Loading...

کاشت رازک در گلدان

کاشت رازک در گلدان

کاشت رازک در گلدان

رازک Hop با اسم علمی Humulus lupulus یک گیاه دارویی تقریبا ناشناخته است که پیشتر برای بهره مندی از خواص درمانی متعدد آن در ماءالشعیر آن بود اما اکنون به آسانی با تهیه بذر و با مشاوره کارشناسان مربوط گیاهان دارویی میتوانید اقدام به کاشتن آن نمایید. همچنین در این مطالعه با روش کاشت رازک در گلدان و در منزل خود آشنا می شوید. رازک مانند نیلوفر رشد کرده و به دور تکیه گاهی که دارد میپیچد. حتما برای داشتن یک رازک خوب از داربست استفاده کنید. در غیر این صورت روی زمین پهن شده و عملکرد گل رازک کاهش خواهد یافت.

گیاهشناسی گیاه دارویی رازک

رازک، گیاهی علفی، چندساله و بالا رونده با ریشه ای عمیق و منشعب، دو پایه (نر و ماده گیاه بصورت جداگانه) است. برگها به رنگ سبز تیره و به علت وجود زواید کرک مانند دارای سطحی ناصاف هستند. گلهای آن مخروطی شکل می باشند. گلها پس از رشد کامل، مخروطی و کله قندی شکل می شوند.

کاشت رازک در گلدان

لوازم مورد نیاز برای کاشت رازک در گلدان

  • بذور خالص و با کیفیت رازک
  • خاک باغچه (خاک تمیز باشد)
  • گلدان حفره دار تا ده سانتی متر
  • بیلچه، آب پاش متوسط، دستکش

نکات و روش کاشت بذر رازک در گلدان

پیش از اقدام به کاشت هر نوع بذری باید خاک خود را آماده کنید. و نکاتی را در خصوصِ نوع خاک آن بذر بدانید. همینطور درباره رازک بدانید که در هر نوع خاک گلدان، البته بهتر است خاک کمی ماسه دار باشد و با PH بین ۶_۷، رشد خواهد کرد (سطح PH به طور مستقیم بر مواد مغذی موجود در گیاه تاثیر می گذارد).

گلدان را تا ۷ سانتی متری با خاک پر کنید و بذر را به عمق یک الی دو سانتی متر در خاک بکارید. سپس گلدان را به مدت یک هفته در یخچال (دمای ۵ درجه سانتی گراد) قرار دهید. در تمام این مدت خاک را مرطوب نگه دارید. این کار به خاطر نیاز سرمایی بذر رازک برای جوانه زنی میباشد (بذوری که از هربال مارکت خریداری میکنید نیازی به چینه سرمایی ندارد و آماده کاشت می باشد). بعد از گذشت این مدت گلدان را از یخچال خارج کنید، و در محیط خنک دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. پس از آن، جوانه زنی معمولا ۲ تا ۵ هفته طول میکشد.

نیازهایی رشد و مراقبت رازک

آبیاری رازک: نیاز آبی رازک در اوایل دوره رشد نسبتا بیشتر است. پس در طی هفته خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نباشد.

نور و دمای مورد نیاز رازک: رازک برای رشد به درجه حرارت زیادی نیاز ندارد و قادر به تحمل درجه حرارتهای پایین می باشد. رازک باید دور از نور و در هوای سرد نگه داری شود.

کاشت رازک در گلدان

آفات و بیماری رازک

نکته مهم در نگهداری رازک این است که در نزدیکی محل رشد رازک نباید گیاه دیگری بخصوص گلهای زینتی را پرورش داد، زیرا سوسک (بخصوص سوسک ژاپنی) و حشرات دیگر آن گیاهان بخصوص گل رز میتواند به گیاه منتقل و باعث صدمات به گیاه شود.

خواص و کاربردهای خانگی رازک

رازک در رفع مشکلاتی چون بی خوابی، بی اشتهایی، نفخ معده، یبوست، مشکلات پوستی، مفید است، پس یک شیشه گل خشک رازک را در کابینت آشپزخانه ی خود داشته باشید.

  • دم کرده ی رازک را شب هنگام یا قبل از خواب مصرف کنید تا خواب آرام تری را داشته باشید.
  • گلهای تازه خشک شده ی رازک را در بالشت خود قرار دهید که جهت رفع بدخوابی ناشی از خستگی کمک کننده است.

محصولات و مقالات مرتبط با رازک

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت رازک در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *