Loading...

کاشت نعناع فلفلی در گلدان

کاشت نعناع فلفلی در گلدان

کاشت نعناع فلفلی در گلدان

چند سالی است که، نام نعناع فلفلی برای همه شناخته شده است. این گیاه دارویی، گیاهی پربار برای کشت و برداشت است در ادامه با روش کشت آن در خانه آشنا شوید و با تکثیر آن یک گلدان معطر داشته باشید. شاید عجیب ترین نوع نعناع همین گونه باشد که یک رقم هیبرید و میکس می باشد. نعناع فلفلی بر خلاف نعناع هایی مانند نعناع قمی، نعناع کبابی و نعناع معمولی دارای عطری تند، برگهایی کشیده و ساقه های به رنگ بنفش می باشد. کاشت نعناع فلفلی در گلدان میتونه برا شما جذابیت خاصی به همراه داشته باشه. در ایران بذر نعناع فلفلی بسیار کمیاب است و بیشتر از طریق ریزوم تکثیر میشه. بنابراین اگر از اقوام و دوستان کسی را دارید که بوته نعناع فلفلی داره حتما سعی کنید ازش بگیرید. چرا که کاشت بذر اون به شدن سخت و طاقت فرسا می باشد.

گیاهشناسی نعناع فلفلی

نعناع فلفلی (با نام علمی Menth piperita) ازخانواده نعناعیان است. نعناع فلفلی، در واقع از تلاقی دو گونه از نعناع (Mentha × piperita) میباشد و گیاهی است علفی و چند ساله که دارای ساقه های چهارگوش و گلهای بنفش روشن است. به دلیل وجود اسانس در برگ های آن دارای بویی مطبوع و مزه ای خنک و کمی تند است.

لوازم مورد نیاز جهت کشت نعناع فلفلی

  • بذور خالص نعناع فلفلی (ریزوم توصیه میشود)
  • خاک سبک باغچه (لوم شنی)
  • گلدان با کف حفره دار
  • دستکش، بیلچه، آب پاش متوسط

نکات و روش کاشت نعناع فلفلی

درباره روش های کاشت نعناع فلفلی در گلدان چه میدانید! نعناع فلفلی از طریق بذر و همچنین تقسیم ریشه تکثیر می شود. در کشت تقسیم ریشه به دلیل ریشه دهی نعناع، گلدان عمیق انتخاب کنید. اما در کشت از طریق بذر، گلدان با عمق متوسط مناسب است. خاک حاوی برگ پوسیده و مواد غذایی آلی برای کشت نعناع ضروری است، خاک لوم شنی که حاوی مقدار زیادی کود آلی یا خاکبرگ مناسب میباشد.

خاک با pH بین ۵ تا ۸ مناسب کاشت نعناع است. باید از کاشت نعناع در خاکهای رسی و اشباع از آب و خاکهایی که ph آنها بالاتر از ۵ – ۸ است، اجتناب نمود. به طور کلی خاک اسیدی و زهکشی شده، خاکهای مناسبی برای کشت نعناع می باشند.

روش کاشت نعناع فلفلی: پس از اینکه بذر نعناع فلفلی، گلدان و خاک با ویژگی های گفته شده، را تهیه کردید، خاک را در گلدان ریخته و آن را تکانده تا فضای خالی در آن نماند و خاک یکنواخت پر شود. سپس خاک را مرطوب کنید، عمقی تا ۵ میلیمتر متر ایجاد و تعدادی بذر در آن قرار داده و روی آنها را بپوشانید و در محل مناسب آفتاب گیر، قرار دهید. از نظر هربال مارکت بهتر است بذر را همانند نمک روی بستر بپاشید و با اسپری آنها را مرطوب کنید. حتما از قارچ کش برای حذف آلودگی های قارچی استفاده کنید.

کاشت نعناع فلفلی در گلدان
تصویری از ریزوم های نعناع فلفلی که بهترین روش تکثیر نعناع فلفلی می باشد.

نیازهای رشد گیاه دارویی نعناع فلفلی

آبیاری نعناع فلفلی: نعناع دارای ریشه های سطحی است که قادر به جذب رطوبت از اعماق زمین نمیباشد، لذا آبیاری مناسب در طول رویش و میزان سنتز مواد این گیاه ضرورت دارد. در کل نعناع در طول رویش به حداقل ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر بارندگی (آبیاری) نیاز دارد از این رو، باید دقت داشت خاک از نظر آب و رطوبت تامین باشد و در طول دوره رشد، خشکی به خاک گیاه ندهید. به طور کلی خاک مرطوب، خاک مناسبی برای کشت نعناع می باشد. لذا بطور مرتب گلدان نعناع فلفلی را آبیاری کنید.

نور و دمای مورد نیاز نعناع فلفلی: نعناع فلفلی، گیاهی شب کوتاه است و کشت آن در شرایط بلند روز (از نظر تابش نور)، سبب افزایش محصول نعناع شده و در سنتز اسانس آن نیز تاثیر مثبت دارد. از این رو، همواره توصیه شده که این گیاه در محل آفتابی رشد داده شود و درجه حرارت مطلوب برای رویش نعناع حداقل ۱۰ درجه سانتی گراد میباشد.

آفات و بیماری نعناع فلفلی

در ادامه مقاله کاشت نعناع فلفلی در گلدان به بررسی آفات و بیماری های نعناع فلفلی میپردازیم. نعنا فلفلی گیاه مقاومی در برابر آفات و بیماری هاست، ولی در اوایل دوره رشد مستعد به مگس سفید، شته سیاه، کرم عنکبوت، حلزونهای معمولی و حلزونهای بدون صدف است. در صورت مشاهده جهت کنترل آن با مهندسین باغبانی و کشاورزی مشورت کنید. جهت کسب اطلاعات دقیق تر از کاشت نعناع فلفلی در مزرعه و گلدان مقاله ” روش کاشت نعناع فلفلی ” را مطالعه کنید.

کاربردهای خانگی از نعناع فلفلی

برای فراری دادن سوسک ها و حشرات از محل زندگی خود کافیست گلدان نعناع را در خانه یا باغچه خود داشته باشید. نعنا فلفلی برای رفع آفت های دهان مفید است. اگر یک راه حل خانگی و مطمئن برای خلاص شدن از آفت دهان میخواهید از جوشانده نعناع فلفلی استفاده کنید.

در آشپزخانه خود یک شیشه نعناع خشک نگه داری کنید، تا در شیرینی پزی و انواع آشپزی ها جهت عطردهی بکار ببرید. از جوشانده ی نعناع فلفلی، بعنوان دهان شویه استفاده کنید، علاوه بر تقویت لثه، باعث رفع عفونت و جرم دندانها شده و مانع بوی بد دهان میشود. دمنوش نعناع، باعث افزایش قوه تمرکز، رفع نفخ و عفونت گوارشی، سم زدایی کبد میگردد. روزانه از آن نوش جان کنید.

محصولات و مقالات مرتبط با گلرنگ

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • نویسنده: الهام اکبری، کارشناس گیاهان دارویی و معطر
  • عنوان مقاله: کاشت نعناع فلفلی در گلدان
  • هربال مارکت را در پیج اینستاگرام دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *