Loading...

روش کاشت تاج خروس

روش کاشت تاج خروس

روش کاشت تاج خروس

تاج خروس Amaranth یکی از گیاهان دارویی پربرگ می باشد که در همه جای دنیا رشد می کند. تاج خروس بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است و یکی از قدیمی ترین محصولات غذایی و دارویی در سراسر جهان می باشد. این گیاه به خاطر برگهای جوان، ساقه و دانه هایش کشت می شود. بیشتر گونه های تاج خروس از مناطق شبه جزیره ی هند و کشور هند می آیند. تاج خروس یک گیاه سبز برگ یک ساله و چند ساله است و وابسته به تنوع و گونه هایشان رشد فراوانی دارند. ساقه ی این گیاهان اغلب به رنگ سبز و یا بنفش هستند و گاهی ترکیبی از این دو رنگ می باشد. شکل برگ های این گیاه نوک تیز و نعنایی شکل و رنگ برگ ها نیز سبز یا قرمز یا دارای سایه هایی از هر دو رنگ می باشد. گلهای گیاه تاج خروس به صورت خوشه ای می باشد و درانتهایی ترین بخش و بالای برگ ها ظاهر میشوند. این گیاه به طور گسترده در مناطق گرمسیری و معتدل یافت می شود. گونه ای که  بیشتر در هند رشد می کند گونه A.tricolour L می باشد، البته در جنوب هند بیشتر گونه های A. bilum و A.tristis یافت می شوند. این گیاهان پربرگ را می توان در حیاط و باغچه ی خانه، گلدان ها، ظرف های مخصوص گیاه و حتی در گلخانه ها نیز کاشت. گیاه تاج خروس در سیستم هیدروپونیک (آبکشت) نیز رشد می کند. این گیاه سرشار از فیبر است و از طریق ترکیب آن با گندم یا برنج قهوه ای، درصد پروتئین آن نیز، به اندازه ی گوشت و ماهی بالا می رود. دانه های آن به راحتی هضم می شوند و به بازیابی انرژی بیماران و بهبود بیماریشان کمک می کند. در ادامه با مقاله روش کاشت تاج خروس همراه ما باشید.

نام علمی و گیاهشناسی تاج خروس

نام علمی این گیاه Amaranthus Caudatus می باشد و نام Amaranth را گیاه شناسان بر روی این گیاه گذاشته اند. این گیاه از لحاظ ژنتیک از خانواده ی Amaranthaceae و Amaranthus است. کونه های متفاوتی در خانواده آمارانش وجود دارد که در ادامه مقاله روش کاشت تاج خروس برخی از آنها را معرفی کنیم.

مزایا و فواید بهداشتی و سلامتی تاج خروس

در این پاراگراف از مقاله روش کاشت تاج خروس به بررسی خواص تاج خروس پرداخته ایم. دانه های تاج خروس فاقد گلوتن است. نسبت به دیگر غلات پروتئین بیشتری دارد. یک فنجان دانه ی تاج خروس حاوی ۲۸ گرم پروتئین می باشد درحالی که یک فنجان جو ۲۶.۱ گرم پروتئین دارد. تاج خروس مقادیر مورد نیاز لیزین را نیز فراهم می کند. لیزین به جذب بهتر کلسیم و تبدیل اسید های چرب به انرژی کمک می کند. برای درمان ریزش مو و سفیدی مو نیز مفید می باشد. دانه های تاج خروس کلسترول خون و خطر ابتلا به یبوست را کاهش می دهد. با داشتن منابع بزرگی از کلسیم مانع ابتلا فرد به پوکی استخوان می شود. تاج خروس سرشار از مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. گیاهان سبز تاج خروس به بهبود بینایی نیز کمک می کند. از آنجایی که دانه های گیاه Amaranth (تاج خروس) به راحتی هضم می شود، آن را در رژیم غذایی بیماران قرار می دهند تا در فرایند بهبود به آنها کمک کند.

روش کاشت تاج خروس

فایده ی کاشت گیاه تاج خروس چیست؟

دلایل مختلفی برای کاشت تاج خروس وجود دارد. این گیاه در برابر خشکسالی بسیار مقاوم است. از طرفی برای کشاورزان فقیر نیز مقرون به صرفه می باشد چرا که نسبت به دیگر گیاهان به بذر کمتری برای کاشت نیاز دارد. این گیاه به سرعت رشد می کند و دانه و بذر تولید می کند. از برگ سبز آن می توان به عنوان سبزیجات استفاده کرد. از دانه ها می توان نوعی روغن خوراکی برای مصارف خانگی تولید کرد و البته از روغن تاج خروس در صنایع لوازم آرایشی پوست، صنایع دارویی استفاده می شود و البته این روغن به عنوان روان کننده در خدمات کامپیوتری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه به عنوان خوراک دام نیز کاربرد دارد.

کاشت گیاه تاج خروس

انواع مختلفی از گونه های این گیاه در هند وجود دارد که می توان آن ها را هم برای مصارف تجاری و هم درباغچه ی خانه ها کاشت و برداشت کرد. در ادامه مقاله روش کاشت تاج خروس با انواع مختلف گونه های تاج خروس آشنا می شویم. البته در این مقاله (روش کاشت تاج خروس) گونه های کاشته شده در هند بررسی شده است.

Badi Chauti: این گونه برای زراعت تجاری بسیار مناسب می باشد. ویژگی های متمایز این نوع از گیاه، این است که این گیاه دارای برگ های بزرگ با ساقه ای ضخیم اما ترد می باشد. این نوع از گیاه برای فصل تابستان بسیار مناسب است و باید تا فصل بارندگی دائما چیده شود.

Choti Chauli: این گیاه مناسب کاشت در حیاط، ظروف باغبانی و تراس های کوچک مخصوص کشاورزی می باشد. ویژگی های مخصوص این گیاه (که یک گیاه کوچک می باشد) این است که شامل برگ های کوچک تری نسبت به گیاه قبلی و ساقه ای نازک تر می باشد. این گونه در اوایل تابستان محصول می دهد.

CO-1 (A.Dubius): با کاشت این گونه شما به یک گیاه سرسبز منحصر به فرد که دارای ساقه های ضخیم و گوشتی می باشد، دست پیدا می کنید. برگ های گونه ی A. Dubius گسترده، ضخیم و به رنگ سبز تیره می باشند. ممکن است که در روز های اول گیاه ضعیف به نظر بیاید اما بعد از ۳۰ روز به سرعت رشد می کند. این گیاه برای برداشت دیرهنگام مناسب می باشند و پرورش دهنده می تواند انتظار داشته باشد که در هر هکتار ۸ تن از این گیاه و ۱.۵ تن دانه را برداشت کند.

CO-2 (A.Tricolor): این گیاه دارای برگ های ضخیم، گسترده و با رنگ سبز تیره می باشد. این گونه از تاج خروس به سرعت رشد می کند و برای برداشت زود هنگام محصول مناسب می باشد. تولید کننده می تواند در هر هکتار ۱۰ تن از این گیاه را برداشت کند. در مقاله روش کاشت تاج خروس به میزان عملکرد هر یک از گونه های بالا و پایین اشاره شده است. این اعداد میتواند تحت تاثیر گونه و اقلیم باشد.

CO-3 (A.tristis): در این نمونه برگ ها کوچک و سبز و ساقه های گیاه قلمی و نازک می باشد. به دلیل بالا بودن محل قرار گیری برگ بر روی ساقه، پرورش دهنده می تواند اولین فرایند چیدن را درست ۲۰ روز بعد از کاشت گیاه انجام دهد و در طی ۹۰ روز مطمئنا ۱۰ نوبت چیدن خواهد داشت. برای این گونه فراهم کردن زمین های خاص لازم می باشد.

CO-4 (A.hypochondriacus): این گونه در واقع گیاهی پردانه و پر برگ می باشد. خود گیاه کوچک و کوتوله می باشد و در طول ۲۵ روز در هر هکتار می توان حدود ۲ تا ۲.۵ تن دانه و ۸.۵ تن برگ برداشت کرد. دانه های این نوع از گیاه در طول ۲۰ تا ۲۵ روز به سرعت رشد می کنند و دوره ی برداشت محصول نیز ۹۰ روز می باشد.

CO-5 (A.tricolor): این گونه از گیاه تاج خروس، گیاهی با ارتفاع متوسط و برگ هایی به رنگ دوگانه ی سبز و صورتی می باشد. پرورش دهنده می تواند اولین برداشت خود را بعد از ۲۵ روز انجام دهد و بعد از ۵۵ روز می تواند در هر هکتار ۴۰ تن محصول برداشت کند. این گیاه فاقد فیبر است و در حد فاصل ماه های ژانویه و می، و حد فاصل ژوئن و سپتامبر به خوبی عمل می آید.

PusaLalChaulai: رنگ برگ و ساقه ی این گیاه سرخابی (قرمز روشن) می باشد. رنگ استخراج شده از این گیاه به عنوان افزودنی طبیعی در غذاها و البته به عنوان رنگ در صنایع نساجی و صنعت پشم به کار برده می شود. این گونه از گیاه را می توان در باغچه های خانه هم به عنوان یک نوع سبزی و هم به عنوان یک گل زینتی کاشت. پرورش دهنده می تواند در هر هکتار ۴۵ تا ۵۰ تن از این گیاه را برداشت کند.

 • مقاله روش کاشت تاج خروس از تجربیات کشاورزان در کشور هند می باشد. بنابراین آن را با شرایط آب و هوایی خود تطبیق دهید.

روش کاشت تاج خروس

شرایط آب و هوایی و خاک مورد نیاز برای کاشت تاج خروس

 گیاهان تاج خروس با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب سازگار هستند. تاج خروس به طور گسترده ای در مناطق گرمسیری و نواحی نیمه حاره ای پخش شده اند و در مناطق معتدل محصول در طول کل سال هم رشد می کند و قابل برداشت است. این گیاه اغلب در همه انواع خاک ها رشد می کند با این حال بهترین محصول از خاک رس حاصل خیز که به خوبی زه کشی شده است، بدست می آید. برخی از ارقام این گیاه در خاک هایی با پی اچ ۱۰ رشد می کنند اما مناسب ترین pH برای خاک بین ۵.۵ تا ۷.۵ می باشد. گونه PusaLalChaulai برای تولید رنگ مناسب به روشنایی نور خورشید نیز نیاز دارد.

آماده سازی زمین برای کاشت گیاه تاج خروس

با استفاده از شخم و خیش زنی، زمین را کاملا برای کشت محصول آماده کنید. در آخرین عملیات شخم زنی، برای هر هکتار حدود ۲۰ تا ۲۵ تن کود خوب تجزیه شده را به خاک اضافه کنید و به خوبی ترکیب کنید. زمین را از همه گیاهان، بوته ها و علف های هرز پاک کنید. توصیه می شود که بوته های موجود در زمین را بسوزانید چرا که خاکستر حاصل از آنها، رشد گیاه تاج خروس را تقویت می کند. زمین های سست و بی پایه که سرشار از مواد ارگانیک می باشند، بازده محصول را بالا می برند و در این زمین ها سرعت تولید محصول نیز افزایش می یابد و زودتر به بار می نشیند.

تکثیر در کاشت گیاه تاج خروس

روش کاشت تاج خروس بسیار ساده می باشد. تکثیر هم می تواند به صورت کاشت مستقیم بذر و یا روش نشا زدن انجام شود (به این صورت که بذر ها در محل های خاصی رشد کرده و جوانه می زنند).

کشت تاج خروس – کاشت بذر به صورت مستقیم

زمین آماده شده را به کرت های کوچکی که دارای عرض ۱۵۰ تا ۱۸۰ متر و طول ۳۰۰ تا ۳۶۰ متر هستند تقسیم بندی کنید. درمیان هر بستر کانال های آبیاری ایجاد کنید تا آب رسانی به گیاه را انجام دهند. بذرهای تاج خروس را با شن و ماسه ی خشک که اندازه و سایز کوچکی دارند، مخلوط کنید. بذرها به صورت یکنواخت در سطح خاک پخش شده و کاشته می شوند، سپس آنها را با لایه ی نازکی از ماسه یا خاک بپوشانید. البته بذر ها را می توانید در خطوط حفاری شده که از یکدیگر فاصله ای حدود ۲۰ تا ۲۲ سانتی متر دارند، بکارید.

روش کاشت تاج خروس

کشت تاج خروس – روش انتقال

از این روش بیشتر برای کاشت گونه های چند پیوندی خصوصا گونه ی Badi Chauli  استفاده می شود. بذر های این گیاه در بستر کاشته می شوند و سپس نشا ۲۰ تا ۲۵ روزه به زمین اصلی انتقال داده می شود. در زمین گودال های کم عمق به پهنای ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر و عمق مناسب حفر می شود.خاک گودالها باید به خوبی با کود تجزیه شده ترکیب و مخلوط شود.جوانه ها و نشا ها را باید با فاصله ی  ۲۲ ۱۲ x سانتی متری درون گودال ها کاشته شوند.

میزان، فصل،کاشت و فاصله ی قرارگیری بذر در زمین برای کاشتن تاج خروس

بذرهایی هایی که در فصل تابستان برداشت می شوند، باید بین دسامبر و ژانویه کاشته شوند و اگر می خواهید محصول موسمی (فصل بارندگی) داشته باشید باید آنها را بین آوریل تا می، بکارید. در شمال هند، زمان کاشت بذر از ماه مارس شروع می شود و تا ژوئن ادامه دارد. برای هر هکتار، ۲.۵ کیلو دانه را با ده برابر همین مقدار شن و ماسه مخلوط می کنند و در زمین ها پخش می کنند. در روش انتقال، برای هر هکتار ۷۵۰ گرم دانه را درون محل های مخصوص نشا می کارند.

روش آبیاری در کاشت و برداشت تاج خروس

شاید همه شما تاج خروس را در مزارع یا باغات خود دیده باشید. تاج خروس یک گیاه خود رشد و موسمی می باشد. با این همه در مقاله روش کاشت تاج خروس به میزان آب مورد نیاز تاج خروس اشاره شده است. با اینکه این گیاه در برابر خشکسالی بسیار مقاوم است اما با آبیاری، این گیاه بهتر عمل می آید. پرورش دهنده به این ترتیب می تواند در فصل تابستان هر دو هفته یک بار برداشت برگ داشته باشد. برای حفظ رطوبت خاک در فصل تابستان باید هر ۴ الی ۶ روز یکبار، به طور مکرر زمین را آبیاری کرد. در فصل بارندگی نیز بسته به میزان بارش و رطوبت خاک باید برنامه مناسبی برای آبیاری زمین تنظیم شود. به محض اینکه دانه ها در گودال ها و قطعات زمین کاشته شدند باید آنها را آبیاری کرد.

کود دادن و تغذیه زمین در خصوص کاشت تاج خروس

در ادامه مقاله روش کاشت تاج خروس به بررسیروش کوددهی و تغذیه تاج خروس می پردازیم. تاج خروس یک گیاه پر محصول است و مسلما نیاز به تغذیه ی بالایی دارد. گیاه می تواند در زمینی که باقی مانده ی محصولات قبلی در آن وجود دارد نیز زنده بماند. تاج خروس به سرعت رشد می کند و زمان برداشت آن کوتاه مدت است، برای داشتن چنین محصولی پیشنهاد می شود که برای هر هکتار ۲۰ تا ۲۵ تن کود کشاوزی خوب تجزیه شده (FYM) را به همراه ۵۰-۲۵-۲۰ کیلو از کود NPK به زمین اضافه کنید. در روش کاشت نهال و نشا، باید ۲۰ کیلو کود نیتروژن را در دو دور به محل کاشت دانه ها اضافه کرد. در زمان چیدن و برداشت توصیه می شود که دوزهای بالاتری را به ترتیب ۷۵-۲۵-۲۵ به خاک اضافه کنید. شما میتوانید برای آشنایی با روش کوددهی در گیاهان دارویی فایل صوتی زیر را گوش کنید.

همکاشت کردن برای کاشت تاج خروس

گیاه تاج خروس برای کاشت دوگانه و همکاشت کردن (کاشت دو محصول در ردیف های متناوب) نیز مناسب می باشد و به خوبی عمل می آید .بهترین روش کاشت می تواند چرخش کاشت محصول بین دانه های کوچک و دانه های کانولا باشد. برای محصولات یک الی دوساله نیز می توان تاج خروس را با محصولاتی مثل ذرت یا دانه سویا کاشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص همکاشت کردن می توانید به دفترکشاورزی محلی مراجعه کنید.

آفات و بیماری های گیاه تاج خروس

در پرورش محصول تاج خروس هیچ بیماری به خصوصی تشخیص داده نشده است. در ادامه مقاله روش کاشت تاج خروس به بررسی آفات و برخی مشکلات رایج در کاشت تاج خروس می پردازیم.

مشکل تضعیف بوته ها: کاشت محصول متراکم با هوادهی کم می تواند باعث پیشرفت این بیماری شود. در این بیماری نهال ها، دچار سفیدک در ساقه و بافت مرده در ریشه می شوند. برای کنترل آن، باید از آبیاری زیاد و کاشت متراکم جلوگیری کرد و از دانه های سالم برای کاشت استفاده کرد.

عدم رشد به خاطر قارچ Choanephora: این قارچ از طریق جریان هوا پخش می شود و عفونت حاصل از آسیب هارا در گیاهان افزایش می دهد. بخشی از گیاه که به این قارچ مبتلا شده است ظاهری پرزدار دارد که شامل هاگ های قارچی می باشد. برای کنترل این بیماری باید اصول بهداشتی زمین خوب رعایت شود و از گونه های مقاوم در برابر بیماری برای کاشت استفاده شود.

سوسکچه (شپش گندم): شایع ترین نوع بیماری ها، سوسکچه می باشد. لاروها با خوردن ریشه و ساقه ی گیاه و جانور بزرگسال با خوردن برگهای گیاه، به آن آسیب می زنند. به منظور کنترل و کاهش تعداد این سوسکچه ها باید گیاهانی که مورد حمله قرار گرفته اند را ریشه کن کردن و نابود کنید.

باگ های بدبو: سرگلها و دانه ها مخصوصا محل دانه ها، معمولا به محلی برای تجمع باگ ها تبدیل می شود. برای کنترل این حشرات باید از آفت کش های مناسب استفاده کرد

برداشت در کاشت تاج خروس

برای گونه های زودرس، می توان محصول را بعد از کاشت ۴۵ تا ۶۰ روزه، برداشت کرد. و برای گونه هایی که دیر تر عمل می آیند، می توان ظرف ۷۵ تا ۱۲۰ روز آنها را برداشت کرد. برداشت گیاهان تاج خروس معمولا به صورت کندن کل گیاه از ریشه تا برگ می باشد. روش دیگر برداشت شامل چیدن برگ های کاملا رشد کرده ی گیاه می شود. قسمت بالای محصول چیده می شود و قسمت پایین تر را رها می کنند تا دوباره شاخه بزند و محصول جدید تولید شود. برش ها معمولا در فواصل منظم و به طور مکرر انجام می شود. اگر مقاله روش کاشت تاج خروس را با دقت خوانده باشید متوجه میشوید که اندام های مصرفی تاج خروس برگ و بذر می باشد.

روش کاشت تاج خروس

عملکرد در کاشت تاج خروس

عملکرد گیاه وابسته به گونه ی آن و دیگر پارامتر های کشاورزی متفاوت می باشد. پس لطفا به منظور شناخت عملکرد هرکدام از گونه ها، ارقام و گونه های گیاهی را که در قسمت بالای مقاله روش کاشت تاج خروس بدان اشاره کردیم را بررسی کنید.

تولید بذر در کاشت تاج خروس

در ادامه روش کاشت تاج خروس به بررسی زمان و روش برداشت تاج خروس می پردازیم. برای اینکه بفهمید که دانه ها آماده ی برداشت هستند یا نه، دانه ها را بین کف دست و انگشت شصتتان فشار دهید، اگر که دانه سفت بود و شیره ی آن بیرون نیامد، گیاه برای برداشت آماده است. اگر مایع کمی از آن خارج شد، یک هفته دیگر برای خشک شدن به آن زمان دهید. سر گیاه را درست از قسمت پایین خوشه و یا انتهای ساقه درو کنید. سرهای گیاه را درون کیسه های پلی اتیلن بریزید و بعد با کوبیدن چوب و جدا شدن دانه ها از خوشه، آنها را خرمن کوبی کنید. بعد از غربال کردن دانه ها، آنها را زیر نور آفتاب پخش کنید تا تمیز شوند. با گذشت ۲ الی ۳ روز، نور خورشید، میزان رطوب را نیز کاهش می دهد و دانه خشک می شود.

برداشت تاج خروس- فروش و بازاریابی تاج خروس

گیاه تاج خروس را می توان در بازارهای محلی به فروش رساند یا اینکه آن را از طریق آژانس های فروش صادر کرد. با بسته بندی دانه ها در کیسه های پلاستیکی و بسته های کوچک می توان آنها را در فروشگاه های خرده فروشی عرضه کرد. برگ های گیاه را می شویند و بعد از خشک کردن، درون فریزر قرار می دهند تا تازگی آنها حفظ شود و به همان صورت فریز شده به محل فروش انتقال می دهند. روش کاشت تاج خروس هیچ ارتباطی با روش فروش و بازاریابی محصول تاج خروس ندارد. اما نکته این که در این بند به چشم میخورد اهمین بازاریابی و فروش می باشد که بایستی کشاورز قبل از شروع به کاشت هر محصولی در مورد آن فکر کند. مشکلی که در ایران به هیچ وجه جزو نگرانی ها و دغدغه های کشاورزان نیست.

نکات مهم برای کاشت تاج خروس

 • بذر ها را به خوبی با شن و ماسه ی خشک مخلوط کنید و آنها را به صورت کم عمق در سطح خاک بکارید.
 • بذر ها باید در عمق ۱.۵ سانتی متری خاک کاشته شوند
 • بعد از هربار چیدن و برش زدن گیاه، حتما به آن کود نیتروژن بدهید
 • از آبیاری زیاد و کاشت متراکم پرهیز کنید
 • از آنجایی که این گیاه در خانواده ی علف های هرز قرار دارد، از علف کش ها اجتناب کنید
 • برای مناطقی که بارش کمی دارند، گونه های کوتاه تر مناسب تر هستند، چرا که گونه ها بلند تر مناسب شرایط و مناطق با بارندگی زیاد می باشند.
 • باید از غرق آب کردن گیاه اجتناب شود.
 • با کم تراکم بودن گیاه، می توانید به تغذیه ی آن کمک کنید و مسلما ایزوله بودن به بهتر هوادهی آن کمک می کند و حمله ی قارچ ها را کاهش می دهد.

برای آخرین حرف در خصوص کاشت و برداشت تاج خروس، باید گفت که این گیاه، یکی از سودآورترین و پربرگ ترین نوع از سبزیجات است که با کمترین میزان سرمایه گذاری قابل برداشت است. امیدوارم مقاله روش کاشت تاج خروس رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • عنوان مقاله: روش کاشت تاج خروس
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • نویسنده: مهدی قنبری
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *