Loading...

کاشت گل راعی در گلدان

کاشت گل راعی در گلدان

کاشت گل راعی در گلدان

حتما تاکنون با گل های دارویی زیادی آشنا شده اید، در این مطالعه علاوه بر آشنایی مختصر با گیاهشناسی گل راعی، روش کاشت آن در گلدان را نیز یاد خواهید گرفت. بویژه اینکه که میتوانید بذور آن را مستقیما از مجموعه هربال مارکت تهیه کرده، ضمن راحتی خیال از خلوص آن، اقدام به کشت کنید. بر خلاف بسیاری از گیاهان زینتی که به نسبت حساس هستند، گل راعی یا هوفاریقون بسیار مقاوم به خشکی و خاک نامناسب بوده و در بیشتر مناطق کوهستانی به صورت وحشی رشد و نمو میکند. کاشت گل راعی در گلدان میتواند ایده بسیار خوبی برای خلق یک اثر هنری طبیعی با گیاهان داروی باشد. با هربال مارکت همراه باشید تا کاشت گل راعی در گلدان و خانه را یاد بگیریم.

گیاهشناسی گل راعی

گل راعی گیاهی است، چند ساله با نام علمی Hypericum perforatum با نام های دیگر گل هزار چشم، علف چای معروف است. دارای گلهای زرد رنگ با ۵ گلبرگ میباشد. ساقه این گیاه استوانه ای و ارتفاع ساقه آن بسته به شرایط اقلیمی مختلف دارد. برگهای این گیاه متقابل، ساده و بدون دمبرگ هستند. برگ های گل راعی در مقابل آفتاب به صورت سوراخ سوراخ دیده میشوند. گل راعی دارای دو نوع پاکوتاه و پابلند می باشد که موضوع بحث ما در این آموزش در مورد انواع پابلند گل راعی می باشد.

مواد مورد نیاز جهت کشت گیاه دارویی گل راعی

  • بذر خالص گل راعی
  • خاک شنی باغچه مخلوط با ماسه
  • گلدان حفره دار (اندازه و شکل دلخواه)
  • آب پاش کوچک، بیلچه یا قاشق، دستکش

نکات و روش کاشت بذر گل راعی در گلدان

گل راعی، چهار تا پنج سال در یک زمین باقی می ماند. پس بدانید با تهیه بذر مناسب و کاشت آن، چند سال از حضور این گیاه دارویی بهرمند خواهید شد. بذور گل راعی بسیار کوچک هستند و شاید جوانه زنی و رشد آنها بسیار کند باشد اما نگران نباشید، اگر بذر های گل راعی به مدت سه روز در آب قرار دهید، قدرت جوانه زنی آنها به بیش از دو برابر افزایش می یابد. بذری که از مجموعه هربال مارکت تهیه میکنید رقم توپاز بوده و تولید کشور آلمان و بلژیک می باشد که از نظر کیفی در بالاترین سطح خود قرار دارد.

کاشت گل راعی در گلدان

خاک سبک شنی با رطوبت کم یا مخلوط خاک باغچه به همراه خاکبرگ برای رشد گل راعی مناسب است. عمق کشت بذر گل راعی، حدود نیم سانتی متر میباشد. و PH مناسب خاک برای کشت گل راعی ۶ تا ۷ است. طبق این نکات، بذر و  خاک را تهیه و عملیات کاشت آن را شروع کنید، خاک در گلدان ریخته و عمق گفته شده را روی سطح آن ایجاد کرده و تعدادی بذر در آن قرار دهید. و به دلیل ریز بودن بذور گل راعی، هر چند نیازی به پوشاندن روی آن ها نیست اما می توانید لایه نازکی خاک روی آن بریزید.

روشی که ما در هربال مارکت از آن استفاده میکنیم به این صورت می باشد که ابتدا گلدان را از خاک مناسب پر میکنیم. روی بستر خاک مقداری شن یا ترکیب خاکی درشت می ریزیم در حدی که ۱ سانتیمتر یا حتی کمتر باشد. سپس گلدان را به آرامی آبیاری میکنیم و منتظر میمانیم که آب اصافه از سوراخ کف گلدان خارج گردد. سپس بذر را همانند نمک روی سطح خاک گلدان پاشیده و مجدد با اسپری آبیاری میکنیم تا بذور گل راعی وارد خلل و فرج سطح خاک شده و در آنجا جوانه زنی رخ دهد.

نیازهای رشد گیاه دارویی گل راعی

آبیاری گل راعی: آبیاری زیاد باعث کاهش هوای خاک و شستشوی خاک خواهد شد که برای گل راعی مناسب نمیباشد. آبیاری هفتگی خاک گلدان، کافی میباشد.

نور و دمای مورد نیاز گل راعی: گل راعی برای رشد خود به نور کافی نیازمند است و یک گیاه نور پسند میباشد. و در دمای محیط ۱۵ – ۲۵ درجه سانتی گراد جوانه زده و شروع به رشد میکند.

آفات و بیماری گل راعی: گل راعی در طول عمر خود، توسط برخی آفات مانند سوسک برگ یا شته آسیب دیده و در رنج خواهد بود. از این رو مراقبت از گیاهان در برابر آفات ضرورت دارد.

کاربردهای خانگی و درمانی گل راعی

پس از کاشت و رشد و برداشت گل راعی، گلهای آن را خشک کرده و در یک شیشه مناسب در آشپزخانه نگهداری کنید. گل راعی، بعنوان دارویی برای رفع افسردگی کاربرد دارد و یک گیاه مناسب برای روزهای سخت کاری است. دمنوش آن را برای رفع مشکلات التهاب معده نیز کاربرد دارد. البته جهت مصرف درمانی از این گیاه حتما با کارشناسان گیاهان دارویی مشورت کنید. در زیر برخی مقالات مرتبط با گل راعی را میتوانید مطالعه کنید. امیدوارم مقاله کاشت گل راعی در گلدان رضایت شما را جلب کرده باشد.

محصولات و مقالات مرتبط با گل راعی

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت گل راعی در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.