Loading...

نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها

نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها

نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها

حلزون چیست؟ حلزون یک نوع آفات باغی بسیار مخرب است که می توانند در تمام کشورها پیدا شوند و به احتمال زیاد درشرایط آب و هوایی مرطوب بیشتر هستند. به احتمال زیاد حلزون ها در یک فصل بارانی در باغ شما بیشتر می شوند. حلزون ها حشره نیستند بلکه جزو نرم تنان محسوب می شوند. حلزون ها هرگز تغییر نمی کنند چونکه آنها از خانواده نرم تنان (phylum Mollusca) همراه با شکم پایان، سرپایان و دو کفه ای ها هستند. برخلاف نرم تنان دریایی، حلزون دارای یک ریه است. حلزون ها به دو دسته حلزون های صدف دار و بدون صدف تقسیم می شوند و جزو جانوران هرمافرودیت محسوب می شود یعنی هم نر و هم ماده است و اندام های تولید مثلی را دارند و می توانند هم تخمک و هم اسپرم تولید کنند.  همانطور که انتظار می رود، زندگی عاشقانه پیچیده ای دارند. حلزون های باغی خاکستری معمولا قبل از جفت گیری به مدت یک ساعت می رقصند در حالی که گونه های دیگر حرکات آکروباتیکی انجام می دهند و از نخ های نازکی آویزان می شوند و حرکت می کنند. در این مقاله با نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

شناسایی تشخیص حلزون ها

 • نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها بسیار ساده می باشد. اکثر حلزون های باغی خاکستری یا قهوه ای تیره هیتند و حدود ۳ سانتیمتر طول دارند و آنها در طول روز در مکان های تاریک و مرطوب پنهان می شوند.
 • اکثر افراد می پرسند که حلزون ها از کجا می آیند؟ به علت اینکه این حلزون ها حفره هایی را در خاک ایجاد می کنند و در آنها پنهان می مانند و چونکه رنگشان تیره است در تمام طول روز خود را مخفی می کنند و تنها در شب تغذیه می کنند. اگر شما آسیب هایی را می بینید اما نمی توانید حلزون ها را پیدا کنید باید بدانید که تنها نیستید.
 • حلزون ها از جاهایی که رد می شوند ترشح های نازکی از خود به جا می گذارند حتی اگر شما حلزون ها را نمی بینید از روی این ماده چسپنده می توانید بفهمید که کجا هستند. شما می توانید ترشح ها را روی گیاه و روی خاک ببینید. ساده ترین روش دیدن این ماده متشرحه، بازدید اول صبح است.
 • شما می توانید با حفر سوراخ هایی که دارای عرض ۱۰ سانتیمتر و عمق ۱۵ سانتیمتر هستند فعالیت حلزون ها را کنترل کنید. این حفره ها را سه روز با چوب و برگ خشک بپوشانید و بعد از ۳ روز تجمع حلزون ها در حفره را چک کنید. اگر تعداد زیادی حلزون را مشاهده می کنید این آفات ممکن است همیشگی شوند و گیاهان شما را بخورند.
 • حلزون ها در خاک های مرطوب یا کمپوست تخم می گذارند. جمعیت آنها می تواند در شرایط سرد و مرطوب به سرعت افزایش پیدا کند. جنگل های شمال کشور بهترین مکان برای مشاهده انواع حلزون ها می باشد.

نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها

آسیب زدن حلزون

در ادامه مقاله نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها به انواع آسیب ها و خطراتی که گیاهان از حلزون ها میبینند اشاره خواهیم کرد. حلزون چه چیزی می خورد؟ حلزون ها تقریبا هر چیزی که در باغ است را می خورند (مراقب پارگی و سوراخ های ایجاد شده در برگ ها و ساقه ها باشید). یه خاطر شکل دهان حلزون ها شما باید سوراخ هایی که دارای شکل نامنظم هستند را مشاهده کنید. حلزون ها می توانند نهال ها و نشاء های کوچک را به طور کامل بخورند. این موجودات می توانند بافت بسیاری از گیاهان را هضم کنند اما گیاهانی مانند لوبیا، کاهو، کلم و گوجه فرنگی را بیشتر دوست دارند.

آسیب زنی حلزون به گیاه کلم چینی، سوراخ ها و پارگی ها را می توانید در تصویر مشاهده کنید

کنترل و پیشگیری حلزون ها

 • در ادامه مقاله نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها با روش های کنترل ححلزون ها در باغچه و خانه ها آشنا می شویم. شما می توانید با قرار دادن بردها یا تکه های مقوا روی خاک اطراف گیاهان کاشته شده خود حلزون ها را به دام بیندازید. هر روز این تکه مقوا ها را بردارید و حلزون هایی که در سوراخ گیر افتاده اند را به یک ظرف پلاستیکی بزرگ انتقال دهید. شما باید سوراخ هایی را در خاک ایجاد کنید و آن را با نایلون به مدت ۳ روز بپوشانید. وقتی نایلون را بردارید می توانید حلزون و تخم حلزون هایی که در کمپوست گذاشته شده اند را به دام بیاندازید.
 • ظرف کم عمق آبجو را در اطراف باغ خود قرار دهید تا آنها را به یک شام مرگبار دعوت کنید. یا به جای آبجو، آب را با ملاس، آرد ذرت، آرد گندم و خمیر مایه مخلوط کنید. هر دوی این روش ها عالی هستند و می توانند به کنترل جمعیت حلزون های باغی شما کمک کنند.
 • بعضی از حلزون ها در برابر مقدار کم آبجو مقاومت می کنند و از طرف خارج می شوند. اگر این اتفاق افتاد سعی کنید از ظرفی که با مقدار بیشتر آبجو پر شده است استفاده کنید و از فرار آنها جلوگیری کنید. می توانید انتهای بطری پلاستیکی را ببرید و از قسمت انتهایی آن استفاده کنید و آبجو یا خمیری که در مرحله قبل ایجاد کردید را به آن اضافه کنید و آن را در اطراف باغ خود قرار دهید.
 • در صورت لزوم این کار را قبل از گرم شدن هوا و در روز انجام دهید، بهترین کار این است که قبل از گرگ و میش شدن و روشن شدن هوا حلزون ها را به دام بیندازید چونکه در طول روز آنها پنهان می شوند.
 • اگر شما می خواهید حلزون ها را از گیاهان خود دور نگه دارید می توانید از خاکستر چوب (که یک منبع خوب پتاسیم برای گیاهان شما می باشد)، خاک دیاتومه، خرده های ورق مس، تفاله قهوه. پوست تخم مرغ خورد شده استفاده کنید و دور گیاهان خود را پوشش دهید این مواد زبر هستند و اندام های تحتانی حلزون را از بین می برد.

برای جلوگیری از آسیب زنی حلزون ها از نکات بالا برای رهایی از حلزون ها استفاده کنید نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها را فرا بگیرید تا بتوانید حلزون ها را کنترل کنید. از بین بردن همه حلزون ها لازم نیست. کافی است جمعیت آنها را کنترل کنید.

 • الکل به عنوان یک عامل فعال یا خیس کننده عمل می کند و می تواند از پوشش مومی شکل حلزون عبور کند و در تماس با بدنش این آفات را از بین ببرد. ایزوپروپانول به خوبی جواب می دهد و به سادگی یافت می شود اما مطمئن شوید که از مواد افزودنی در آن استفاده نشده است. اتانول بهترین نوع الکل است و بهترین جواب را می دهد. الکل هایی که معمولا در فروشگاه ها یافت می شود ۷۰ درصد قدرت (یا ۹۵ درصد) دارند. برای ساخت یک اسپری حشره کش به طور مساوی الکل ۷۰ درصد و آب را با هم ترکیب کنید (اگر از الکلی با قدرت ۹۵ درصد استفاده می کنید ۱ قسمت الکل و یک و یک دوم قسمت آب را با هم ترکیب کنید).
 • اسپری کردن قهوه سرد شده می تواند حلزون های کوچک را کنترل کند اما باید به طور کامل حلزون ها را خیساند تا اثر کند.
 • کاشت بعضی از گیاهان می تواند حلزون ها را دور نگه دارد. شما می توانید با کاشت آستیلب، فلوکس یا نعناع می توانید آسیب ها را کاهش دهید.
 • سعی کنید توصیه های کشاورزان قدیمی را پیش ببرید و از برگ های درخت بلوط برای مقابله با حلزون ها استفاده کنید. برای کنترل حلزون ها، برگ های کاهو، اسفناج، کلم یا برش های سیب زمینی خام را در باغ پخش کنید. حلزون ها شب در زیر این مواد جمع می شوند و صبح روز بعد می توانید انها را جمع اوری و از بین ببرید. قورباغه ها و وزغ ها به خوبی حلزون ها را می خورند. استفاده از خاک های قلیایی، خاک آهک، خاک های رسی، خاکسترها، شن و ماسه برای کنترل حلزون ها کاربردی است.

نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها

نحوه جلوگیری از حلزون ها

بعد از آشنایی با نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها بهتر است کمی با تصاویر آنها در اینترنت آشنا شوید. برخی حلزون ها بی ضرر می باشند. در اول بهار و به منظور از بین بردن رطوبت هایی که حلزون ها دوست دارند باغ خود را شن کش کنید، شن کش کردن هر گونه تخم حلزون را از بین می برد. تراشه های بزرگ چوب مناطقی را برای پنهان کردن حلزون ها فراهم می کند، بنابراین سعی کنید از آنها استفاده نکنید.

از بین بردن تخم حلزون و رهایی از آلودگی باغ به حلزون ها

 • تنها در صورت لزوم باغ خود را آبیاری کنید تا میزان رطوبت مورد علاقه حلزون ها را به حداقل برسانید.
 • حلزون ها، شکارچیان طبیعی زیادی دارند. اگر شما مرغ یا اردک دارید آنها با خوردن حلزون ها و تخم هایشان به شما کمک خواهند کرد. بنابراین مطمئن شوید که مار، قورباغه، لاک پشت ها و سوسک های باغی را به باغ خود تشویق کرده اید.
 • لاروهای کرم شب تاب هم شکارچیانی طبیعی هستند، بنابراین نحوه جذب کرم های شب تاب را به باغ خود پیدا کنید.
 • حلزون ها هنگام مواجه شدن با ورق های مسی شوک کوچکی را تجربه می کنند و آنها را دفع می کند. سعی کنید محیط اطراف گیاه خود را با نوار ها و ورق های مسی بپوشانید.
 • کاشت یک گیاه همجوار یک روش عالی برای جلوگیری از این آفات است. به منظور جلوگیری حلزون ها و محافظت از گیاهان با ارزش خود، می توانید گیاهانی که حلزون ها دوست دارند را در اطراف سبزیجات خود بکارید و از این گیاهان به عنوان تله استفاده کنید و بعد از بین بردن حلزون ها گیاهان آلوده را از بین ببرید. آویشن و گل همیشه بهار تله های خوبی برای حلزون ها هستند. امیدوارم مقاله نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها رضایت شما را جلب کرده باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی نمی باشد
 • عنوان مقاله: نحوه شناسایی و ردیابی حلزون ها
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *