Loading...

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

کنگر فرنگی Artichokes با اسم علمی Cynara scolymus یک گیاه چندساله علفی بومی منطقه مدیترانه‌ای است. بیشتر قسمت‌های این گیاه خوراکی است در حالی که جوانه‌های گلده ترد و نرم عمدتا مصرف می‌شوند، برای این مصارف کنگر فرنگی کاشت می شود. حتی غنچه  نرم و مطلوب (قلب کنگر فرنگی)گوشتی است و به مقدار زیادی مصرف می‌شود. این گیاه ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر طول و ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی متر عرض دارد و برگ‌های سبز نقره‌ای آن ۵۰ تا ۸۰ سانتی متر طول دارند. برگ‌های بلند انعطاف پذیر که ظاهرا نرم به نظر می رسند ممکن است زبر باشند و ساقه‌ها، گوشتی و ضخیم هستند. کاشت کنگر فرنگی عمدتا بخاطر جوانه های جوانش انجام می‌شود، در صورتی که این گیاه به بلوغ برسد، گل های باز شده به بوته بنفش بزرگ با رایحه خوب تبدیل می‌شوند. گیاه کنگرفرنگی می‌تواند در ظروف، گلدان و حیاط خانه‌ها حتی در گلخانه کاشت شود.  با کشت کنگر فرنگی که تحت شرایط باغبانی ایده‌آل رشد کرده است، هر کسی می‌تواند سود خوبی داشته باشد. در ادامه با مقاله روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی همراه باشید.

گیاه‌شناسی کنگر فرنگی

کنگر فرنگی از خانواده کاسنیان است. این گیاه یک گونه از گونه های بوته دار است -Cynara Cardunculus، زیر گونه کنگر فرنگی ( Scolymus ) است. از نام‌های دیگر کنگر فرنگی میتوان به Artichoke, Globe Artichoke, French Artichoke, Green Artichoke اشاره کرد. حتما بارها و بارها نام آرتیشو را در رسانه های مختلف شنیده و دیده اید. ما در هربال مارکت مقاله بسیار کاملی در مورد خواص غذایی و دارویی آرتیشو منتشر کرده ایم که از شما دعوت میکنم حتما اون مطالعه کنید.

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

خواص جوانه کنگر فرنگی برای سلامتی

کنگر فرنگی بسیار مغذی است، در حالی که هر جوانه یک منبع پتاسیم، اسید فولیک، منیزیم و مواد معدنی آهن است. با دو گرم پروتئین و ۹ گرم کربوهیدرات و هر جوانه کم‌تر از ۴۰ کالری دارد. اگر میخواهید خودتان و خانواده شما از خواص دارویی و غذایی آرتیشو بهرمند شود توصیه میکنم ضمن مطالعه روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی با خرید بذر آن از هربال مارکت آن را در خانه یا گلدان کاشته و لذت ببرید.

ارقام و گونه های کنگر فرنگی

 • Big Heart – این رقم می‌تواند در برابر گرما مقاومت کند و تنوع بسیار زیادی دارد.
 • Green Globe – این رقم اغلب به عنوان محصول تجاری در آمریکا (کالیفرنیا) کشت میشود، هر چند با دیگر شرایط کشاورزی غیر ایده‌آل سازگار نیست.
 • Imperial star – این رقم می تواند به آسانی از دانه رشد کند و به باغبانان توصیه می‌شود. این گونه می‌تواند در برابر یخ و مناطق سردتر مقاومت کند.
 • Purple of Romagna – این گونه ترد است و دارای choke های بنفش سر گرد است و خوش‌مزه است. این گونه  می تواند در مناطقی که دارای فصل گرم هستند به خوبی رشد کند و می توانند زیر سایه رشد کنند. رقم بنفش رومانیا (Purple of Romagna) در منطقه ایتالیایی محبوب است و بیشتر سرآشپزهای مشهور از آن استفاده می کنند.

آب و هوای مورد نیاز برای رشد کنگر فرنگی

کنگر فرنگی در دماهای ۱۲ تا ۲۴ درجه سانتیگراد رشد می کند. گیاهان در زمستان‌های ملایم، مناطق خنک و مرطوب تابستان رشد می‌کنند. در این محیط  رشد، گیاهان می‌توانند تا ۵ سال برداشت شوند. در مناطق گرم و خشک گیاهان می‌توانند زیر سایه رشد کنند اگر چه جوانه‌ها در آفتاب کامل به بهترین شکل رشد می‌کنند. در دماهای سرد، پوست بیرونی جوانه، سفید و گاهی قهوه‌ای به نظر می‌رسد، اما هنوز جوانه‌ها نرم هستند. با این حال، در دماهای انجماد، شکوفه‌ها سیاه می‌شوند و قابل خوردن نیستند. در ادامه مقاله روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی به شرایط خاکی جهت کاشت آرتیشو آشنا خواهیم شد.

خاک مورد نیاز برای کشت کنگر فرنگی

کنگر فرنگی ها چند ساله هستند و اگر قرار است در باغچه خانه یا حیاط پشتی یا در باغ تراس آنها را بکارید، جایی را انتخاب کنید که گیاه بتواند تا ۵ سال در آنجا بماند. گیاهان به فضا نیاز دارند تا بزرگ شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، آن‌ها ۵ سال عمر اقتصادی دارند، بنابراین در زمان کاشت، خاک باید به خوبی با کود و کمپوست ارگانیک تغذیه شود. کنگر فرنگی ها با محدوده وسیعی از انواع خاک سازگاری دارند این در حالی که گیاهان ریشه های عمیق دارند. آن‌ها در خاک عمیق، لومی و زهکشی شده به بهترین نحو عمل می‌کنند. خاک رس سنگین و خاک ماسه‌ای توصیه نمی‌شود. خاک‌هایی که مقدار PH بین ۶ تا ۷ دارند ایده‌آل هستند.

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

آماده‌سازی زمین رشد کنگر فرنگی

زمین را با شخم زدن آماده کنید، برای افزایش زه‌کشی شخم زنی عمیق مناسب است. زه‌کشی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ای بسیار مهم است. خاک را در آخرین شخم، مجددا کود دهی کنید. زمین را قبل از کاشت به طور کامل آبیاری کنید.

تکثیر کنگر فرنگی

تکثیر کنگر فرنگی نیز توسط بذر یا نشا صورت می‌گیرد. اگر چه این گیاهان اغلب به عنوان بذر رشد نمی‌کنند، حتی اگر تلاش کنید دانه گیاهان باغ خود را ذخیره کنید، دانه‌های خریداری شده، نرخ موفقیت بیشتری دارند زیرا دانه‌ها از گیاهانی که تحت شرایط کنترل‌شده قرار دارند رشد می‌کنند.

بذر پاشی مستقیم نرخ موفقیت کمتری برای جوانه زنی دارد، از این رو توصیه می‌شود که اطلاح بذر انجام شود. بذرها در گلخانه و یا در بستر کاشته می‌شوند و به زمین منتقل می‌شوند. بذرها در حدود ۷ تا ۱۰ روز در بستر یا گلخانه تحت دمای کنترل‌شده ۲۳ تا ۲۹ درجه سانتیگراد در روز و ۱۵ درجه تا ۱۸ درجه سانتیگراد در شب رشد می‌کنند. نهال‌های جوان به طور هفتگی باید با ۱۰۰ تا ۲۰۰ ppm کود نیتروژن محلول برای رشد مناسب، داشته باشند.

تکثیر ریشه یا بوته در کنگر فرنگی بیشتر توصیه می‌شود. ریشه‌های کنگر فرنگی که در حدود شش تا هشت اینچ طول دارند، جدا می‌شوند و به مزارع و یا به باغ منتقل می‌شوند. در حالی که جدا کردن ریشه‌ها از ساقه، عدم آسیب دیدگی ریشه‌های کنگر فرنگی را تضمین می‌کند. گودالی به اندازه ۸ اینچ بر روی بسترهای بزرگ حفر کنید و جوانه را با ریشه در آن قرار دهید.

 میزان بذر، فصل، کشت و کار و فاصله‌گذاری در کشت کنگر فرنگی

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی در ارتباط مستقیم با میزان بذر لازم یا تراکم کاشت نشا می باشد. گیاهانی که در فاصله‌گذاری نزدیک از هم کاشته می‌شوند، منجر به تولید جوانه ثانویه کم‌تری خواهند شد. اگر چه فاصله بین گیاهان و یا تراکم گیاهان در هر هکتار زمین مورد ارزیابی قرار نگرفته است. توصیه می‌شود که چهار تا شش فوت مربع  را در نظرداشته باشید در نتیجه ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ گیاه را می توان در یک ۲۵۰۰ متر مربع کاشت.

نشاء به عمق کاشت حساس هستند، در نتیجه باید مراقب باشیم که بیش از حد عمیق نکاریم و ریشه جوانه‌ها و یا توپ‌های ریشه به آرامی با خاک پوشانده شوند. پس از انتقال نهال‌های جوان از بستر به میزان ۲۵۰ تا ۳۵۰ ppm، کود محلول نیتروژن باید به صورت تکی به کار رود.

آبیاری در کاشت کنگر فرنگی

کمبود رطوبت منجر به جوانه نامرغوب و با کیفیت پایین می‌شود. زمانی که گیاهان ایجاد شدند، بلافاصله به طور منظم (به ویژه در طول فصل رشد) آبیاری مورد نیاز است. اطمینان حاصل کنید که خاک، رطوبت را حفظ می‌کند، از آبیاری سنگین، مخصوصا در خاک های رسی سنگین، بپرهیزید.

کوددهی در کشت کنگر فرنگی

گیاهان زمانی که به قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر می رسند و یا چهار هفته پس از انتقال باید با کود محلول نیتروژن  تغذیه شوند. بسته به اندازه و رشد، برای هر دو تا سه هفته  مقدار ۷ تا ۹ کیلوگرم نیتروژن محلول در هر آکر (۲۵۰۰ مترمربع) لازم است. وقتی رشد تاج جدید آغاز می‌شود ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم نیتروژن در هر آکر استفاده شود.

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

عملیات داشت کنگر فرنگی

۳ تا ۴ اینچ از مالچ را اضافه کنید، این کار از رشد علف‌های هرز جلوگیری خواهد کرد و رطوبت خاک را حفظ خواهد کرد و ریشه‌ها را خنک نگه می‌دارد.

آفات و بیماری‌ها کشت کنگر فرنگی

 • کوتوله گی کرلی: برگ‌های گیاهان جمع می‌شوند و رشد غنچه کوچک و بدشکل باقی می‌ماند. انقباض گیاه نشانه اصلی بیماری است و اگر از آن غفلت شود در نهایت گیاه را می‌کشد. برای کنترل حذف گیاهان آلوده را در برنامه قرار دهید.
 • کپک خاکستری: پس از دوره‌های طولانی آب و هوای مرطوب و یا آب و هوای گرم، در بافتهای آسیب‌دیده یا توسط حشرات و یا سرما خوردگی، قارچ قهوه‌ای خاکستری ایجاد می‌شود. این باعث کاهش بازده محصول می‌شود.
 • پروانه بید کنگر فرنگی: کرم کوچک مثل لارو باعث آسیب می‌شود. آن‌ها پایه برگچه را نابود می‌کنند در نتیجه کل جوانه را از بین می‌برند. گیاهان آلوده و نابود می‌شوند.
 • حلزون ها: آن‌ها به سطح خارجی جوانه‌ها آسیب می‌زنند و برگ‌ها و ساقه‌ها را می‌خورند. مواد شیمیایی که آفات را کنترل می‌کنند، باید اسپری شوند. دستورالعمل‌های مربوط به آفت‌کش برای کنترل آفات را دنبال کنید.

برداشت کنگر فرنگی

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی تمام میشود و نوبت به برداشت آرتیشو میشود. جوانه ۶۵ تا ۹۵ روز پس از انتقال آغاز به رشد می کند. در اوایل تابستان، میزان جوانه‌ها ی روی ساقه‌ها به اوج خود می‌رسند. هر ساقه چند جوانه دارد، و قسمت بالایی یا نوک اولین جایی است که جوانه ها در ان ظاهر می شوند. هر گیاه یک ساقه اصلی دارد که از آن جوانه اصلی رشد خواهد کرد و این جوانه در مقایسه با همه جوانه های دیگر بزرگ‌تر خواهد بود. جوانه‌های کنگر فرنگی که بعدا در ساقه پایینی رشد می‌کنند، به بزرگی جوانه بالایی نخواهند بود. جوانه ها باید زمانی برداشت شوند که حداقل ۳ اینچ قطر داشته باشند و جوانه پایین شروع به جدا شدن کند. ظاهر و تغییر رنگ (از جمله سبز روشن) نشانه‌ای از جوانه هایی است که به موعد برداشت رسیده‌اند. در زمان برداشت، ساقه ها حدود یک تا دو اینچ پایین‌تر از پایه جوانه بریده می‌شود.

بازاریابی کنگر فرنگی

جوانه های برداشت‌شده را می توان به طور مستقیم یا از طریق اداره بازاریابی برای صادرات به بازار داخلی عرضه کرد. جوانه ها باید قبل از بازاریابی برای عدم وجود حشرات و یا آسیب، مورد معاینه واقع شود. در بازارهای تجاری تقاضا و قیمت‌گذاری براساس اندازه و کیفیت خواهد بود. کنگر فرنگی ها را می توان تا دو یا سه هفته در یخچال با دمای مناسب ذخیره کرد.

روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی

توصیه‌هایی برای کاشت کنگر فرنگی

 • بهترین مکان برای کاشت کنگر فرنگی مناطق عاری از یخ زدگی است که تابستان های خنکی دارند.
 • بهترین روش تکثیر، استفاده از نشا یا تقسیم بوته می باشد.
 • خاک را در طول فصل کشت مرطوب نگه دارید.
 • علف‌های هرز را از بسترهای رشد کنگر فرنگی دور نگه دارید.
 • جوانه‌های خوراکی در هوای خنک بهتر رشد می‌کنند و نمی‌توانند سرما را تحمل کنند.
 • بعد از برداشت، برگ های برش یافته به ۱۲ اینچ طول باز می گردند و آنها را روی ریشه تاج بپوشانید.
 • کشت از طریق بذر اغلب گیاهان با کیفیت پایینی را تولید می‌کند.
 • تاخیر در برداشت باعث می‌شود که جوانه‌ها به بلوغ برسند که قابل خوردن نیستند.
 • در هر سه تا چهار سال، کاشت مجدد، بهترین نتایج را در بر خواهد داشت.
 • محصول را قبل از رسیدن به مرحله گلدهی، برداشت کنید.

امیدوارم مقاله روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی رضایت شما را جلب کرده باشد. شما میتوانید برای مطالعه مقالت بیشتر و تکمیلی بخش مقالات کنگرفرنگی را مطالعه کنید.

خرید بذر کنگرفرنگی

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
 • عنوان مقاله: روش کاشت آرتیشو یا کنگر فرنگی
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *