Loading...

کاشت پنیرک در گلدان

کاشت پنیرک در گلدان

کاشت پنیرک در گلدان

پنیرک از گیاهان خودرو که در بسیاری از مزارع و باغات بعنوان علف هرز رشد دارد. و از مهمترین خواص آن خاصیت آنتی بیوتیکی آن است، به طوریکه استفاده از این گیاه برای درمان انواع عفونت ها استفاده میشود. در ادامه این مقاله با کاشت پنیرک در گلدان و نحوه نگهداری و آشنایی با آن آشنا خواهیم شد. اگر مسافر جاده هراز شده باشید حتما در حاشیه جاده های پر پیچ و خم و بسیار زیبای تهران – شمال بوته های پنیرک را خواهید دید که در ماه های اردیبهشت تا خرداد گلدهی کرده اند.

گیاهشناسی گیاه دارویی پنیرک

گیاه دارویی ختمی خبازی (در زبان عربی) یا پنیرک، گیاهی خزنده، پایا، علفی، یک یا دو ساله است و به صورت خودرو در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده دارویی از آن نیز، در برخی مناطق کاشت آن رواج دارد. پنیرک کرمان معروف بین مردم ایران از شهرت بالایی برخوردار می باشد. پنیرک ها چند ساله بوده و به سرمای زمستان مقاوم هستند.

 • پنیرک دارای برگ های پهن و بزرگ بوده، ساقه آن استوانه ای شکل، افراشته یا خمیده به طرف بالا و یا خمیده به طرف پایین و به صورت تکی یا چند تایی است.
 • گلهای پنیرک مایل به بنفش و دارای خطوط تیره است. این گلها پس از خشک شدن به رنگ آبی پر رنگ در می آیند.
 • گل خشک شده پنیرک اندام دارویی بوده و بعنوان دمنوش استفاده میگردد.
 • در آذربایجان از برگ و ساقه تازه پنیرک بعنوان ضد عفونی کننده استفاده میگردد.

کاشت پنیرک در گلدان

نکات و روش کاشت بذر پنیرک

پس از تهیه بذر مرغوب پنیرک از مراکز معتبر، نیازمندِ تهیه لوازم مورد نیاز جهت کشت گلدانی آن هستید. از جمله یک گلدان کوچک با کف حفره دار، آب پاش متوسط و بیلچه در صورت تمایل، و از همه مهم تر خاک مورد نیاز گیاه که پنیرک در هر نوع خاک رشد خواهد داشت ولی برای رشد بهتر خاک مناسب خواهد بود.

پس از تهیه مواد گفته شده جهت کشت گلدانی ختمی، خاک را در گلدان ریخته و  عمق ۱ تا ۲ سانتیمتر ایجاد کنید و دو الی سه عدد بذر درون آن قرار دهید. روی آن را پوشانده و خاک را به صورت ملایم آبیاری کنید. بذر پنیرک بعد از جذب آب خیلی زود در کمتر از ۵ روز جوانه زنی کرده و رشد خواهد کرد. هربال مارکت سال ۱۳۹۷ نشای پنیرک را به صورت سینی کشت آماده کرده و اولین مزرعه پنیرک در کشور را احداث کرده است.

نیازهای رشد گیاه دارویی پنیرک

آبیاری پنیرک: اگرچه این گیاه نیاز به رطوبت زیاد ندارد و میتواند خشکی را تحمل کند اما سطح خاک نباید خشک باشد. پس در هفته نیاز به یک الی دوبار آبیاری دارد و در تابستان که هوا خیلی گرم است سه بار در هفته کافی است. اگر پنیرک را در گلدان کاشته اید توجه داشته باشید که خشک شدن سطح خاک گلدان نشانه ای برای آبیاری می باشد.

نور و دمای مورد نیاز پنیرک: پنیرک برای رشد خود به نور فراوان خورشید نیازمند است. پس گلدان را در محیطی که در معرض تابش نور است قرار دهید. اگر بعد از جوانه زنی بذور پنیرک نتوانید نور کافی به گیاهچه های پنیرک برسانید مطمپن باشید رشد مناسبی نخواهند داشت.

آفات و بیماری پنیرک: گیاه مورد علاقه مرغ مگس خوار پنیرک میباشد و همچنین این گیاه در برابر بیماری پوسیدگی ریشه بسیار حساس میباشد. هنگام آبیاری از ریختن آب بر روی برگ ها خودداری نمایید، زیرا باعث پوسیدگی گیاه میشود.

کاشت پنیرک در گلدان

کاربردهای خانگی از گیاه دارویی پنیرک

 • از این گیاه در آش و خورشت ها بکار ببرید که علاوه بر طعم دهی، موجب رفع صفرا و سموم بدن میشود.
 • جوشانده آن به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی ها مؤثر بکار ببرید.
 • به علت خاصیت مسهلی و نرم کنندگی، دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می گردد.
 • نشستن در جوشانده برگ گیاه پنیرک برای رفع عفونت رحم بسیار مفید و موثر است.
 • پنیرک دارای تاثیرات آرامش بخش بوده و به عنوان داروی مسکن مصرف می شود.
 • امیدوارم مقاله کاشت پنیرک در گلدان رضایت شما را جلب کرده باشد.

محصولات و مقالات مرتبط با پنیرک

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
 • عنوان مقاله: کاشت پنیرک در گلدان
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *