Loading...

چگونگی نشا کردن

چگونگی نشا کردن

چگونگی نشا کردن

پس از آماده سازی بستر باغ جهت انتقال نشا ها، وقت آن رسیده است که عملیات انتقال نشا انجام گیرد. حتما، نشا ها را در یک روز آرام و ابری بکارید. بعد از ظهر بهترین زمان برای انتقال نشا و کاشت آن می باشد، زیرا گیاهان می توانند بدون برخورد با گرما و نور خورشید در اواسط روز، پس از کاشت خود را پیدا کنند. البته بعد از کاشت به سرعت باید آبیاری صورت گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با چگونگی نشا کردن گیاهان دارویی سبزی بیشتر آشنا شویم.

خاک باغ شما باید مرطوب و نه خیلی خیس باشد. اگر هوا بسیار خشک بود، بستر کاشت را قبل از کاشتن گیاهان آب دهید. خاک گلدان را مرطوب کنید. در کل به این فرایند نم کاری گفته میشود. در این روش شما برای ریشه نشا شرایط مرطوب تر و خنک تری فراهم میکنید. ریشه و نشا در این شرایط دچار تنش نخواهند شد.

هنگامی که گیاهان را در گلدان های پلاستیکی تخریب پذیر نشا کرده ایم و میخواهیم بدون اینکه نشا از گلدان خارج شود، آن را در زمین مزرعه یا باغ بکاریم باید شکاف هایی را زیر گلدان یا اطراف گلدان ایجاد کنید تا ریشه بتواند به آرامی حرکت کرده و به درون خاک رشد کند. اطمینان حاصل کنید که هیچ بخشی از گلدان بیرون از خاک نباشد.

چگونگی نشا کردن
همکاری دانش آموزان مدرسه ای برای کاشت نهال یا نشای به لیمو

برای کشت نشا روش های زیر را دنبال کنید

 1. اولین نکته در مورد چگونگی نشا کردن رعایت عمق کاشت نشا می باشد. با استفاده از کج بیل، بیل یا بیلچه سوراخ کوچکی را در باغ برای هر نشا ایجاد کنید. این سوراخ باید به اندازه کافی عمیق باشد تا نشا با همان عمقی که در گلدان بود، در زمین قرار بگیرد. (البته بجز گوجه فرنگی) سوراخ را دو برابر اندازه ریشه ایجاد کنید.
 2. با برعکس کردن گلدان و گرفتن نشا با دست، آن را از گلدان خارج کنید. (مگر اینگه نشا در گلدان رسی باشد).
 3. مطمئن باشید که ریشه کنار هم باشد و خاک نیز دست نخورده باشد. اگر نشا به راحتی از گلدان در نیامد، به آرامی روی لبه گلدان ضربه بزنید یا با انگشتانتان پایین حفره گلدان را فشار دهید. در هر کاری که انجام می دهید، گیاه را از ساقه نکشید.
 4. شرایط ریشه را بررسی کنید.
 5. در بیشتر موارد ریشه در داخل گلدان آسیبی نمی بیند ولی در زمان خارج کردن ممکن است آسیب ببیند. در شرایط کاری وسیع آسیب دیدن ریشه های نشا اجتناب ناپذیر است بنابراین نگران این موضوع نباشید. حتما اندازه چاله ای که برای کاشت نشا کنده میشود مناسب باشد.
 6. استفاده از کود برای نشای تازه انتقال داده شده فقط بصورت خیلی رقیق شده پذیرفته می باشد و در صورتی که کود غلیظ استفاده کنید ریشه های نشا دچار سوختگی خواهند شد. مقدار توصیه شده کود را به اندازه نصف کاهش دهید. برای مثال، اگر قرار باشد یک قاشق غذاخوری در هر گالن آب مخلوط کنید، آن را به اندازه نصف قاشق بکنید.
 7. نشاهای آماده شده را درون سوراخ هایی که ایجاد کردید، قرار دهید.
 8. نشا ها را با عمق صحیح بکارید. گوجه فرنگی عمق بیشتری را ترجیح می دهد. قبل از کاشت، همه برگ ها بجز ۳ یا ۴ تا را از بین ببرید. اغلب در مورد عمق کاشت نشا اطلاعات کمی داریم. در واقع اصلی ترین نکته چگونگی نشا کردن دانستن دقیق عمق کاشت نشا می باشد.
 9. پس از محکم کردن خاک اطراف ریشه با دستانتان، یک حوض کم عمق خاکی در اطراف نشا ایجاد کنید.
 10. این حوض خاکی به عنوان خندق در اطراف نشا برای حفظ آب ایجاد می شود. وقتی شما به نشا آب می دهید و یا باران می بارد، رطوبت در این حوض باقی می ماند و به محل ریشه وارد می شود.
 11. بستر کاشت را همان روز یا روز بعد بسته به شرایط آب دهید.
 12. اگر هوا خشک است یا خاک شنی است، ممکن است نیاز باشد که کل بستر را آب دهید؛ اگر هوا بارانی بود یا خاک رطوبت داشت، برای آب دادن به نشا تا فردا صبر کنید.
 13. بستر را در حالی که نشاها در حال رشد بزرگ شدن، مرطوب نگه دارید. منظور اینکه یک هفته ابتدای نشا کاری زطوبت را حفظ کنید تا نشا در شرایط تنش قرار نگیرد و خشک نشود.

پس از اینکه نشا به مقدار مناسبی رشد کرد، مالچ دهی را شروع کنید. در هوای بسیار گرم و خشک با فرو کردن چادرهای کاغذی یا تخته های چوبی درون زمین در سمت جنوبی یا شرقی گیاه سایه موقتی برای نشا ایجاد کنید. این موضوع بسیار نگران کننده نمی باشد و در بیشتر گیاهان اصلا ضرورتی ندارد. مگر اینکه نشا بشدت ضعیف باشد و شما آبی برای آبیاری کافی در اختیار نداشته باشید.

اگر شما روز مناسبی برای نشا کردن پیدا نکردید و هوا بسیار گرم و آفتابی بود، تا زمان کنار رفتن خورشید نشاها را زیر سایه قرار دهید و اگر گیاهانتان بعد از کاشت کمی پژمرده شدند، نگران نباشید؛ آن ها به زودی ترمیم می شوند. به عنوان مثال، نشا کلم پژمرده می شود و تقریبا از بین می رود اما پس از یک یا دو روز به شرایط ایده آل خود بر می گردد و دوباره رشد می کند. اگر نکاتی که در مقاله چگونگی نشا کردن ذکر شده است را رعایت کنید کاشت موفقی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با روش کاشت نشا مخصوصا در گیاهان دارویی حتما بخش نشای گیاهان دارویی را مطالعه کنید. با دیدن تصاویری که در آنجا می باشد میتوانید به راحتی نشای خود را بکارید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد
 • عنوان مقاله: چگونگی نشا کردن
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *