Loading...

روش های کاشت و زراعت دانه چیا 

روش های کاشت و زراعت دانه چیا 

روش های کاشت و زراعت دانه چیا

اطلاعات زیر در مورد روش های کاشت و زراعت دانه چیا می باشد. Salvia hispanica نام علمی دانه چیا است و معمولا با نام China (چیا) شناخته شده است. چیا گیاهی گلده و از خانواده نعنا و متعلق به Lamiaceae است که یک گیاه بومی گواتمالا و مرکز و جنوب مکزیک است. این گیاه معمولا به خاطر دانه های خوراکی که دارد (دانه چیا هیدروفیل) کاشته می شود و معمولا در چند کشور آمریکای جنوبی، غرب مکزیک و جنوب غربی ایلات متحده به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه دانه های چیا یکی از مواد غذایی خوراکی سالم است. دانه های چیا سرشار از مواد مغذی ضروری هستند که توسط بدن ما تولید نمی شود. دانه های چیا اسیدهای چرب امگا ۳ دارند که برای قلب مفید می باشد. دانه های چیا دارای روش های مختلف مصرفی می باشد. دستورالعمل های زیادی برای دانه های چیا وجود دارد که خودتان می توانید تجربه کنید. در این مقاله خواسته ایم روش های کاشت و زراعت دانه چیا را به صورت کامل شرح دهیم.

چیا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند و به طور بهینه در ارتفاع ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند، اما مناطقی که در ارتفاع زیر ۲۰۰ متر از سطح دریا هستند برای کشت چیا مناسب نمی باشند. چیا در مراحل اولیه رشد در برابر سرما مقاوم نیست. بهترین رشد چیا در ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ متری اتفاق می افتد.

چیا در خاک سبک رشد می کند و نیازمند تغذیه خوب می باشد. چیا گیاه مقاومی است و کاشت ارگانیک موفق و عالی دارد. محصول دانه های چیا در هر آکر (۲۵۰۰ مترمربع) معمولا ۲۸۸۰ کیلوگرم است. برداشت و فرآوری به مکان و اندازه مزرعه بستگی دارد اما مزارع تجاری می توانند از ماشین های کمباین برای برداشت استفاده کنند و بعد آن را مانند کینوآ و برنج وحشی بوجاری کنند.

دانه های چیا دارای اندازه های مختلفی هستند و اندازه دانه به میزان رطوبت موجود در آن و محدوده آن بستگی دارد. گیاهان چیا در شرایط محیطی خشک می توانند ۳ تا ۴ سانتیمتر رشد کنند و در صورتی که شرایط رشد بهینه شده باشد می توانند تا ۶۰ سانتیمتر رشد کنند. گیاه دارویی چیا در مزرعه شخصی هربال مارکت کشت شده و ارتفاعی بیش از ۱۰۰ سانتیمتر داشته است. برگ گیاه ضخیم، چین دار و دارای رنگ سبز تیره می باشد. برگ ها با کرک های نرم و زیبا و خاکستری پوشش داده شده اند. این گیاه دارای ساقه های زیادی می باشد که در پایه گیاه ظاهر می شود. گل های این گیاه دارای رنگ آبی تیره و آبی متمایل به بنفش هستند. هر گل دارای ۱۳ دانه کوچک و صاف می باشد که دارای طول ۱.۵ تا ۲ میلیمتری هستند و دارای رنگ قهوه ای روشن متمایل به خاکستری می باشد. دانه های چیا در هند با نام Sabja شناخته می شود. در ادامه مقاله روش های کاشت و زراعت دانه چیا  به بررسی انواع تخم چیا پرداخته ایم.

روش های کاشت و زراعت دانه چیا 

انواع دانه چیا

به طور کلی دو نوع دانه چیا وجود دارد که یکی دانه سیاه چیا و دیگری دانه سفید یا بی رنگ می باشد که متعلق به خانواده گیاه نعنا می باشد. هر دو گونه گیاه چیا، گل ها و دانه های سالم و کوچکی را ایجاد می کنند و هر دو گونه از دانه های چیا دارای ارزش غذایی متفاوتی هستند. گیاه چیایی که گل های بفش تولید می کند بذرهای قهوه ای رنگی را تولید می کند. این دانه های قهوه ای رنگ چیای سیاه نامیده می شود، گرچه هر دانه دارای رنگ قهواه ای مختلفی است. دانه های سفید چیا ترکیبی از رنگ های سفید، خاکستری و زرد هستند.

تکثیر دانه های چیا

دانه های چیا از طریق بذر و نشاء تکثیر می شوند، کاشت گیاه چیا از طریق بذر می تواند کار بهتری باشد. خاک را برای محصول آماده کنید، و بذر را در خاک بکارید و به آرامی آنها را با خاک بپوشانید. آبیاری باید در فواصل منظم انجام شود. دانه چیا طی ۷ تا ۱۰ روز جوانه می زند. بعد از رشد نهال به ارتفاع ۴ تا ۵ سانتیمتر می رسد و ۵ تا ۶ جفت برگ بدست خواهد آورد.

خاک مناسب برای کاشت دانه چیا

کاشت دانه چیا نیاز به خاک شنی یا خاک سبک تا متوسط دارد. این گیاه می تواند عملکرد خوبی در خاک هایی که به خوبی زهکشی شده اند و متوسط رطوبت را داشته اند داشته باشد و همچنین این گیاه می تواند در برابر خاک های اسیدی و خاک هایی که به طور متوسط خشک هستند مقاومت کنند. برای کاشت دانه های چیا شما نیاز به خاک کاملا مرطوب دارید این در حالیست که  در طول رشد، گیاه چیا نمی تواند خاک هایی که به شدت آبیاری شده اند را تحمل کند. روش های کاشت سنتی دانه چیا از جمله آماده سازی خاک  از طریق شن کشی و سست کردن خاک انجام می شود و بعد دانه ها پخش می شوند. در کشت چیای تجاری مدرن به میزان ۶ کیلوگرم در هکتار (۵.۴ پوند در آکر) باید در فاصله ردیفی ۰.۷ تا ۰.۸ متر ( ۲.۳ تا ۲.۶ فوت) کاشته شوند.

روش های کاشت و زراعت دانه چیا 

دما مناسب برای کاشت دانه چیا

 • حداقل و حداکثر دمای رشد برای محصول دانه چیا ۱۱ درجه و ۳۶ درجه سانتیگراد است و رنج ۱۶ تا ۲۶ درجه سانتیگراد بهینه ترین دما می باشد.
 • چیا گیاهی روز کوتاه با یک آستانه ۱۲ تا ۱۳ ساعته می باشد، دوره رشد و باردهی آنها به عرض جغرافیایی که در آن کاشته می شوند بستگی دارد.
 • در نیمکره شمالی چیا در ماه اکتبر و در نیمکره جنوبی در ماه آوریل شروع به گلدهی می کند.
 • در عرض های جغرافیایی مرتفع، میزان بلوغ محصول بسیار پایین است چونکه گیاهان به دلیل سرما و یخبندان از بین می روند.
 • تلاش برای وادار کردن چیا برای گل دهی طولانی مدت و بیشتر از ۱۲ ساعت با شکست مواجه شده است علاوه بر این تلاش برای گسترش منطقه زیر کشت به مناطق معتدل با شکست مواجه شده است.
 • دوره کشت بسیار متغییر است چونکه طول دوره رشد محصول به دلیل تغییر دمای محیطی و طول روز مشخص می شود. شرایط آب و هوایی رشد بالا بسیار مرتبط با پتانسیل عملکرد و کیفیت دانه می باشد.
 • مانند بسیاری از دانه های گیاهی، دانه چیا در محدوده دمایی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد رشد می کند، دانه چیا در دماهای کمی گرمتر به خوبی رشد می کند. در طول دوره جوانه زنی و رشد، شما می توانید از یک بخاری یا سیستم گرمایشی برای رساندن دما به ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد استفاده کنید.

  شرایط آب و هوایی و طول دوره رشد محصول دانه چیا

 • طول دوره رشد دانه چیا براساس مکان و عرض ارتفاعی تحت کشت افزایش می یابد.
 • برای سایت های تولیدی که در اکوسیستم های مختلف قرار گرفته اند طول دوره رشد می تواند مابین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز باشد. در زمین های تولیدی تجاری در رنج ۸ تا ۲۲۰۰ متر هستند و اکوسیستم های مختلف از بیابانی تا ساحلی گرمسیری، تا جنگل های بارانی گرمسیری، دره های خشک را شامل می شود. در مناطق شمال غربی، طول دوره محصول از کاشت تا برداشت ۱۲۰ تا ۱۸۰ روز می باشد (برای زمین هایی که در ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متر یا ۳۰۰۰ تا ۴۹۰۰ فوت قرار گرفته اند).
 • گیاهان چیا گیاهانی هستند که دوره گلدهی کوتاهی دارند و این حساسیت فتوپریودی و عدم تنوع فتوپریودی را در کشت های سنتی نشان می دهد که استفاده تجاری محدود از دانه چیا برای عرض های جغرافیایی گرمسیری و نیمه گرمسیری را نشان می دهد.
 • در لاین های اهلی شده (فرایندی که در آن گروهی از گیاهان به زندگی زیر نظر و تحت حمایت انسانها خو می‌گیرند) سنتی از چیا، گونه ها به طور طبیعی رشد می کنند و یا می توانند در مناطق معتدلی که در عرض های جغرافیایی بالاتر هستند رشد کنند.

روش های کاشت و زراعت دانه چیا 

عملکرد دانه و ترکیب چیا

 • عملکرد دانه چیا به روش کاشت، زراعت و شرایط رشد در مناطق جغرافیایی مختلف بستگی دارد. برای مثال در زمین های تجاری عملکرد ۴۵۰ تا ۱۲۵۰ کیلوگرم در هکتار می باشد (۴۰۰ تا ۱۱۲۰ پوند در هر آکر). در مقیاس های کمی بزرگتر محصول حداکثر تا ۲۳۰۰ کیلوگرم در هکتار (۲۱۰۰ پوند در آکر) می رسد، که در محیط های کاشت تعاملی تر می تواند محصولات بیشتری تولید کند.
 • ژنوتیپ نسبت به محتوای پروتئینی، محتوای روغن، ترکیبات اسید چرب و یا ترکیبات فنلی تاثیر بیشتری را در عملکرد نشان می دهد در حالیکه دمای بالا باعث کاهش میزان روغن یا اسانس، درجه اشباع می شود و محتوای پروتئین را افزایش می دهد.

فرآیند رشد چیا

 • دانه چیا بسیار کوچک است و برای کاشت آن نیازی به خیساندن و یا حفاری نیست. خاک باید فاقد علف هرز باشد و شما فقط باید دانه را مقداری در خاک بچرخانید (مخلوط کنید) و یا به دقت در فضای کافی آنها را بکارید. چند تا از بذرها را روی خاک بپاشید و به آرامی آن را بمالید تا دانه ها با خاک پوشانده شوند.
 • در فواصل زمانی منظم بذرها را آبیاری کنید، بعد از یک هفته شما شاهد جوانه زنی بذرهای چیا خواهید بود.
 • اگر شما گیاه چیا را از طریق بذر می کارید، یک خزانه از نشاء چیا ایجاد کنید و بعد بذور شروع به رشد می کنند.
 • شما همچنین می تواند دانه های چیا را به طور موفقیت آمیزی در گلدان بکارید. اگر شما می خواهید گیاه چیای خود را در داخل خانه و یا در باغچه حیاط خلوت خود بکارید فقط دانه ها را در گلدان بگذارید و به طور منظم آبیاری کنید. وقتی که جوانه ها به ارتفاع ۳ اینچ رسیدند آنها را به باغچه انتقال دهید.
 • مالچ کردن و آبیاری منظم در رشد گیاه چیا بسیار مهم است. گیاهان چیا در خاک های ارگانیک رشد می کنند و در مقابل علف های هرز مقاوم نیستند.

نکات مهم برای کاشت دانه های چیا

در ادامه برخی از نکات مهمی که برای کاشت دانه چیا باید در نظر داشته باشید لیست شده است.

 • علف های هرز را در زمان درست وجین کنید.
 • در زمان کاشت، کارها را به صورت خیلی آرام انجام دهید. خاک را حفر نکنید و یا خاک را روی دانه ها نریزید چون با این کار شما شانس رشد دانه های چیا را کاهش می دهید.
 • استفاده منظم از مالچ و کمپوست رشد گیاهان را بهبود می بخشد و همچنین رشد علف های هرز را کنترل نی کند.
 • استفاده از کمپوست باعث می شود که گیاهان رشد سالمتری داشته باشند.
 • برای دادن مواد مغذی به خاک، خاک را به طور منظم با کمپوست و کود آلی تغذیه کنید.

روش های کاشت و زراعت دانه چیا 

کوددهی و آبیاری

 • دانه های چیا را می توان بدون کود یا با کود کم کشت کرد، استفاده از کود ۴۰ کیلوگرم در هکتار (۸۹ پوند در آکر) نیتروژن توصیه می شود و در برخی موارد استفاده از کود توصیه نمی شود.
 • برای عملکرد بهتر، محصول چیا باید به طور منظم آبیاری شود. برای گیاه چیا، محصول ممکن است نیاز به نه تا هشت بار آبیاری در طول فصل رشد داشته باشد که این مقدار بسته به شرایط آب و هوایی و بارندگی می باشد.

تنوع ژنتیکی و تولید مثل

 • طیف گسترده ای از گونه های وحشی و زراعت شده دانه های چیا وجود دارد که براساس اندازه دانه، رنگ دانه و شکستگی دانه است.
 • وزن و رنگ دانه ممکن است ارث بری بالایی داشته باشد و یک ژن واکنش پذیر تمایل به رنگ سفید داشته باشد.

   بیماری ها و مدیریت محصول چیا

 • محصول چیا تحت تاثیر آفات و بیماری های زیادی قرار نمی گیرد. روغن اسانس در برگهای چیا باعث می شود که گیاه در مقابل آفات مقاوت داشته باشد و برای کاشت ارگانیک مناسب باشند. عفونت های ویروسی، گاهی اوقات توسط پروانه سفید ممکن است رخ دهد.
 • علف های هرز می تواند در طول دوره اول رشد محصول چیا مشکلات بزرگی را ایجاد کند اما چون چیا نسبت به علف کش ها بسیار حساس است کنترل علف های هرز مکانیکی ترجیح داده می شود.
 • خرید فایل صوتی مبارزه با علف های هرز در گیاهان دارویی
 • بعضی از ویروس های مریم گلی از جمله ویروس موزائیک خیار، ویروس پژمردگی لوبیا پهن، ویروس موزائیک ماش زرد، ویروس پیچ خوردگی گوجه فرنگی برگ زرد و سایر ویروس های موزائیک زرد می توانند گیاه چیا را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهند. به محض آلوده شدن گیاه به این ویروس ها، اقدامات لازم را انجام دهید.
 • از کاشت چیا در کنار محصولاتی مانند خیار یا گوجه فرنگی بپرهیزید.

 فصل مناسب برای کاشت دانه چیا

 • دانه های چیا برای کاشت نیاز به برنامه و زمانبندی دارند چونکه در بعضی از فصول و شرایط آب و هوایی گیاه نمی تواند مقاومت کند و از بین می رود.
 • زمستان و اوایل بهار زمان ایده آلی برای کاشت و رشد دانه های چیا می باشد چونکه این گیاه نمی تواند در فصل هایی که دارای روزهای طولانی هستند رشد کند.
 • دانه چیا بهترین رشد را در زمستان دارد اما آنها نمی توانند یخ زدگی و برف را تحمل کنند به همین دلیل ممکن است این گیاهان به سادگی از بین بروند.

روش های کاشت و زراعت دانه چیا کاشت و مراقبت از گیاه چیا

 • چیاهایی که در بسترهای آماده کاشته می شوند به صورت سالانه گل می دهند.
 • محصول چیا نیاز به نور کامل آفتاب، زهکشی خوب و آبیاری دارد تا عملکرد خوبی را ارائه دهد. دانه های چیا می توانند در پاییز در خاک پاشیده شوند.
 • در اوایل بهار و در خاک های متخلخل بذرها را می توان در زمین کاشت. بعد دانه ها را بپوشانید و کمی فشار دهید تا از تماس دانه با خاک مطمئن شود. آبیاری را به طور منظم انجام دهید و بعد از ایجاد نشاها آبیاری را کاهش دهید.
 • دانه چیا خود تکثیر می باشد مطمئن باشد که این دانه ها توسط مورچه ها و پرندگان خورده نمی شوند. زنبورهایی وجود دارند که گرده افشانی چیا را انجام می دهند. در صورت نبود پردندگان و مورچه ها این گیاهان می توانند خود تکثیر باشند.

دانه های چیا چقدر طول می کشد تا رشد کنند؟

 • دانه های چیا ۴ تا ۶ هفته زمان لازم دارند تا جوانه های ۱۵ سانتیمتری را تشکیل دهند و بعد از رسیدن جوانه ها به این ارتفاع بهترین زمان برای انتقال چیا به زمین است.
 • هنگام کاشت چیا در خاک مطمئن شوید که بین آنها فاصله ایجاد کرده اید چونکه وقتی گیاه چیا رشد می کند ممکن است به ارتفاع ۱۲۰ سانتیمتر و عرض ۳۵  سانتیمتر برسد به همین دلیل سعی کنید بین گیاهان ۲۵ تا ۳۵ سانتیمتر فاصله ایجاد کنید.
 • گیاهان چیا نیاز به نور آفتاب، خاک زهکشی شده دارند و در مقابل خشکی مقاوم هستند اما وقتی که به طور منظم آبیاری شوند رشد منظمی خواهند داشت، آبیاری را تنها زمانی که بالای خاک خشک است انجام دهید.

گل های چیا

 • گیاه چیا بعد از گذشت ۴ ماه از جوانه زنی گل می دهند، احتمالا در ماه های بین ژولای و آگوست گل های آبی شروع به ظاهر شدن می کنند. این گل ها زنبور عسل، پروانه ها و پرندگان را به خود جذب می کند.
 • بعد از اینکه گل ها گرده افشانی کردند می میرند و دانه های کوچک شروع به توسعه می کنند، این گل ها را برای ادامه گل دهی نگه دارید.
 • مرحله آماده سازی دانه چیا ممکن است به عنوان ساده ترین کار در فرایند برداشت در نظر گرفته شود اما دانه ها باید جدا سازی شوند شما باید به رنگ دانه ها توجه داشته باشید.
 • وقتی که رنگ گل ها به سمت رنگ اسطوخودوس تغییر کرد و شروع به خشک شدن کرد دانه ها را جمع آوری کنید بعد از اینکه گل ها کاملا خشک شدند این هدهای بالغ را بچینیند این کار را زمانی که رنگ آنها به رنگ قهوه ای تبدیل می شود انجام دهید. بعد آنها را در کیسه کاغذی نگهداری کنید و به خوبی دانه ها را خشک کنید.
 • برای چند هفته کیسه ها را به حال خود بگذارید و بعد کیسه ها را بچرخانید و تکان دهید تا دانه ها از هدها جدا شوند.

روش های کاشت و زراعت دانه چیا برداشت دانه چیا

 • دوره برداشت به روزهای مورد نیاز برای جداسازی دانه ها از گل ها بستگی دارد برخی از فروشگاه ها هدهای گل خشک شده را در کیسه های پارچه بزرگ قرار می دهند تا دانه ها را از گل ها جدا کنند.
 • جمع آوری موفق دانه های چیا مدت زمان زیادی طول می کشد. برای جمع آوری انبوه شما می توانید به صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه برداشت را انجام دهید.
 • شما باید منتظر بمانید تا هدهای گل قهوه ای رنگ می شوند وگرنه شما دانه های زیادی را از دست خواهید داد.
 • شما می توانید زمانی که گل ها شروع به افتادن می کنند برداشت دانه های چیا را شروع کنید
 • گیاهان را به پایین خم نکنید و نچرخانید.

بسته بندی چیا

بسته به درخواست مشتری، دانه های چیا در پلاستیک های ۲۵ کیلوگرمی بسته بندی می شوند و بعد در یک محل خشک نگهداری می شوند و برای تحویل به خریدار حمل می شوند.

حمل و نقل چیا

دانه های چیایی که به طور تجاری رشد کرده اند به انبارها و به بازارهای خرج از کشور متقل می شوند، در انبارها دانه های چیا برای فروش به فروشگاه های خرده فروشی و صنتعی بسته بندی می شوند. برای کنترل هزینه های حمل و نقل، بهترین روش حمل استاندارد این است که دانه های چیای را در ظرف های ۲۰ فوتی بسته بندی کنید. بسته بندی هایی که به صورت کیسه هستند ۲۵ کیلوگرمی و بدون برچسب می باشند. امیدوارم مقاله روش های کاشت و زراعت دانه چیا رضایت شما را جلب کرده باشد.

خرید بذر چیا

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: روش های کاشت و زراعت دانه چیا
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.