Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 39

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹

ادامه مبحث کاربرد سموم در گیاهان دارویی

 اگر مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۸ را مطالعه کرده باشید برسی به ادامه بحث استفاده سم در گیاهان دارویی! در چنین شرایطی نحوۀ استفاده و کاربرد سموم در گیاهان دارویی چگونه می‌باشد؟ مطمئناً در درجۀ اول به شما توصیه می‌کنیم برای هر مشکل جزئی به فکر استفاده از سموم شیمیایی نیافتید. ولی در صورتی که آفت یا بیماری یا قارچ در مرحلۀ بحرانی قرار دارد که در عدم استفاده از سموم کل یا بیشتر مزرعه در خطر نابودی قرار دارد توصیه می‌کنیم از سموم سالم و کمتر آسیب‌زننده استفاده کنید. این اثبات شده است که تمام عوامل آلوده‌کننده رفته رفته به سموم مقاوم می‌شوند. و سم قبلی یا سم با غلظت قبلی دیگر آن اثرگذاری قبلی را ندارد. بنابراین مجبور هستیم همیشه از سموم قوی‌تر استفاده کنیم. این اتفاق در سایر گیاهان زراعی و باغی افتاده است ولی در گیاهان دارویی هنوز چنین مشکلی را نداریم. گیاهان دارویی خود ذاتاً یک مقاومت درونی نسبت به موجودات مهاجم از خود نشان می‌دهند. داشتن ترکیبات تلخ تیغ و پرزهای سمی از جمله این موارد می‌باشد. اما در شرایط زراعی بعضاً چنین مقاومت‌ها نقش خود را از دست می‌دهند. بنابراین دقت در استفاده از سموم تنها راه برای جلوگیری از شیوع آلوده‌کننده‌ها می‌باشد. متأسفانه تحقیقات زیادی در زمینۀ استفاده از سموم در گیاهان دارویی نشده است. اطلاعات ما نیز در این مورد اندک می‌باشد ولی در کل آنچه که قابل قبول می‌باشد این است که نباید از سموم در گیاهان دارویی استفاده کنیم و در صورتی که مجبور شدیم در استفاده از آن، به‌ صورت پیشگیری عمل کنیم تا مبارزه. در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹ با هربال مارکت همراه باشید.

بدین‌ صورت که در آبیاری اول یا دوم از یک قارچ‌کش عمومی به‌ صورت محلول در آب به همراه آبیاری به خورد مزرعه دهیم تا اسپورها یا بذور قارچی موجود را از بین برده و مزرعه تا زمان افزایش دما در اواخر بهار مقاومت کند. بعد از آن به علت افزایش دما و کاهش رطوبت شروع و ایجاد آلودگی‌های قارچی به شدت کاهش می‌یابد. این توصیه در گیاهان حساس به قارچ‌ها مانند سنبل الطیب، به‌لیمو و برخی گیاهان مشابه ضروری می‌باشد.

نکته‌ای که می‌شود در این مجال به آن اشاره کرد این است که آیا فعالیت‌های انسانی در مزرعه مانند عملیات کاشت و داشت چگونه می‌تواند باعث افزایش آلودگی‌های مشابه گردد؟ حالتی را تصور کنید که شما در مرحلۀ احداث مزرعه تراکم کشت را از متر مربعی ۴ عدد به‌لیمو آن را به ۶ عدد افزایش داده‌اید. یعنی فضای یک هکتاری مزرعه که در ابتدا قرار بود برای ۴۰۰۰۰ عدد بوتۀ به‌لیمو اختصاص داده شود اکنون باید ۶۰۰۰۰ بوته به‌لیمو را در خود جا داده و به مرحلۀ محصول‌دهی برساند. علاوه بر تأثیراتی که افزایش تراکم کاشت در زمین و خاک مزرعه، رطوبت بالای زمین و عملیات داشت و برداشت دارد، باعث افزایش آلودگی‌های قارچی در مزرعه نیز می‌گردد.

در واقع اگر در مزرعه‌ای منابع غذایی فراوان باشد عامل آلودگی مانند کرم برگ‌خوار، کنه، یا انواع آلودگی‌های قارچی سریعاً تکثیر می‌شوند. بنابراین بایستی در چنین شرایطی جهت حل این معضل برداشت را در دوره‌های کوتاه‌تری انجام داد تا مانع از شیوع آفات و آلودگی‌ها شد. در واقع زمانی که جریان هوا به داخل پوشش گیاهی مزرعه کم می‌شود همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید یک فضای گرم، پر از منابع غذایی و بدون خطر ایجاد می‌گردد (مزرعۀ الف) که مورد علاقۀ آلودگی‌های حیوانی و میکروبی می‌باشد. اما در مزارعی با تراکم کشت مناسب (مزرعۀ ب) چنین شرایطی ایجاد نمی‌شود. بنابراین اگر کشاورز در احداث مزرعه از اصول اولیه اطلاع نداشته باشد مطمئناً در طول فصل داشت و برداشت با حوادث و اتفاقات متعددی از قبیل شیوع بیماری‌ها و قارچ و آفات روبه‌رو خواهد شد.

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 39

در کل عملیات آماده‌سازی زمین و کاشت گیاهان دارویی باید به نحوی باشد که زمینۀ شیوع آلودگی‌ها را کاهش دهد. برای مثال در اولین قدم باید نشاء یا بذر از فردی خریده شود که دارای مجوزهای لازم بوده و دارای سابقۀ خوبی باشد. از آنجا که گیاهان دارویی در ایران حدود ۱۰ سال است که در حال گسترش می‌باشد افراد سودجوی زیادی به‌صورت کوتاه‌مدت آمده و رفته‌اند. بنابراین بهترین روش برای عدم استفاده از سموم، پیشگیری و آشنایی با اصول اولیۀ مبارزه با آلودگی‌ها می‌باشد. معمولاً کاربرد سم در مزرعه گیاهان دارویی یک امتیاز منفی به حساب می‌آید و کشاورز فقط در شرایط اضطرار باید از آن استفاده کند. چه در مرحلۀ وجین و چه در سایر مراحل سعی کنید روش‌های سالم را جایگزین روش‌های شیمیایی و خطرناک کنید.

اقدام دیگری که به‌عنوان یک روش پیشگیرانه می‌تواند در کاهش آلودگی‌های محیطی مؤثر باشد جمع‌آوری و نابودکردن منابع گیاهی یا آشغال‌های اطراف زمین می‌باشد. حتماً آگاه هستید که تمام آفات و آلودگی‌ها یک دورۀ زمستان‌گذرانی یا خواب دارند. این دوره در محل‌هایی می‌باشد که اغلب به نسبت گرم‌تر و دور از دسترس هستند. از قدیم کشاورزان آموخته‌اند که به کمک شاخه‌های خشک و هرس‌شده پرچین و دیوار برای زمین خود ایجاد کنند و این پرچین گیاهی به مرور زمان محل زمستان‌گذرانی آفات و آلودگی‌ها می‌گردد. آلودگی‌ها بعد از عملیات اولیه کشاورزی مانند شخم و کاشت در محل امن مانده و با مساعدشدن شرایط آب و هوایی و غذایی به سمت مزرعه حرکت می‌کنند. بنابراین اگر ما قبل از هر کاری این امکان را از آنها بگیریم تا حدود زیادی توانسته‌ایم محیط مزرعه را پاکسازی کنیم. توصیۀ ما این است که حتماً چنین فضاهایی را با سموم قوی و یا آتش پاکسازی کنید.

مورد پیشگیرانۀ دیگر، شخم در فصل پاییز می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید برخی آفات و آلودگی‌ها زیر خاک زمستان‌گذرانی می‌کنند یا محل زندگی آنها زیر خاک می‌باشد. اگر شخم در زمان مناسب انجام گیرد آفات در اثر سرمای زمستان یا شرایط نامناسب غذایی از بین خواهند رفت. اغلب در مناطقی با دما و رطوبت بالا، مانند شمال کشور، شیوع قارچ‌ها بسیار زیاد می‌باشد. در چنین مناطقی سعی کنید از کاشت محصولات حساس مانند سنبل الطیب اجتناب کنید.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹ در ادامه مقاله شماره ۳۸ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۳۹
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *