Loading...

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰

اصول کشت و کار گیاهان دارویی 40

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰

یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از شیوع آلوده‌کننده‌های قارچی زمان آبیاری می‌باشد. با هربال مارکت در ادامه مقاله اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰ همراه باشید. سعی کنید در روز آبیاری کنید. زمانی که بعد از آن به دمای سرد شب یا رطوبت بالا برخورد نداشته باشیم. این مورد در آبیاری از نوع بارانی بسیار مهم می‌باشد. از آنجا که در آبیاری بارانی تمام بخش‌های گیاه و زمین خیس می‌شود امکان شیوع آلودگی قارچی بسیار فراوان است. در کاشت جوی پشته‌ای و یا کاشت در سیستم قطره‌ای به‌دنبال حداقل تماس آب با گیاه دارویی هستیم و این به ما و مزرعه کمک می‌کند تا بتوانیم شیوع بیماری‌ها و آلوداگی‌هایی که از طریق آب رشد و نمو می‌کنند کنترل کنیم. این در حالی است که در آبیاری بارانی ما چنین امکانی را به آلوده‌کننده‌ها می‌دهیم که شیوع و تکثیر پیدا کنند. در این صورت چه باید کرد؟‌ در هر صورت رطوبت چه به‌ صورت آبیاری غرق‌آبی، چه به‌ صورت آبیاری تحت فشار مخصوصاً بارانی، باید سعی کنیم زمان آبیاری را درست انتخاب کنیم. به هیچ وجه توصیه نمی‌شود آبیاری بارانی در بعد از ظهر نزدیک به غروب آفتاب انجام گیرد؛ چرا که رطوبت به علت دمای کم مزرعه در سطح گیاهان و مزرعه باقی‌مانده و آلودگی‌ها فرصت کافی برای رشد را پیدا خواهندکرد. بنابراین توصیه می‌شود آبیاری بارانی در ساعت‌هایی بین بعد از طلوع آفتاب تا ظهر باشد. تا گرمای آفتاب رطوبت اضافه را از بین برده و علاوه بر آبیاری مزرعه از شیوع آلودگی جلوگیری کرده باشیم. گاهی زمان آبیاری مزرعه همزمان یا دقیقاً بعد از بارندگی می‌باشد. در این صورت اگر امکان عقب انداختن آبیاری را نداشته باشید ممکن است وجود رطوبت بالا در هوا در یک دورۀ چند روزه، باعث ایجاد آلودگی شود. بنابراین توصیه می‌شود حتی الامکان از یک قارچ‌کش عمومی به همراه آب آبیاری استفاده گردد.

کاربرد سموم ارگانیک در گیاهان دارویی

امروزه روش‌های ارگانیک برای مبارزه با آفات در گیاهان وجود دارد اما در ایران آن‌چنان کارایی و کاربردی ندارد. در کشورهای پیشرفته انواع سموم گیاهی مانند ترکیبی از برخی اسانس‌ها، اسپری فلفل تند، حشره‌کش‌هایی که از مرکبات تولید شده است، برخی نمک‌های محلول، اسپری سیر و برخی موارد مشابه تولید شده و استفاده می‌شوند. این روش‌ها بسیار سالم‌تر از روش‌های موجود در ایران می‌باشد. روش‌هایی که علاوه بر از بین بردن حشرات و آفات چه در خاک و چه در روی گیاه هیچ تأثیر مخرب زیست‌محیطی نیز ندارند.

در گیاهان دارویی مشکل خیلی زیادی در مورد آلودگی‌ها مشاهده نمی‌شود. البته این به معنای این نیست که هیچ‌وقت چنین مشکلاتی پیش نیاید. در موارد بسیاری مشاهده شده است که مزرعه مریم‌گلی دچار سفیدک شده است. باید با روش‌های مناسب مبارزه کرد. اما آنچه که مهم به نظر می‌رسد آلودگی‌ها در گلخانۀ تولید نشاء گیاهان دارویی می‌باشد. محیطی که از هر نظر مساعد برای رشد و تکثیر آلودگی‌هایی مانند قارچ‌ها، آفات، حشرات می‌باشد. بارها مشاهده شده است که در گلخانه بذور به محض اینکه جوانه می‌زنند دچار پوسیدگی ساقه شده و از بین می‌روند. یا برخی حشرات و پروانه‌ها در گلخانه افزایش می‌کنند. موضوع حشرات فقط به‌ عنوان ناقلین آلودگی اهمیت دارد و به راحتی جمعیت آنها قابل کنترل می‌باشد. اما آلودگی قارچی در گلخانه از بزرگ‌ترین خطرات برای تولید نشاء در گیاهان دارویی می‌باشد. اگر طبق اصول پیشگیرانه نسبت به ضدعفونی‌کردن و حذف عوامل آلوده‌کننده اقدام نشود مطمئناً نمی‌توانیم تولید نشاء داشته باشیم. بنابراین قبل از کاشت بذر در بستر خاکی یا هر بستر دیگری، آن را با یک قارچ‌کش مناسب کاملاً شست‌ و شو دهید. این کار از طریق آب آبیاری انجام می‌گیرد. البته در مورد بذور، امروزه شرایطی فراهم شده است که بذور را به سموم مختلف که اغلب قارچ‌کش و حشره‌کش هستند آغشته می‌کنند تا از حملۀ آفات و موجودات دیگر مانند موش، مورچه و جوندگان دیگر در امان باشد. ولی این کار در بذور گیاهان دارویی فقط در مورد بذر گاورزبان اروپایی انجام گرفته است. در بقیۀ بذور به علت اندازۀ بسیار کوچکی که دارند سخت و نیاز به تکنولوژی می‌باشد.

حتماً در گلخانه از نبود حشرات و موجوداتی مانند مورچه مطمئن شوید. مورچه‌ها این توانایی را دارند که همۀ بذور را از سطح بستر جمع‌آوری کرده و به داخل لانۀ خود حمل کنند. بنابراین از سم سوین در گلخانه خود جهت از بین بردن مورچه‌ها استفاده کنید. از آنجا که اغلب بذور گیاهان دارویی باید سطحی کاشته شوند نمی‌توان آنها را از حملۀ حشرات و مورچه حفاظت کرد. اصطلاحی در سموم شیمیایی به‌کار می‌رود که «دورۀ کارنس» نام دارد. دورۀ کارنس به دورۀ ماندگانی ترکیبات سمی درون بافت گیاهی گفته می‌شود. هر سمی دورۀ کارنس متفاوتی می‌تواند داشته باشد. دورۀ کارنس به شما می‌گوید که آیا می‌توانید این سم را مثلاً اکنون که دو هفته به آغاز برداشت مانده است استفاده کنید یا نه! اگر دورۀ کارنس ۲۰ روزه باشد بنابراین باید سعی کنید حداقل ۲۰ روز قبل از آغاز عملیات برداشت از سم استفاده کنید تا از آثار باقی‌ماندۀ آن در درون گیاه کاسته شود. البته این که در گیاهان دارویی به چه نحوی می‌توان با دورۀ کارنس برخورد کرد هنوز اطلاعات کافی نداریم. از آنجا که عمدۀ تولید گیاهان دارویی بعد از برداشت خشک شده و به‌ صورت خشک در انبار نگهداری می‌شود اصولاً نباید نگرانی از باقی‌ماندۀ سوم در بار خشک داشته باشیم. با این همه بررسی دقیق آزمایشگاهی نشان دهنده میزان آلودگی بجا مانده می باشد. در هر صورت توصیه می‌کنیم از سموم برای مبارزه با آلودگی استفاده نکنید. اگر مجبور باشید سعی کنید بهترین سم را انتخاب کنید. سعی کنید زمان استفاده و مقدار مصرف و همچنین روش مصرف درست را رعایت کنید. توصیه می‌کنیم تعداد دفعات مصرف سموم را بدون نظر کارشناسی افزایش ندهید و روش‌های سالم را جایگزین کنید.

مشاوره کاشت گیاهان دارویی

مجموعه هربال مارکت بزرگترین وظیفه و هدف خود را تببین دانش فنی و ترویج کشت و کار گیاهان دارویی (اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰) میدونه و بصورت تخصصی برای آموزش کاشت گیاهان دارویی فعالیت میکنه. از این رو ما در بحث مشاوره کشت گیاهان دارویی قدم های بزرگی برداشتیم از جمه این فعالیت ها تالیف کتاب اصول کشت و کار گیاهان دارویی در مزرعه و ضبط مشاوره صوتی گیاهان دارویی به صورت فایل صوتی هست که شما میتونید همه آنها را به صورت تقریبا رایگان استفاده کنید. ضمنا برای مشاوره تلفنی و خرید بذر گیاهان دارویی و نشای گیاهان دارویی در خدمت شما هستیم. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰ در ادامه مباحث مشاوره کشت و کار گیاهان دارویی منتشر شده است.

ادامه بحث

اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۱

نکته مهم

ما در هربال مارکت یک سلسله از مقالات را منتشر میکنیم که در ادامه هم و در طول زمان منتشر میشوند. لذا اگر به دنبال مطالعه ادامه همین مقاله هستید بایستی این سلسله از مقالات را دنبال کنید تا رشته کلام حفظ گردد. اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰ در ادامه مقاله شماره ۳۹ منتشر میشود. برای دسترسی به این سلسله مقالات باید به بخش سلسله مقالات گیاهان دارویی مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
  • عنوان مقاله: اصول کشت و کار گیاهان دارویی ۴۰
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *