Loading...

درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران با ۸ ماسک خانگی

طرز تهیه 8 ماسک خانگی برای درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران

درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران – پای ورزشکاران یا tinea pedis یک عفونت قارچی است که در پا اتفاق می افتد، اما می تواند به سرعت نا ناحیه کشاله ران، کف دست ها و نواحی دیگر پوست گسترش پیدا کند و اگر به آن توجه نشود و برای درمان آن اقدام نشود تمام پوست را در بر می گیرد. در این پست ما طرز تهیه ۸ ماسک خانگی برای درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران را توضیح خواهیم داد.

علت بیماری پوستی پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران توسط قارچی که tinea pedis نام دارد ایجاد می شود. این قارچ عاشق تکثیر و گسترش است مخصوصا در مکان هایی که مرطوب و گرم است و چون پا اکثر اوقات توسط جوراب و کفش پوشیده شده است این قارچ در پاها شروع به ظاهر شدن می کنند.

علائم بیماری پای ورزشکاران

شایعترین علائم بیماری پای ورزشکاران عبارت است از:

 • احساس سوزش
 • خارش بیش از حد در اطراف و بین انگشتان پا
 • تشکیل تاول ها
 • خشک شدن پوست
 • زرد شدن ناخن های پا
 • پوسته پوسته شدن

عوامل خطرساز

خطر ابتلا به بیماری پای ورزشکار در صورت تعریق بیش از حد افزایش پیدا می کند. در صورتی که سیستم ایمنی ضعیف باشد، احتمال بیماری پای ورزشکار افزایش می یابد. عامل دیگر زخم های جزئی یا ناخن های آسیب دیده انگشتان پا است، در صورت وجود این موارد هرگز از کفش های بسته برای مدت طولانی استفاده نکنید و برای مدت طولانی پای خود را مرطوب باقی نگذارید. بیماری پای ورزشکاران در مردان (نسبت به زنان) شایعتر است و علت این امر هنوز مشخص نیست و شاید دلیل آن این باشد که مردان نسبت به زنان بیشتر از کفش های بسته استفاده می کنند. Tenia pedis یک عفونت قارچی است و به همین ترتیب، مانند سایر بیماری های قارچی، از یک فرد به فرد دیگر انتقال داده می شود و هنگامی که با فردی که دارای این بیماری است تماس پوستی ایجاد می شود به احتمال زیاد این عفونت انتقال داده می شود. با بهداشت خوب و مراقبت از پا و مراقبت های پوستی می توانید اطمینان حاصل کنید که به این بیماری مبتلا نخواهید شد.

طرز تهیه ۸ ماسک خانگی برای درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران

ماسک سیر و روغن زیتون

به گفته کارشناسان، سیر حاوی آجوئن است که ترکیبی ضد قارچ و ضد باکتریایی است. اضافه کردن ۲ حبه سیر به غذای روزمره باعث بهبود بیماری پای ورزشکاران و سایر عفونت های قارچی می شود. دو حبه سیر را پوست بکنید و آنها را خوب بشویید حالا دو قطره روغن زیتون به آن اضافه کنید و آن را له کنید و یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را به قسمتی از پوست که تحت تثیر عفونت قرار گرفته است بگذارید اما آن را مالش ندهید. اجازه دهید این ماسک ۲۵ تا ۳۰ دقیقه روی پوست باقی بماند و بعد با آب و صابون ضد قارچ بشویید مطمئن شوید که پاها را به طور کامل خشک کرده اید اما هنگام خشک کردن پاها را مالش ندهید و به ارامی این کار را انجام دهید. از این ماسک روزی ۱ بار استفاده کنید تا بیماری پوستی پای ورزشکاران به طور کامل درمان شود.

ماسک روغن درخت چای و روغن زیتون

راه حل سوم استفاده از روغن درخت چای است. روغن درخت چای حاوی آنتی بیوتیک است و در درمان بیماری پای ورزشکاران موثر است. به نسبت ۱:۱ روغن زیتون و روغن درخت چای را با هم مخلوط کنید و ۲ بار در روز به ناحیه آسیب دیده پوست اعمال کنید. این روش ممکن است ۱ تا ۲ ماه طول بکشد تا بیماری پوستی پای ورزشکاران را درمان کند. شما همچنین می توانید به نسبت ۳:۱ روغن درخت چای و ژل آلوئه ورا را با هم مخلوط کنید و دو بار در روز به پوست اعمال کنید. این روش درمانی را برای ۲ ماه استفاده کنید.

ماسک برگ زیتون

برگ زیتون دارای خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی است و یک راه حل خوب و مناسب برای درمان بیماری پای ورزشکاران است. برگ زیتون به طور موثری قارچ tenia pedis را می کشد و مانع از گسترش آن می شود. برگ های زیتون را بشویید و بعد آنها را بکوبید تا یک شکل خمیر مانند ایجاد شود حالا با دست یا با پنبه خمیر برگ زیتون را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید بعد از ۳۰ دقیقه با آب پاهای خود را بشویید و بعد خشک کنید. برای از بین بردن بیماری پای ورزشکاران این راه حل درمانی را دو بار در روز و به مدت ۱ تا ۲ هفته انجام دهید.

ماسک آب پیاز

پیاز به طور طبیعی دارای خاصیت آنتی بیوتیک و ضد قارچ است و باعث می شود یک درمان خانگی مناسب برای بیماری پای ورزشکاران باشد. پیاز قارچ را از بین می برد و از گسترش آن جلوگیری می کند. دو پیاز متوسط را انتخاب کنید و پوست بکنید و در میکسر خرد کنید. حالا پیاز را فشار دهید تا آب آن جدا شود. پا را با یک صابون ضد قارچ بشویید بدون اینکه پاها را خشک کنید آب پیاز را روی منطقه آسیب دیده بریزید، بعد از ۳۰ دقیقه پاهای خود را بشویید و با استفاده از یک حوله نرم پاها را خشک کنید. این راه حل درمانی را ۲ بار در روز انجام دهید مدتی طول می کشد تا این بیماری درمان شود.

طرز تهیه 8 ماسک خانگی برای درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران

درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران با ماسک دارچین

دارچین دارای خواص ضد عارقی و ضد تعریق است بنابراین به عنوان یکی دیگر از روش های درمان قارچ پای ورزشکاران استفاده می شود. ۱۰ شاخه دارچین را بشویید و به قطعات کوچکی تقسیم کند، حدود ۳ فنجان آب به آن اضافه کنید و آب را به جوشبیاورید. ۳ تا ۴ دقیقه اجازه دهید تا دارچین ها خیس بخورند بعد ظرف را از روی حرارت بردارید و نیم ساعت بگذارید تا خنک شود. حالا پاهای خود را به مدت ۳۰ دقیقه در این آب بگذارید و بعد خشک کنید. این روش درمانی را ۱ بار در روز وترجیحا قبل از خواب انجام دهید. هنگام خواب جوراب نپوشید چونکه باعث می شود که عفونت گسترش پیدا کند.

درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران با نمک

نمک دومین راه حل درمان طبیعی است که می توان برای درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران استفاده کرد چونکه از عفونت جلوگیری می کند. در یک سطل آب گرم بریزید و ۶ قاشق نمک به آن اضافه کنید و بعد به مدت ۱۰ دقیقه پاها را در آن قرار دهید سپس پاها را به طور کامل و با استفاده از یک حوله نرم و تمیز خشک کتید و رطوبت اضافه را بگیرید. شما باید ۵ بار در روز از این راه حل استفاده کنید تا نتایج مثبت را مشاهده کنید. اگر زخم باز دارید از این روش استفاده نکنید.

طرز تهیه 8 ماسک خانگی برای درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران

درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران با چای

کیسه های چای دارای اسید تانیک هستند و به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی از فعالیت قارچ ها جلوگیری می کند و عفونت را از بین می برد. برای استفاده از این راه حل درمانی حدود ۵ کیسه چای سیاه را در ظرف آب جوش قرار دهید و حدود ۵ دقیقه اجازه دهید تا خنک شود بعد پاها را به مدت ۳۰ دقیقه در آن قرار دهید و پاها را کاملا خشک کنید. این روش درمانی را ۲ بار در روز و به مدت ۱ ماه و نیم انجام دهید.

درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران با جوش شیرین

جوش شیرین باعث جذب سریع رطوبت پا می شود بنابراین می تواند از عفونت قارچی جلوگیری کند و به عنوان یک راه حل درمانی برای بیماری پای ورزشکاران در نظر گرفته می شود. به نیم فنجان آب ۲ قاشق چای خوری جوش شیرین اضافه کنید و آن را به بین انگشتان پا اعمال کنید. بعد از ۲ تا ۳ دقیقه پا را بشویید و با یک حوله نرم پای خود را کاملا خشک کنید، از این راه حل حداقل ۲ بار در روز استفاده کنید و تا زمانی که بیماری پوستی درمان پیدا می کند آن را ادامه دهید.

Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

One Reply to “درمان بیماری پوستی پای ورزشکاران با ۸ ماسک خانگی”

 1. Avatar for محمد

  محمد

  Reply

  سلام آیا این ماسک ها برای قارچ سفید هم کاربرد داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *