCOS علائم و نشانه های این بیماری را بلافاصله بعد از شروع قاعدگی (Menarche) تجربه می کنند. با این حال، بعضی از زنان بعد از تولد در دوران بارداری خود با این مشکل مواجه می شوند. PCOS با دوره های نامنظم یا طولانی مدت قاعدگی، بی نظمی، مشکلات حاملگی، عدم تعادل هورمونی، چاقی، فراموشی، درد لگن، مقاومت به انسولین، آندروژن بیش از حد (هورمون جنسی بیش از حد مردان مانند تستسترون) ، آپنه انسدادی خواب، تخمدان پلی کیستیک با فولیکول های کوچک، تغییرات پوست، سرطان آندومتر، اختلالات خلقی، رشد مو بیش از حد (هیرسوتیسم) شناخته می شود.

متاسفانه علت واقعی سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هنوز معلوم نیست. به نظر می رسد تا حدی بیشتر، عوامل ارثی در ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک نقش مهمی ایفا می کنند و باعث ایجاد آندروژن بالا در تخمدان می شوند. این منجر به اختلال در چرخه قاعدگی، چرخه غیر طبیعی تخمدان و فولیکولوژنز می شود.

درویتکس نیز در طب سنتی برای کاهش اختلال عملکرد جنسی، سوء هاضمه، سردرد، درد و روماتیسم استفاده می شود. همچنین غده هیپوفیز را از تولید پرولاکتین منع می کند و فاز لوتئال را کوتاه می کند. همچنین می تواند به جلوگیری از سقط جنین، افزایش تولید پروژسترون، مهار هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و نرمال شدن قاعدگی پس از متوقف کردن قرص های ضد بارداری کمک کند.

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس agnus-castus همچنین یک تقویت کننده (دارای اثر آرام بخش) است. emmenagogue (قادر به تحریک و افزایش جریان قاعدگی)؛ lactagogue (قادر به القاء شیردهی)؛ anthelmintic (قادر به از بین بردن کرم های انگلی)؛ ضد التهاب (قادر به کاهش التهاب)؛ ضد آسیب پذیری (می تواند به عنوان یک درمان برای بهبود زخم مورد استفاده قرار گیرد) و همچنین برای جلوگیری از عفونت (ضد عفونی) اثبات شده است.

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس

گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس agnus-castus برای مقابله با تمام این مشکلات بهداشتی شناسایی شده و آن هم به دلیل اثرات استروژن فیتواستروژن ها در این گیاه است. جالب توجه است که استفاده کردن از این گیاه به عنوان یک گزینه درمان در سراسر جهان با توجه به اثرات جانبی آن شناخته شده است. ویتکس ، با تنظیم متعادل، حمایت و تغذیه سیستم بدن باروری را تقویت می کند بر خلاف داروهای تجویزی که به شدت سیستم بدن را تغییر می دهد. ویتکسagnus-castus با سنبله های نازک و گل های رنگارنگ بنفش آبی که حدود ۸ تا ۱۰ سانتی متر طول دارند مشخص می شود. ویتکسagnus-castus منبع عالی از agnuside، diterpenoids، alkaloids، hydroxybenzoic acid و فلاونوئیدها به ویژه کمچین و ویتکسین است.

روش های استفاده کردن از ویتکس

ویتکس می تواند به شکل کپسول، پودرهای گیاهی و تنتور باشد. هر کدام از فرم های ویتکس که خریداری می کنید، بر اساس دستور العمل ارائه شده توسط شرکت سازنده مصرف کنید. در حالت ایده آل این دارو باید قبل از صبحانه مصرف شود و باید به طور مرتب در دوره ماهانه مصرف گردد. بسیاری از گزارشات در رابطه با مصرف ویتکس نشان می دهد که در مدت کوتاهی بعد از مصرف این دارو بارداری رخ داده است ولی اگر در عرض سه ماه این اتفاق رخ نداد بعد از وقفه ای یک هفته ای در مصرف مداوم ویتکس دوباره مصرف آن را از سر گیرید.

استفاده از ویتکس در طول دوران بارداری

به اثبات رسیده که استفاده از داروهای ویتکس تداخلی با داروهای بالینی مانند داروهایی که برای کنترل تولد بکار می رود ندارد. با این حال به شدت توصیه می شود که از مصرف این دارو با داروهای هورمونی که امکان تداخل دارد جلوگیری شود. در حالی که برخی محققان بر این باورند که ویتکس agnus-castus نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد تا از عوارض جلوگیری شود، دیگران موافقند که ویتکس را می توان در پایان سه ماهه اول مصرف کرد تا از از سقط جنین جلوگیری شود. زنان باردار در دوران بارداری از توصیه های ماما یا مشاور استفاده کنند. امیدواورم مقاله گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: گیاه دارویی پنج انگشت، ویتکس
  • نویسنده: مهدی قنبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.