Loading...

کاشت گلدانی گل مغربی

کاشت گلدانی گل مغربی

کاشت گلدانی گل مغربی

گل مغربی Oenothera با اسم علمی  Oenothera pubescens از آن دسته گیاهانی است که هم کاربرد زینتی دارد و هم دارویی و  داشتن آن در منزل یک تیر با دو نشان است. در ادامه این مطالعه با روش کاشت گلدانی گل مغربی در منزل آشنا میشوید. گل مغربی دارای گلهای زرد و نارانجی می باشد که میتواند در طول مدت گلدهی فضای بسیار جذابی برای شما ایجاد کند. بیاد داشته باشید که گل مغربی در باغچه و گلدان به راحتی رشد و نمو میکند.

گیاهشناسی گل مغربی

گل مغربی گیاهی است دو ساله که ارتفاع آن بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر می باشد. برگ های این گیاه ساده و به فرم طوقه ای با کناره های موجدار هستند که در سال دوم ساقه گل دهنده ای پوشیده از تار و کرک از میان آنها نمایان می شود. گل های آن به رنگ زرد روشن و دارای ۴ گلبرگ بزرگ و به صورت گل آذین خوشه ای در طول انشعابات اصلی و فرعی ساقه قرار دارند. ریشه های آن نسبتاً ضخیم و گوشتی بوده و به رنگ قرمز می باشند.

 • گل های این گیاه معمولا پس از غروب آفتاب شکوفا شده و دارای عطر دل انگیزی هستند و این موضوع سبب شده است که این گیاه به نام گل مغربی خوانده شود.

کاشت گلدانی گل مغربی

مواد مورد نیاز جهت کشت گلدانی گل مغربی

 • بذر مرغوب گل مغربی
 • خاک حاوی شن و ماسه
 • گلدان متوسط کف حفره دار
 • بیلچه، دستکش و آب پاش متوسط

نکات و روش کاشت بذر گل مغربی در گلدان

این گیاه به راحتی رشد میکند و کاشت آن نکات خاصی ندارد. ترکیب خاک شنی، ماسه ای با PH حدود ۶ خاک مناسب برای رشد این گیاه است، این گیاه تحمل خاکهای آهکی، شور، سخت و خشک را نیز دارد. پس از آماده سازی خاک و پر کردن آن در گلدان، بذرهایی را که تهیه کرده اید  را در عمق نیم سانتیمتری (نسبتا سطحی) بکارید و با مقداری خاک روی آن ها را بپوشانید و گلدان را در محل مناسب قرار دهید.

نیازهای رشد گیاه دارویی گل مغربی

آبیاری گل مغربی: این گیاه تحمل خشکی را داشته و به آبیاری متوسط و ملایم نیاز دارد خاک گلدان در طی هفته مرطوب باشد کافی است.

نور مورد نیاز گل مغربی: برای اینکه گیاه رشد کاملی داشته باشد و گلهای خوبی تولید کند نیاز به آفتاب کامل دارد، گلدان را در محل آفتاب گیر قرار دهید.

آفات و بیماری گل مغربی

از آفات و صدمات گزارش شده اینکه تابستان بسیار گرم ممکن است گلدهی این گیاه را متوقف کند. بیماری سفیدک آردی یکی از بیماری هایی است که در شرایط رطوبت ظاهر می شود.

کاشت گلدانی گل مغربی

خواص و کاربرد خانگی گل مغربی

گرچه بیشتر فرآورده های روغن گل مغربی به صورت خوراکی (کپسول) است، ولی فرآورده ای موضعی این گیاه مانند لوسیون، کرم، پماد نیز وجود دارد. و از جوشانده ی خانگی گل مغربی نیز جایگزین این فراورده ها میتوانید استفاده کنید.

 • جهت رفع خشکی پوست از جوشانده این گیاه به صورت استعمال خارجی استفاده شود.
 • جهت تصفیه خون ریشه این گیاه را تمیز نموده به صورت خام یا پخته میل شود.
 • کسانی که میخواهند مشروبات الکلی ترک نمایند از روغن این گیاه استفاده کنند.

محصولات و مقالات مرتبط با گاوزبان

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت گلدانی گل مغربی
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.