Loading...

شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب

شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب

شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب

این روزها برخی افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمرکز، کم خوابی یا بیخوابی ناشی از تغییر فصل رنج می‌برند. بروز این علائم حتی به میزان ناچیز می‌تواند سلامت روح و روان را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد طبیعی مغز را مختل کند. اگر اطرافیان یا خودتان جزء افرادی هستید که زود عصبانی می‌شوید  مقاله ” شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب ” را از دست ندهید.

سیستم عصبی از دیدگاه طب سنتی

پیش از هر مطلبی بهتر است بدانید دلایل اصلی تضعیف سیستم عصبی از دیدگاه طب سنتی، مصرف سردی‌ها، تغذیه نادرست و ناسالم می‌باشد. گاه خود شما هم آدمی آرام باشید، باز هم محیط زندگی به‌ویژه در شهرهای بزرگ به‌ گونه‌ای است که شما را درمعرض انواع و اقسام استرس‌ها قرار می‌دهد و این استرس‌ها به مرور دردسرساز می‌شوند. که با الگوی غذایی سالم و مصرف برخی گیاهان دارویی در برنامه غذایی خود، ضعف سیستم عصبی قابل پیشگیری و درمان است که در ادامه معرفی خواهند شد. قطعا تاکنون نام دیازپام به گوشتان خورده است، حال بهتر است با گیاهانی که دیازپام های طبیعی هستند آشنا شوید و جهت آرامش و تقویت اعصاب از آنها استفاده کنید. در ادامه مقاله ” شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب ” جهت معرفی گیاهان دارویی مفید برای تقویت اعصب همراه ما باشید.

گیاه دارویی اسطوخودوس

اولین آرامبخش طبیعی، نوشیدن دم کرده اسطوخودوس پیش از خواب به افرادی که دچار اختلال خواب و اعصاب هستند و شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند، کمک می کند تا به مرور خوابی آرام و بی دغدغه را تجربه کنند. در صورت زیاده روی احتمال این وجود دارد که اسطوخودوس تاثیر معکوس داشته باشد و به جای آرام بخشی باعث تحریک اعصاب شود.

گیاه دارویی بابونه

طبیعت این گیاه دارویی معتدل و در بابونه های صحرایی به سمت گرم و خشک است، بابونه گیاهی دارویی با خاصیت ضد صفرا و آرام بخش اعصاب، به ویژه اعصاب معده و روده است. از خواص و فواید دیگر این گیاه که دمنوش آن بسیار طرفدار دارد می توان به ضد تب، ضد انگل، ضد یبوست و اشتها آور بودن آن اشاره کرد. چای و دمنوش بابونه توسط متخصصان طب سنتی برای درمان هایی با هدف تقویت حافظه، تقویت اعصاب، آرامش بخش و خواب آور، ضد تشنج، درمان اضطراب و استرس، درمان سرگیجه همچنین خواص قلب و عروقی بابونه شامل گشاد کننده عروق قلبی، پایین آورنده فشار خون، بهتر کردن خون رسانی به مغز و کلیه، رقیق کردن خون و کمک کننده به کم خونی تجویز می کنند.

شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب
گل گیاه دارویی بابونه آلمانی

گیاه دارویی بادرنجبویه

در ادامه مقاله ” شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب ” با معرفی گیاه دارویی بادرنجبویه در تقویت اعصاب همراه ما باشید. آرام بخش، مقوی قلب، تقویت کننده ی حافظه و روحیه می باشد. این گیاه در درمان بیماریهای گوارشی، قلبی و عصبی مفید می باشد. آرام بخش اعصاب بوده و ضد بیماریهای قلب معده و روده و مفرح و نشاط آوراست. بادرنجبویه خواص مسکنی و آرام‌بخشی دارد. به همین دلیل از دوران باستان به عنوان دم کرده برای درمان اختلالات عصبی، مشکلات گوارشی یا بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بادرنجبویه برای درمان و بهبود اضطراب و استرس مفید است. بهترین روش مصرف بادرنجبویه استفاده از دم کرده این گیاه است که همراه با گیاهان مفید دیگری مانند بابونه مصرف شده باشد. این گیاه مانند تقویت کننده عضلات عمل می‌کند چون باعث تسکین کوفتگی‌های ناشی از ورزش زیاد می‌شود. برای استفاده از این گیاه در جهت تسکین عضلات بهتر است دم کرده این گیاه را به آب وان اضافه کرده و در آن بخوابید. در بین خواص بی‌شمار بادرنجبویه، خاصیت آرام‌بخشی و خواب آوری آن شهرت ویژه‌ای دارد. این تأثیر مهم بادرنجبویه برای افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند بسیار مفید است.

از آنجایی که بادرنجبویه باعث تحریک تعریق می‌شود بهتر است در مواقعی که دچار سرماخوردگی، گریپ یا تب شده‌اید از دم کرده این گیاه استفاده کنید. تعریق باعث تسکین علائم این بیماری‌ها شده و دمای بدن را کاهش می‌دهد. اگر با هضم غذا مشکل دارید بدانید که بادرنجبویه می‌تواند به حل مشکلتان کمک کند. این گیاه حاوی خواصی است که به تسکین علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع و احساس سنگینی کمک زیادی می‌کند.

شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب
اندام دارویی گیاه دارویی بادرنجبویه یا ملیس ” برگ ” می باشد.

گیاه دارویی بهارنارنج

بی‌ضررترین و طبیعی‌ترین دیازپام دنیاست و خاصیت اصلی آن تقویت سیستم عصبی است و بر روی قلب و گوارش هم اثر مثبت دارد و همچنین اضطراب را از بین می برد. نوشیدن این دمنوش قبل از خواب موجب رفع بی خوابی می شود.

گیاه دارویی سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب خواص دارویی دارد. در طب سنتی طبیعت گرم و خشک دارد، ضد تشنج بوده و رافع ناراحتی های عصبی و هیستری می باشد. ضد اسپاسم بوده و آرامبخش و تب بر، بی خوابی را برطرف کرده و برای دلهره، میگرن و تشویش مناسب است. چون برای کلیه مضر است همراه با کتیرا مصرف شود.

گیاه دارویی رزماری

اکلیل کوهی یا رزماری که برخی آن را گیاه معجزه گرمی نامند طبیعتی معتدل تا گرم دارد و تقویت‌کننده، ضدخستگی، سم‌ زدا است. دمنوش این گیاه برای تسکین فشارهای عصبی و عضلانی مفید است. رزماری خاصیت دیورتیک دارد یعنی ادرارآور است و یک درمان موثر در برابر خستگی و تجمع توکسین‌ها در بدن محسوب می‌شود. گیاه معطر رزماری بعنوان چاشنی نیز در غذاهای مختلف شامل انواع سوپ‌ها، سس‌ها و خورش‌ها استفاده می‌شود.

گیاه دارویی زعفران

طبیعت گرم و خشک دارد و یکی از گیاهانی است که شادی بخش و خنده آور است .تقویت قلب، تحریک قوای مغزی و تقویت سیستم عصبی، همچنین ضدکرم خوردگی دندان، شستشو دهنده کلیه، تقویت کننده معده، درمان و ضدسرفه و خلط آور است. در دوران بارداری بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب
برداشت گاو زبان ایرانی از مزارع شمال کشور

گیاه دارویی گل‌گاوزبان

در ادامه مقاله ” شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب ” تاثیر گاوزبان را روی اعصاب بررسی میکنیم. گیاهی است خودرو که اغلب کوهپایه ها می روید و در حال حاضر نیز به شکل صنعتی کشت میشود. این گیاه دارای گونه های زیادی است و به دلیل خواص دارویی فراوان و گل های زیبا، بسیاری از خانواده ها آن را در باغچه هایشان میکارند. گل‌گاوزبان به دلیل دارا بودن مقادیر چشمگیر پتاسیم و کلسیم بسیار ادرارآور بوده و با تحریک بدن، تبادلات سلولی را تنظیم و سیستم اعصاب را آرام و برای درمان ناراحتی‌های اعصاب به کار می‌رود.

  • جوشانده و دم‌کرده این گیاه حواس پنجگانه را تقویت کرده و بسیار نشاط‌ آور، بازکننده رنگ رخسار، کاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می‌تواند حواس‌پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد.

گ‍یاه دارویی هل

هل، سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی را آرام می کند و همین خود دلیلی واضح و ساده است برای اینکه برای آرامش اعصاب و روان از دمنوش آن استفاده کنیم. هل علاوه بر این برای تقویت هوش و افزایش قدرت جنسی مفید است. در طب چینی از آن برای مقابله با مشکلات معده و روده ها استفاده می شود. نکته قابل توجه اینکه افراد قبل از استفاده از دمنوش ها باید مزاج خود را بشناسند و با توجه به آن از دمنوش های موثر استفاده کنند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده دستورکاشت: مهندس قنبری
  • عنوان مقاله: شناخت گیاهان دارویی تقویت اعصاب
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

پاسخ معادله زیر را وارد کنید * مهلت سه دقیقه ای معادله به اتمام رسیده، جهت دریافت معادله جدید روی دکمه کناری آن کلیک کنید.