Loading...

بیماری های باغی زنگ زدگی

بیماری های باغی زنگ زدگی

بیماری های باغی زنگ زدگی

همانطور که نام بیماری نشان می دهد لکه های زرد رنگ و نامنظمی در برگ و ساقه گیاهان ایجاد می شود. زنگ زدگی جزو بیماری های قارچی باغی است و انواع مختلفی از آن وجود دارد که می تواند انواع باغ ها و گیاهان گلخانه ای را تحت تاثیر قرار دهد. گیاهانی که به طور معمول تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند عبارتند از : لوبیا، گل رز، گل دادوی، شمعدانی و گل آویز. تخم باکتری می تواند توسط باد، خز، حیوانات، حشرات، لباس و دست منتقل شود. در مقاله بیماری های باغی زنگ زدگی به بررسی بسیار کوتاه این مشکل مهم در گیاهان دارویی و غیره می پردازیم.

نحوه ایجاد لکه ها

شاخ و برگ های آلوده را اگر نگاه کنید در قسمت زیر برگ ها لکه های نارنجی، قهوه ای، زرد یا قرمز را مشاهده خواهید کرد. این پوسیدگی به تمام قسمت های شاخ و برگ و بعضی اوقات به ساقه ها گسترش پیدا می کند. عفونت می تواند به سرعت تکثیر کند و تخم میکروبی تنها در برگ های مرطوب ایجاد می شود. برای مسائل پیچیده تر، اکثر باغ ها دارای دوره زنگ زدگی پنهان هستند و این بدان معناست که گیاه هیچ علائمی که نشان می دهد آلوده شده است را نشان نمی دهد.

بیماری های باغی زنگ زدگینحوه درمان زنگ

بلافاصعه برگ های آلوده را از بین ببرید. برگ های افتاده را روی خاک قرار ندهید و قبل از اینگه این برگ ها تجزیه شوند آنها را جمع آوری و از بین ببرید. مانند بسیاری از بیماری های باغی دیگر، گیاهان آلوده را در کمپوست قرار دهید. تخم میکروبی از طریق هوا پخش می شوند بنابراین گیاهان آلوده را از گیاهان سالم جدا کنید تا از آلودگی جلوگیری کنید. در اوایل صبح (به طوری که گیاه در طول روز فرصتی برای خشک شدن داشته باشید) آبیاری را از پایه انجام دهید. شما نباید آبیاری را از بالا انجام دهید چونکه این کار باعث می شود تخم میکروبی از طریق شرایط مرطوبی که ایجاد کرده اید به گیاه باز گردد. با ایجاد تهویه مناسب گلخانه و هرس کردن و از بین بردن گیاهان آلوده می توانید از زنگ زدگی جلوگیری کنید. در نهایت شما می توانید از قارچ کش های مبتنی بر گوگرد استفاده کنید اما همیشه توصیه های سازنده (در مورد نحوه استفاده) را در نظر داشته باشید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
  • عنوان مقاله: بیماری های باغی زنگ زدگی
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *