Loading...

کاشت گلدانی سنبل الطیب

کاشت گلدانی سنبل الطیب

کاشت گلدانی سنبل الطیب

سنبل الطیب، گیاهی مخصوص برای آنانی که علاقه خاصی به نگهداشتن گربه دارند! شاید این جمله را برای اولین بار بشنوید و حتما شنیدنش لبخندی به همراه دارد! کاشت گلدانی سنبل الطیب بعنوان یکی از پیشنهادات ما برای شما می باشد. کاشت گلدانی سنبل الطیب به شما این نگاه را خواهد داد که ریشه گیاه دارویی چگونه تولید میشود و خواص آن چه فوایدی برای سلامتی دارد.

اما چرا گربه ها این گیاه را میپسندند؟! بوی مطبوع ریشه گیاه سنبل الطیب گربه را به سمت خود جلب می کند بطوریکه جانور بودن و زندگی کردن در اطراف آن را ترجیح میدهد، از این جهت این گیاه را علف گربه نیز می نامند. آن نیز به دلیل وجود آکتینیدین در این گیاه است که به فرومونهای بدن گربه ها شباهت دارد. ویژگی های آرام بخشی سنبل الطیب در حدود حدقل ۲۰۰۰ سال پیش شناسایی شده و یک گیاه قدیمی است.

گیاهشناسی سنبل الطیب

گیاهی چند ساله، علفی (بندرت بصورت بوته های کم وبیش چوبی) و غالبا دارای ساقه های منشعب، برگهای متقابل و یا منقسم به قطعات برگچه مانند، دارای استیپول (گوشوارک؛ شکل قرار گیری آن)، گلهای صورتی کم رنگ یا سفید که دارای ۳ پرچم و یک مادگی مرکب از تخمدان سه برچه ای است. سنبل الطیب گیاهی چند ساله  و دائمی می باشد. اگر شما بوته ای از آن را کاشته باشید، سالهای سال رشد کرده و در پاییز خشک میشود و در بهار مجدد رشد رویشی خود را شروع میکند و در نهایت بعد از چند سال از بین میرود و بذور آن مجدد بوته های جدیدی را تولید میکنند.

کاشت گلدانی سنبل الطیب

نکات و روش کاشت بذر سنبل الطیب در گلدان

همانند سایر گیاهان ابتدا به نوع خاک مورد نیاز سنبل الطیب میپردازیم که خاک های سنگین، سخت و فشرده و با رطوبت کنترل شده که خاک با رطوبت خیلی زیاد و یا بسیار خشک برای کشت این گیاه مناسب نمی باشد، زیرا در خاک های خیلی مرطوب و سنگین ریشه های سنبل الطیب نمی توانند به قدر کافی رشد کنند و به جای ریشه های قوی و ضخیم، ریشه های نازک، فراوان رشد میکنند که بیش تر آنها هنگام شستن و خشک کردن از بین می روند. خاک مناسب برای کشت سنبل الطیب باید سرشار از مواد آلی با PH 6-6.5 باشد.

پس از تهیه بذر سنبل الطیب، خاک و گلدان مناسب، دقت کنید به دلیل نوع ریشه دهی گیاه، بهتر است گلدان برای کشت آن پهن‌ تر انتخاب شود، خاک را درون گلدان بریزید، سطح آن را صاف کرده و عمق یا خراشی به اندازه یک سانتی متر روی خاک ایجاد و چند عدد بذر در آن قرار داده با خاک حاوی برگهای خشک و ریز، بعنوان تامین مواد غذایی خاک روی آن ها را بپوشانید و آن را کمی آبیاری و در محل آفتابی قرار دهید. در ادامه مقاله کاشت گلدانی سنبل الطیب روش کاشت سنبل الطیب در گلدان به صورت مرحله ای شرح داده شده است.

 1. ابتدا بذر سنبل الطیب را از هربال مارکت خریداری کنید.
 2. گلدان را از خاک سبک مانند خاک آماده در بازار مانند خاکبرگ پر کنید.
 3. گلدان را تکان دهید تا هوای اضافی آن از بین ذرات خاک خارج شود.
 4. گلدان را با مخلوط آب و قارچ کش آبیاری کنید. به نحوی که آب از انتهای گلدان خارج گردد.
 5. سپس به کمک یک خودکار سوراخ یا شیاری به عمق ۵ میلیمتر روی خاک ایجاد کنید.
 6. ۵ تا ۶ عدد بذر را در محل شیار قرار دهید.
 7. سپس از خاکبرگ الک شده و نرم استفاده کنید و روی بذور بریزید.
 8. عمق خاک پوششی را بیشتر از ۳ میلیمتر در نظر نگیرید.
 9. سپس به کمک اسپری آب مجدد سطح بستر گلدان را آبیاری کنید.
 10. روی گلدان را با پلاستیک پوشانده و سوراخهایی روی پلاستیک ایجاد کنید.
 11. گلدان را در محلی پر نور و به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.
 12. دقت کنید گه نباید دمای خاک گلدان از ۱۶ درجه پایین تر بیاید.
 13. بعد از ۶ روز شاهد جوانه زنی بذور سنبل الطیب خواهید بود.

کاشت گلدانی سنبل الطیب

نیازهای رشد گیاه دارویی سنبل الطیب

آبیاری سنبل الطیب: سنبل الطیب برای جوانه زدن و رشد به آب کافی زیاد نیاز دارد، زیرا رطوبت کافی اطراف ریشه و ریزوم سبب افزایش عملکرد ریشه می گردد. آبیاری در این گیاه باید هفته ای یک بار صورت گیرد. البته باید دقت کنید خیسی زیاد خاک سبب کاهش عملکرد رشد می گردد. میزان آبیاری تحت تاثیر بافت خاک می باشد. از آنجایی که کاشت سنبل الطیب در خاک های سنگین کاری اشتباه می باشد، بایستی دوره آبیاری هفتگی رعایت شود.

نور و دمای مورد نیاز سنبل الطیب: تاریکی و حتی سایه مانع جوانه زنی بذور این گیاه می شود. پس می توان نتیجه گرفت که سنبل الطیب برای جوانه زنی به نور کافی نیاز دارد می باشند و بهترین دما برای رشد آن ۲۰ درجه سانتی گراد میباشد. تا قبل از جوانه زنی بذور اجازه ندهید بستر رطوبت خود را از دست بدهد.

آفات و بیماری سنبل الطیب: مهمترین آفات گزارش شده ای  که خسارت اقتصادی به سنبل الطیب وارد می سازد، لارو کرم سفید ریشه است. این آفت باعث کاهش شدید یا از بین رفتن محصول می شود. از بیماری های سنبل الطیب می توان سفیدک سطحی گزارش شده است و  علایم آن این است که سطح برگها را مواد سفید رنگی می پوشاند. جهت پیشگیری و کنترل آفات گیاه پیش از هر اقدامی با کارشناسان مربوط مشاوره داشته باشید.

خواص و کاربرد خانگی سنبل الطیب

 • سنبل الطیب در قدیم نه تنها به عنوان دارو بلکه به عنوان ادویه و عطر مصرف داشته است.
 • طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر و آرامش بخش است. بعد از غذا بعنوان هضم کننده غذا و ضد دلپیچه استفاده گردد.
 • ریشه های تازه سنبل الطیب دارای خواص دارویی بیش تری نسبت به حالت خشک شده آن دارد.
 • در استعمال خارجی به منظور از بین بردن درد حاصل از کوفتگی آن را له کرده و در محل آسیب دیده قرار می دهند.
 • حمام آن (به صورت کیسه ای پر از گیاه درون آب) به رغم بوی بد آن، برای بهبود استرس، هیجان، اضطراب و بی خوابی در اروپا استفاده می شود.
 • از جوشانده برگ این گیاه، به صورت  دهانشویه جهت رفع ورم مخاط دهان، استفاده کنید.
 • امیدوارم مقاله کاشت گلدانی سنبل الطیب رضایت شما را جلب کرده باشد.

محصولات و مقالات مرتبط با سنبل الطیب

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت گلدانی سنبل الطیب
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *