Loading...

طرز تهیه ۸ ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش

طرز تهیه 8 ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش

ناخن ریش چیست و درمان ناخن ریش به چه صورت امکان پذیر است؟ به ریش ریش شدن پوست کناره ناخن، ناخن ریش گفته می شود. این مشکل در بین خانم ها یا آقایانی که بیشتر از مواد شوینده استفاده می کنند شایع است. ناخن ریش ممکن است به لباس شما گیر کند و ایجاد درد کند. افرادی که اقدام به کندن ناخن ریش می کنند معمولا تنها راهی برای نفود عفونت و میکروب به آن نقطه را فراهم می سازند و بیشتر به خودشان آسیب می رسانند. برای درمان این مشکل شما می توانید طرز تهیه ۸ ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش را یاد بگیرید.

علت ناخن ریش

ناخن ریش در بین افرادی که پوستی خشک دارند و کسانی که ناخن می جوند شایع است. کمبود مواد مغذی باعث ایجاد ناخن ریش می شود. استفاده از مواد شوینده و قرارگیری پوست در معرض مواد شیشمایی نیز می تواند منجر به ناخن ریش شود. مانیکور می تواند به درمان ناخن ریش کمک کند اما اگر این کار به شیوه ای نامناسب انجتم شود می تواند اوضاع را وخیم تر کند. ناخن ریش شدن انگشتان دست واقعا بد است و بدتر از آن اینکه فوق العاده دردناک هستند و باکتری هایی که بدان نفوذ می کنند باعث ایجاد تورم، التهاب و قرمزی می شوند. در ادامه شما ساده ترین و ارزان ترین و موثر ترین روش های درمان ناخن ریش را می توانید مطالعه و استفاده کنید.

۸ ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش

در ادامه این مطلب شما می توانید طرز تهیه ۸ ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش را یاد بگیرید و از آنها برای حل مشکل خود استفاده کنید:

درمان ناخن ریش با روغن ویتامین E

خب همانطور که اشاره کردیم خشکی پوست باعث ایجاد ناخن ریش می شود پس اولین کاری که شما باید انجام دهید فراهم ساختن رطوبت برای پوستتان است. روغن ویتامین E می تواند رطوبت لازم را برای شما فراهم آورد و ناخن ریش را بهبود ببخشد. از آنجا که ویتامین E به بهبود زخم پوست کمک می کند می تواند به افرادی که ناخن ریش را کنده اند و با درد و تورم مواجه هستند کمک کند. برای درمان ناخن ریش باید روغن ویتامین E را به طور مستقیم روی محل آسیب دیده قرار دهید و مدتی آن را به حال خود بگذارید وقتی که روغن جذب پوست شد دوباره این کار را تکرار کنید. اگر می خواهید از ناخن ریش خلاص شوید باید در طول روز چند بار این کار را انجام دهید. اگر روغن ویتامین E در دسترستان نیست می توانید از روغن زیتون یا روغن کرچک یا گلیسرین استفاده کنید. این روغن ها به طور موثری ناخن ها و پوست اطراف ان را مرطوب می کند. هر وقت که ناخن های خود را می گیرید یک قطره از این روغن ها را به ناخن های خود اعمال کنید.

درمان ناخن ریش با عسل

درمان بعدی ناخن ریش عسل است. عسل قطعا یکی از بهترین روش های از بین بردن ناخن ریش است چونکه یک عامل مرطوب کننده طبیعی است و می تواند رطوبت مورد نیاز پوست شما را فراهم سازد. علاوه بر این عسل دارای خاصیت ضد التهای و ضد باکتریایی است بنابراین انواع عفونت ها را از بین می برد و باعث کاهش التهاب (که هر دو از علائم ناخن ریش می باشد) می شود. برای درمان ناخن ریش مقداری عسل را روی ناخیه آسیب دیده قرار دهید و برای چند ساعت آن را به حال خود رها کنید. عسل باعث می شود که ناخن ریش حالت نرمی پیدا کند و از حلت زیری و خشنی که دارد خارج می کند و به مرور ناخن ریش شما را درمان می کند. شما باید از این روش چند بار در روز استفاده کنید.

درمان ناخن ریش با ماسک آوکادو

یکی دیگر از راه های درمان ناخن ریش استفاده از آوکادو می باشد. آوکادو سرشار از ویتامین E و چربی های سالن و سایر مواد مغذی که به بهبود وضعیت ناخن کمک می کند می باشد و وضعیت ناخن های شما را بهبود می بهشد و پوست از ان تغذیه می کند و به عنوان یه عامل مرطوب کننده پوست شناخته می شود. برای درمان ناخن ریش باید آوکادو را با پشت چنگال له کنید و ۴ قاشق چای خوری روغن نارگیل را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. مخلوط بدست آمده را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. برای اثر بحشی این روش شما باید حداقل ۴ بار در هفته از این ماسک خانگی استفاده کنید.

طرز تهیه 8 ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش

طرز تهیه ماسک نرم کننده برای درمان ناخن ریش

شما می توانید با ساخت یک نرم کننده خانگی از ناخن ریش شدن دست هایتان جلوگیری کنید. چند قطره روغن اوکالیپتوس  و روغن جوجوبا را در یک ظرف با هم مخلوط کنید. حالا چند قطره روغن درخت چای و چهار قاشق چای خوری روغن زیتون را به آن اضافه کنید و همه را با هم مخطوط کنید. این مخلوط را به ناخن و پوست اطراف آن بمالید و اجازه دهید در طول شب این روغن روی پوست و ناخنتان باقی بماند.

اگر شما این مواد را در اختیار ندارید می توانید این روش را امتحان کنید. ۶ قاشق چای خوری روغن زیتون را در مایکروویو گرم کنید. بعد از گرم شدن یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و گلیسرین اضافه کنیدو. حالا یکبار دیگر این روغن های ترکیب شده را گرم کنید ( در حدی که پوست را نسوزاند۹. این روغن گرم را روی ناخن و پوست اطراف آن ماساژ دهید و اجازه دهید که شب این ماسک روی ناخن و پوست اطراف ان باقی بماند. قبل از استفاده از این نرم کننده خانگی بهتر است دست خود را با اب گرم بشویید. این کار باعث افزایش توانایی ناخن ها برای جذب روغن و رطوبت می شود.

طرز تهیه ماسک خانگی بادام برای درمان ناخن ریش

بادام سرشار از ویتامین E می باشد و به عنوان یک مرطوب کننده عالی قابل استفاده است. برای درمان ناخن ریش، بادام ها را برای یک شب خیس بگذارید و روز بعد آنها را در میکسر بریزید و خورد کنید حالا زرده تخم مرغ را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. یک قاشق چای خوری عسل به ان اضافه کنید و دوباره مواد را با هم مخلوط کنید. مخلوز بدست آمده را روی ناخن و پوست اطراف ان بگذارید و یک جفت دستکش پنبه ای بپوشید. اجازه دهید ماسک برای یک شب روی دستان شما باقی بماند و بعد با آن را بشویید. این ماسک خانگی باعث کاهش تورم و التهاب می شود. برای اثربخشی بیشتر، حداقل ۴ بار در دهفته از این روش استفاده کنید.

طرز تهیه 8 ماسک خانگی برای درمان ناخن ریش

طرز تهیه ماسک خانگی با موم برای درمان ناخن ریش

برای مرطوب کردن ناخت ها و پوست اطراف آن موم را امتحام کنید. با اضافه کردن برخی از روغن ها به موم شما می توانید یک ماسک تسکین دهنده ایجاد کنید و ناخن ریش خود را درمان کنید. برای ساختن این ماسک شما باید ۳ قاشق چای خوری موم آماده کنید و به آن یک قاشق و نیم روغن نارگیل، روغن بادام و روغن زیتون اضافه کنید و خوب مخلوط کنسد. حالا دو قاشق چای خوری عسل را به ان اضافه کنید و دوباره مواد را با هم مخلوط کنید. این مواد را در مایکروویو قرار دهید. اجازه دهید مواد مخلوط شده خنک شود و بعد روغن درخت چای، یا روغن اسطوخودوس، یا روغن نعنا را به آن اضافه کنید. شما باید برای یک شب این ماسک خانگی را روی ناخن ها و پوست اطراف آن باقی بگذارید تا ناخن ریشتان درمان شود.

درمان ناخن ریش با ماست

ماست حاوی پروبیوتیک است و پروبیوتیکها به طور ذاتی ضد التهابی هستند به همین دلیل می توانند درد ناخن ریش را درمان کنند. ماست یک مرطوب کننده عالی است و با استفاده از آن پوست و ناخن رطوبت را جذب می کنند و پوست از آن تغذیه می کند. ماست را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و بعد از چند ساعت بشویید و با یک حوله نرم دست خود را خشک کنید. برای درمان ناخن ریش از این روش باید هر روز استفاده کنید.

طرز تهیه ماسک خاک رس برای درمان ناخن ریش

اما اخرین راه کار امروز استفاده از خاک رس است. خاک رس برای پوست های خشک و حساس مناسب است و شما می توانید از آن حتی برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کنید. خاک رس مواد معدنی مورد نیاز پوست را برای جلوگیری از ناخن ریش فراهم می اورد. برای تهیه این ماسک شما باید یک عاشق غذا خوری خاک رس سفید را در یک کاسه بریزید و نصف قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید و مواد را با هم مخلوط کنید. به این مواد سه قطره روغن اسطوخودوس اضافه کنید و ماسک بدست امده را روی ناحیه آسیب دیده، ناخن ها و پوست اطراف آن ماساژ دهید. بعد از ۲۰ دقیقه با آب دست خود را بشویید. برای دریافت نتایج بهتر از این روش ۲ بار در هفته استفاده کنید.

به غیر این روش ها شما باید مراقبت های لازم را از دستان خود داشته باشید تا از ناخن ریش شدن جلوگیری کنید. شما باید همیشه رطوبت لازم را برای پوست خود فراهم سازید و هنگامی که دستتان خیس است زود آن را خشک کنید. خیس بودن دست ها باعث می شود که رطوبت پوست از بین برود. علاوه بر این شما باید یک مانیکوریست مناسب را برای مانیکور کردن ناخن هایتان پیدا کنید. برای تقویت ناخن های خود از موادی که دارای ویتامین B هستند استفاده کنید. همچنین مصرف کلسیوم و آن را افزایش دهید. این عوامل به طور موثری از ناخن ریش شدن جلوگیری خواهند کرد.

Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *