Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 35

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵

گاهی یک زمین زراعی کمبود را به‌صورت کلی نشان می‌دهد. یعنی کمبود همۀ عناصر چه عناصر ماکرو مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر (NPK) و عناصر میکروریز مغزی‌ها (منیزیم، آهن و…) این زمین‌ها اغلب شنی بوده و هیچ مادۀ غذایی در خود ندارند. ما هیچ‌وقت توصیه برای استفاده از این نوع زمین‌ها نمی‌کنیم. همیشه زمینی برای کشت و کار مناسب است که حداقل دارای ۲۰ درصد ترکیب رسی باشد. رس از جمله ترکیبات معدنی می‌باشد که به لحاظ ساختار شیمیایی سرشار از مواد و عناصر معدنی قابل‌جذب برای گیاه می‌باشد. در زمین‌هایی که رس ندارند از نظر مواد غذایی فقیر بوده و گیاهان در آنجا قدرت رشد نداشته و کمبودهای شدیدی نشان می‌دهند. بنابراین کاشت در آن زمین‌ها اشتباه می‌باشد. در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵ به بررسی شرایط خاک و عنتصر غذایی می پردازیم.

مواد غذایی موردنیاز در گیاهان دارویی بسیار متنوع می‌باشد. از عناصر ماکرو و میکرو گرفته تا برخی مواد غذایی دیگر. البته وقتی صحبت از مواد شیمیایی محلول در خاک می‌شود مطمئناً منظور ما غلظت مناسب آن عناصر برای جذب می‌باشد. اگر غلظت این عناصر بیش از حد استاندارد باشد مطمئناً باعث ایجاد مسمولیت در گیاه می‌شود. از این جهت آزمایش عناصر معدنی خاک قبل از کاشت به همراه شوری ضروری می‌باشد.

در برخی زمین‌های کشاورزی، کمبودها به‌صورت کلی دیده نمی‌شوند. در واقع مشاهده می‌کنیم که مثلاً گیاه داروی نعناع فلفلی دچار ریزبرگی شده است. یا مشاهده می‌کنیم که بادرنجبویه دچار زرد برگی شده‌ است. یا مشاهده می‌شود تمام برگ‌های آویشن باغی زرد شده‌اند. یا در گیاه دارویی سنبل الطیب رنگ برگ‌ها بنفش یا آبی شده‌اند. این تغییرات نشان‌دهندۀ شرایط عناصر معدنی در خاک می‌باشد. برخی اوقات اثر بیش‌ بود عناصر معدنی نیز مشاهداتی دیده می‌شود. اما آنچه که در زمین‌های ایران به وفور مشاهده می‌شود کمبود عناصری مانند فسفر، پتاسیم و برخی عناصر ریزمغذی مانند کلسیم، روی و آهن و حتی مس می‌باشد.

در زمین های کشاورزی ایران، علایم کمبود کلسیم، روی و آهن و پتاسیم بسیار زیاد در اغلب گیاهان دیده می‌شود. ما برای حل مشکل کمبودهای عمومی از کودهای مختلفی استفاده می‌کنیم. در کل سؤال اصلی اینجاست که آیا می‌توان در کشت و کار گیاهان دارویی از کود استفاده کرد؟ از نظر علمی موضوع کمبودها باید به نحوی حل گردد. امروزه می‌بینیم که حساسیت در زمینۀ استفاده از کودهای غیرطبیعی بسیار زیاد است و اغلب تولیدکننده‌ها صحبت از تولید ارگانیک و سالم می‌کنند. در گیاهان دارویی این حساسیت بیشتر می‌باشد؛ چراکه عمده بار تولیدی در گیاهان دارویی باید برای تولید دارو استفاده گردد. از این نظر چون در فرآیند تولید و ساخت دارو، عصاره و اسانس گیاهان دارویی به‌صورت تغلیظ‌شده استفاده می‌شود بنابراین حساسیت روی این موضوع بسیار زیاد است. اغلب مشاهده شده است که وقتی یک شرکت داروسازی برای خرید محصول تقاضای نمونه می‌کند، فقط به این علت است که می‌خواهد نمونه را از نظر شیمیایی و دارویی تأیید کند. در صورتی که آنالیز نمونه منفی باشد، بار خریده نمی‌شود یا بار خریداری شده عودت داده می‌شود. از این نظر باید در استفاده از کودهای شیمیایی نهایت دقت عمل را داشته باشیم.

در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵ همراه هربال مارکت باشید. در بررسی‌های انجام گرفته مشخص شده است که حتی تولیدکنندگان در کشورهای پیشرفته دو نوع محصول تولید می‌کنند و برچسب ارگانیک‌ بودن را روی محصولات خود می‌زنند. این بدین معنی می‌باشد که آنها نیز محصولات غیرارگانیک در سبد تولید خود دارند. ما در استفاده از کودهای شیمیایی باید استانداردها را رعایت کنیم و دو استاندارد اروپا و امریکا ملاک اصلی در تأیید محصولات در بازارهای بین‌المللی می‌باشد. بحث فروش در ایران یا خارج از کشور یک فصل مفصل می‌باشد که در فصل مربوط توضیح داده خواهد شد. اما آنچه که اهمیت دارد به آن پرداخته شود زمان و نحوۀ استفاده از انواع کودها می‌باشد. اینکه چه کودی در چه زمانی استفاده شود؟ آیا آماده‌سازی کودی و غذایی زمین نیاز می‌باشد؟ کودهای با مارک‌های مختلف چه مزیت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟ کاربرد کدام‌ یک مناسب‌تر است؟ این قبیل سؤالات بسیار زیاد می‌باشد. اما ما به‌دنبال جواب کلی و کاربردی جهت رفع مشکل کمبود غذایی هستیم. راهکاری که کشاورز را به‌صورت کامل برای حل مشکلات کمبود مواد غذایی راهنمایی کند.

از این‌ رو قبل از شریع عملیات کشت لازم است آزمایش خاک به‌صورت دقیق توسط کارشناس انجام گیرد. کشاورز باید میزان کمبودهای خاک را از روی آزمایش کلینیک خاک‌شناسی شناسایی کند. گاهی ما می‌بینیم که کشاورز در وسط فصل با مشاهدۀ علائم کمبود به شناسایی کمبودهای خاک می‌پردازد این در واقع اعتراف به‌کار غیر اصولی و اشتباه می‌باشد لازم است قبل از شروع به کاشت کمبودها شناسایی شود و نسبت به حل و رفع آنها اقدام گردد. در غیر این صورت فقط هزینه‌های تولید افزایش خواهدیافت. یک آزمایش خاک و آنالیز عناصر خاک دقیق به شما فاکتورهای مختلفی ارائه می‌دهد. وقتی نمونه خاک را برای آنالیز تحویل آزمایشگاه خاک‌شناسی می‌دهید. کارشناسی آزمایشگاه از شما دربارۀ عناصری که باید مقدار آنها را در خاک شناسایی و اندازه‌گیری کند سؤال می‌پرسد! در واقع می‌خواهد بداند خاک را از چه نظر می‌خواهید آنالیز کنید. شما در جواب ایشان باید بگویید مثلاً می‌خواهید میزان عناصر ماکرو را تعیین کنید! یا عناصر ماکرو به همراه مواد آلی، میزان شوری و برخی فاکتورهای دیگر را می‌خواهید آنالیز بکنید!

از نظر علمی بایستی آنالیز کامل صورت گیرد تا به‌صورت کامل بتوانیم از وضعیت خاک زمین کشاورزی آگاهی پیدا کنیم. در بهترین حالت در یک آنالیز باید خاک از نظر مواد آلی، شوری، بافت، عناصر ماکرو و عناصر میکرو بررسی گردد. بعد از آماده‌شدن آنالیز خاک، کارشناس زمین شما را از نظر شرایط عمومی تحلیل می‌کند و برای بهبود وضعیت زمین و رفع کمبودهای آن نکات لازم را به شما خواهدگفت. شما بر اساس آن توصیه‌ها اقدامات لازم جهت آماده‌سازی زمین و رفع کمبودها را انجام می‌دهید.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمله این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۶

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵ در ادامه مقاله شماره ۳۴ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۵
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *