Loading...

کاشت مریم گلی در گلدان

کاشت مریم گلی در گلدان

کاشت مریم گلی در گلدان

داشتن یک گلدان مریم گلی، برای هر خانه ای ضروری است، این را ما نمی گوییم بلکه محققان و دانشمندانی که اثرات این را بخوبی بررسی کرده و به نتیجه رسیده اند که داشتن یک گلدان کوچک مریم گلی، می تواند بسیار موثر در رفع تنش های مغزی باشد! پس از تهیه بذر خالص مریم گلی، این مطالعه به شما کمک خواهد کرد تا گلدان آن را داشته باشید. (البته مریم گلی نیز همانند بسیاری از گیاهان دارویی، از طریق نشا مریم گلی هم قابل کشت هست که ما در این بخش، به بحث کشت از طریق بذر، پرداخته ایم). جهت آشنایی با کاشت مریم گلی در گلدان همراه هربال مارکت باشید.

گیاهشناسی مریم گلی

مریم گلی (نام علمی: Salvia officinalis)، گیاهی چند ساله، از خانواده نعناع میباشد. در سال های اول رشد به اصطلاح جوانی گیاه، ساقه های علفی به رنگ سبز تیره دارد، که به مرور چند سال با افزایش عمر گیاه، ساقه ها، نیمه چوبی میشوند. برگ ها بلند و نیزه ای شکل میباشند. سطح برگ گیاه پوشیده از کرک میباشد که به رنگ خاکستری و سفید دیده میشود. رنگ گل آن بنفش، متمایل به آبی یا صورتی است.

کاشت مریم گلی در گلدان

مواد مورد نیاز جهت کاشت بذر گیاه مریم گلی در گلدان

 • بذر خالص مریم گلی
 • خاک باغچه (حاوی رس)
 • گلدان دارای کف حفره دار
 • بیلچه یا قاشق مناسب کار
 • دستکش (در صورت نیاز)
 • اسپری یا آب پاش کوچک

روش کاشت بذر مریم گلی در گلدان

در ادامه مقاله کاشت مریم گلی در گلدان به بررسی روش  کاشت مریم گلی در گلدان می پردازیم. ضمن اینکه توصیه می شود حتما بذور گیاه مورد خود را از مراکز معتبر تهیه کنید. در بخش روش کاشت، برخی نکات مشابه بوده و تکرار می شوند، مانند نحوه پر کردن خاک در گلدان و تکان دادن آن جهت پر شدن فضاهای خالی است. اما عمق و نحوه کاشت و رفتار با خاکِ هر بذر متفاوت است، حتما با دقت بخوانید.

برای کاشت بذر مریم گلی، باید خاکی انتخاب شود که رطوبت داشته باشد! پس، قبل از کاشت بذر، خاک را با مقداری آب مرطوب کنید (خیس نشود)، و دقت کنید که بهترین بستر رشد گیاه در خاک سبک و کوکوپیت ریز ریز شده است. البته میتوانید، خاک باغچه را با شن، ماسه و مواد آلی مخلوط کنید و بکار ببرید.

خاک تهیه شده برای کشت را، در داخل گلدان ریخته و با تکاندن یا فشار دادن آن یکنواختی را ایجاد کنید. (این کار برای این است که، فضایی خالی در گلدان باقی نماند و در روند رشد گیاه مختل ایجاد نشود) سپس خاک در گلدان را اگر خشک هست، مرطوب کنید. دو یا سه عدد بذر را در عمق سه تا چهار میلیمتری سطح خاک قرار دهید و روی آن را بپوشانید. سپس گلدان در مکان مناسب قرار دهید، که برای مریم گلی، در خانه، کنار پنجره جنوبی است. روی گلدان را با کاور پلاستیکی برای مدت یک تا ده روز بپوشانید. کاور پلاستیکی رو با خودکار سوراخ کنید تا تهویه هوا مناسب باشد. کاور پلاستیکی باعت حفظ رطوبت و دما میشود.

کاشت مریم گلی در گلدان

نیازهای رشد گیاه دارویی مریم گلی

آبیاری مریم گلی: مریم گلی از دسته گیاهان دارویی است که عمر طولانی دارند. در جوانی و اوایل سال کاشت نیازمند این است که، محیط آن مرطوب باشد، پس روزانه آبیاری کنید. اما هنگامی که گیاه بزرگتر و جا افتاده تر شد، هر زمانی که خاک گلدان خشک شده باشد، آن را آبیاری کنید. مریم گلی از گیاهان مقاوم به خشکی است.

نور و دمای مورد نیاز مریم گلی: مریم گلی نیازمند خورشید است، ولی  در تابستان گلدان را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این گیاه در دمای ٢٢ درجه سانتی گراد، جوانه زده و شروع به رشد میکند.

آفات و بیماری گیاه دارویی مریم گلی: طبق گزارش، مریم گلی از بیماری قارچ لکه برگی و سفیدک سطحی در رنج خواهد بود، جهت کنترل آن، حتما با مهندسین و مشاوران این حوزه، در ارتباط باشید.

کاربرد و مصارف خانگی مریم گلی

 • با داشتن گلدان مریم گلی، از وجود حشرات موذی در محیط اطراف خود، در امان خواهید ماند.
 • برگ های خشک شده مریم گلی را بسوزانید تا محیط خانه از میکروب خالی شود.
 • از جوشانده مریم گلی، برای رفع بوی بد دهان و رفع میکروب آن، بعنوان دهان شویه استفاده کنید.
 • از دمنوش مریم گلی، برای کاهش وزن، تقویت کبد، سم زدایی بدن، رفع تبخال، در تنش عصبی، برای مشکلات پوستی، و رفع اختلال قاعدگی، استفاده کنید.

امیدوارم مقاله کاشت مریم گلی در گلدان رضایت شما را جلب کرده باشد.

محصولات و مقالات مرتبط با مریم گلی

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت مریم گلی در گلدان
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *