Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 34

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴

در مزرعه‌ای تراکم علف هرز چایراوتی به قدری زیاد بود که با روش‌های مکانیکی نتوانستیم آنها را از بین ببریم در یک مورد ما تا عمق ۸۰ سانتی‌متری زمین حفر کردیم تا ریشه و ساقه زیرزمینی چایر را ریشه‌کن کنیم ولی با این‌همه باز از بین نرفت. در چنین مزارعی اصلاً توصیه به کشت‌وکار نمی‌کنیم ولی اگر مزرعه را احداث کرده‌اید و چاره‌ای جز ادامه‌ دادن فعالیت ندارید توصیه می‌کنیم از سموم سیستمیک استفاده کنید. این سموم جذب سلولی شده و گیاه را از درون نابود می‌کنند. سموم سیستمیک اختصاص نازک‌برگ و پهن‌برگ‌ها می‌باشند و باید دقت کنید که به اشتباه استفاده نکنید. در کل ما توصیه می‌کنیم زمین را درست انتخاب کنید تا بعداً مجبور نشوید از روش‌های غیرمرسوم و مضر مانند سموم شیمیایی برای نابودکردن علف‌های هرز استفاده کنید. دعوت میکنم با مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴ همراه هربال مارکت باشید.

اگر شروع کاشت برای مثال نشاء آویشن باغی در ابتدای اردیبهشت در شمال غرب و غرب کشور باشد، دقیقاً بعد از ۴۰ روز اولین زمان برای وجین علف‌های هرز می‌باشد. بعد از این مرحله ۳۰ تا ۳۵ روز دیگر علف‌های هرز مجدداً از بذور جدید که اغلب توسط جریان آب یا باد آورده می‌شوند یا از طریق ریشه‌های مانده در خاک از وجین قبلی، رشد کرده و شما باید مجدداً علف‌های هرز را وجین کنید. در مرحلۀ دوم وجین تراکم علف‌های هرز تا ۴۰ درصد کاهش یافته است و کار و نیروی کمتری لازم است. در برخی نقاط ممکن است نیاز به وجین در مرحلۀ سوم باشد که در مناطق سردسیری خیلی اهمیتی ندارد؛ چراکه هوا به سردی رفته و فصل برداشت تمام شده است.

عملیات خاکورزی در گیاهان دارویی

از دیگر عملیات داشت، که اهمیت بسیار بالایی داشته و همزمان با وجین علف‌های هرز هم می‌شود آن را انجام داد عملیات خاکورزی یا خاکدهی پای بوته می‌باشد. وقتی مزرعه کاملاً وجین می‌شود بایستی تمام علف‌های هرز جمع‌آوری شده و در خارج از مزرعه نابود شوند. علف‌های هرز اغلب دارای آفات و بیماری‌ها هستند. بنابراین لازم است تا آنها جمع‌آوری شده و در خارج از مزرعه یا چال شود یا آتش زده شوند. ما توصیه می‌کنیم بعد از عملیات وجین در زمین‌هایی که آبیاری غرق‌آبی هست عملیات خاکورزی بعد از آبیاری صورت گیرد. بدین صورت که بعد از آبیاری و خارج شدن مزرعه از حالت گل و خیس نیروی کارگری خاک را از داخل جوب یا حاشیۀ پشته بغلی برداشته و روی پشته‌ای که نشاء کاشته شده است برگردانده شود. در تصویر می‌توانید عملیات خاکدهی پای بوته را ببینید.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 34خاکدهی پای بوته

در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴ به اهمیت خاکدهی پای بوته می پردازیم. این عملیات مزایای زیادی برای مزرعه و گیاه دارویی دارد. یکی از مزیت‌های این عملیات افزایش حجم خاک پای بوته بوده که باعث می‌شود ریشه میزان آب بیشتری در محوطه اطراف ریشه در اختیار داشته باشد. این عملیات حمایت از گیاه دارویی می‌باشد. مزیت دیگر این خاکدهی پای بوته دورکردن تماس مستقیم آب آبیاری با ساقه گیاه می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید عامل بسیاری از بیماری‌ها و پوسیدگی‌ها، رطوبت می‌باشد. در درختان میوه برخورد آب به مدت طولانی با تنۀ گیاه باعث نابودی پوستۀ درخت می‌شود. این اتفاق نیز در گیاهان دارویی رخ می‌دهد و ما باید سعی کنیم ساقۀ گیاه را از برخورد مستقیم آب دور کنیم. انواع پوسیدگی ممکن است ایجاد شود. ما با خاکدهی پای بوته سعی می‌کنیم گیاه را از پوسیدگی‌ها محافظت کنیم.

از مزیت‌های دیگر خاکدهی پای بوته این است که مزرعه در حین عملیات تا حدودی شخم زده می‌شود شخم و جابه‌جایی خاک در مزرعه باعث افزایش تهویه و زهکشی خاک می‌شود و ریشه وقتی چنین شرایطی را درک می‌کند، ریشۀ خود را با سرعت بیشتری در خاک گسترش داده و رشد آن سریع می‌گردد. معمولاً خاکدهی پای بوته در گیاه دارویی سنبل الطیب ضروری می‌باشد و اگر این عملیات از فرآیند تولید سنبل الطیب در مزرعه حذف شود عملکرد تا حدود بسیار زیادی کاسته می‌شود. از مزایای دیگر خاکورزی و خاکدهی پای بوته افزایش جذب آب و مواد غذایی از خاک می‌باشد. عملیات خاکورزی در اغلب موارد به‌صورت غیرمستقیم باعث افزایش عملکرد و کیفیت محصول می‌شود. عملیات خاکدهی پای بوته فلسفه‌های بسیار زیادی دارد. گاهی افزایش ضخامت خاک روی ریشه مانع از نفوذ حشرات ریشه‌خوار یا غده‌خوار به درون خاک می‌شود.

خاکدهی پای بوته می‌تواند تا حدودی علف‌های هرز به‌جا مانده را حذف کند. معمولاً به کشاورزان توصیه می‌کنم که حتماً در کنار عملیات خاکدهی پای بوته باقی‌مانده علف‌های هرز را از بین برده و زمین مزرعه را از نظر ساختار جوی و پشته‌ای اصلاح کنند. در فرآیند خاکورزی به علت شخم‌خوردن زمین با بیل ساختار کلی زمین به هم می‌ریزد. بنابراین لازم است برای کنترل آبیاری بعدی به همراه خاکورزی زمین را از نظر جوی و پشته‌ها اصلاح کنید. در این فرآیند زمین بعد از اتمام عملیات شکل و قالب بسیار زیبایی به خود می‌گیرد. بایستی بدانیم که عملیات خاکورزی فقط شامل خاکدهی پای بوته نمی‌باشد و هرگونه فعالیت کشاورزی که منجر به بهبود شرایط مزرعه شود نوعی عملیات خاکورزی می‌باشد. حتی در برخی منابع از سم‌پاشی یا کوددهی در زمین‌های کشاورزی به عملیات خاکورزی نام برده شده است.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 34

کوددهی در مزارع گیاهان دارویی

از دیگر عملیات داشت می‌توان به کوددهی و رسیدگی به مزرعه در طول فصل رشد اشاره کرد. اگر فراموش نکرده باشید در شرح نحوۀ انتخاب زمین از اهمیت مواد و عناصر غذایی زمین صحبت کرده‌بودیم. وقتی یک زمین کشاروزی از نظر منابع غذایی کمبود داشته باشد، این کمبود در زمان اوج رشد گیاه دارویی خود را نشان خواهد داد. معمولاً کمبود عناصر غذایی در زمین‌های زراعی به اشکال متفاوتی خود را نشان خواهند داد. گاهی به‌صورت توقف رشد، گاهی به‌صورت تغییر رنگ برگ در گیاهان، گاهی چروکیده شدن یا تسریع برخی بیماری‌ها دیده می‌شود. بنابراین تعیین کمبودهای خاک قبل از عملیات کاشت و رفع این کمبودها از مهم‌ترین کارهای ممکن قبل از کاشت و در مرحلۀ آماده‌سازی زمین می‌باشد. اگر این کمبودها رفع نشود باعث ظهور علایم کمبود در طول فصل رشد شده و بایستی در حین رشد به مقابله با این کمبودها پرداخت. مقابله در حین رشد علاوه بر تحمیل هزینه‌های بیشتر باعث کاهش عملکرد در تولید و وقفه در رشد و نمو گیاه می‌شود. اگر بر اساس برنامه اجرایی کارها بر اساس زمانبندی مناسب انجام گیرد هیچ هزینه اضافه‌ای وجود نخواهدداشت. البته همیشه در طرح، ۵ درصد از هزینه‌های کل را به‌عنوان هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی اضافه می‌کنیم.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴ در ادامه مقاله شماره ۳۳ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۴
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *